לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

טיול בעיר טבריה

טבריה נוסדה בשנת 18 לספירה הנוצרית ע"י המנהיג הרומי הורדוס אנטיפאס שהיה בתקופה זו מושל הגליל. העיר קיבלה את שמה מהקיסר הרומי "טיבריוס".

טבריה נחשבת לאחת מארבעת הערים הקדושות בישראל ובעבר היוותה מרכז רוחני חשוב. הסנהדרין – מועשת חכמי התורה והרשות השופטת היהודית בתקופה זו ישבה כאן.

פה התלמוד הירושלמי והניקוד העברי נוצרו. למרות שהעיר הוחרבה מספר פעמים ע"י רעידות אדמה (בעקבות מיקומה על השבר הסורי האפריקאי). העיר נבנתה שוב שוב.

העיר טבריה בנויה מ 3 מפלסים היורדים עד לחופי הכנרת.הטיול המומלץ כאן מתייחס לחלק התחתון ביותר הקרוב לטיילת של טבריה. המסלול עובר בעיר העתיקה של העיר שהייתה צלבנית בתקופת המאה ה – 10.

המסלול שלנו מתחיל ברחוב הבונים שם תמצאו חנייה בצורת האות ש הנמצאת בסמוך לטיילת. משם עלו למעלה חצו את הכביש הראשי ותגיעו למגדל שמירה קדום שלמעשה היה חלק מחומת ביצור שהגנה על העיר מפני צרים. צבעה של החומה שחור בגלל שהיא עשויה מבזלת.

לכו אל רחוב אלחדף (נצרת) עד לתחנת הדלק ושם פנו ימינה לרחוב תג'ר.

בחלק העליון של הגבעה תפגשו במצודה קדומה שהייתה חלק מחומת העיר היא נבנתה ע"י ט'אהר אל עומר בשנת 1745 לספירה.

זוהי מצודה מרשימה ביופיה שעך אחד הקירות שלה תראו את הסמל היהודי של מנורת שבעת הקנים.

הנקודה השנייה של הטיול שלנו בעיר טבריה היא בית הסראיה – הממשל התורכי – כדי להגיע לכאן עליכם לרדת מהמצודה ולפנות לרחוב דונה גרציה – חפשו את בניין משרד החקלאות. זהו בית הסראיה הוא שימש כאורווה וכבית סוהר.

הנקודה השלישית נמצאת בקצה רחוב זה ונקראת "אכסניית הנוער ע"ש מיוחס" שבעבר הייתה מלון טיביריאס ע"ש הקיסר הרומי שהוקם בשנת 1896. אחת הדמויות החשובות שהתארחה במלון זה הייתה בנימין זאב הרצל . במהלך מלחמת העולן השנייה המבנה נכבש ע"י הבריטים.

ולאחר מכן בתום המנדט נכבש ע"י הערבים. מאוחר יותר הוא נכבש ע"י צה"ל במלחמת יום העצמאות.

הנקודה הרביעית בטיול שלנו בטבריה נמצאת ממש בצמידות לאכסניית הנוער זהו "המרכז הסקוטי לגליל". בעבר היה זה בית חולים סקוטי האכסנייה נמצאת במרכז כיכר טורנס. בליבה נמצאת מצבה לזיכרו של ד"ר טורנס אשר הקים את בית החולים הסקוטי בשנת 1894.

מפה נמישך לנקודה החמישית – לכו לכיוון דרום וחטו את הכביש בזהירות – זהו רחוב ירדן. הוא יוביל אתכם למסגד אלעמרי. גם את המקום הזה הקים ט'האר אל -עומרבשנת 1743. כיום נותרו כיפות המסגד מפה המשיכו לכיוון הטיילת של טבריה. זוהי הנקודה השישית של המסלול שלנו בעיר טבריה.

הטיילת של טבריה בלילה

שימו לב לבתים של העיר העתיקה שנבנו בצמוד לחופי הכנרת – ניכר כי הבנייה הייתה צפופה. שטפון גדול שהיה בשנת 1934 הרס את בתי התושבים וסחף אותם לים כנרת.

מאוחר יותר שנבנו הרחובות הללו מחדש – מתכנני העיר דאגו לניקוז אפקטיבי . הטיילת מרשימה ביופיה ונמצאת בתווך בין בתי המלון  לבין נמל טבריה -שילוב של תיירות מודרנית עם עיר עתקיה וקדומה .

הנקודה השביעית נמצאת ממש קרוב אליכם – זוהי כנסיית סנט פטרוס.

זוהי כנסייה שבמרכזה פטיו וכנסייה שבתוכה פסלו של פטרוס הקדוש דייג שישו בחר בו כממשיך דרכו.

הנקודה השמינית של הטיול שלנו קרובה לליבנו זהו מתחם של שני בתי כנסת : עץ החיים והסניור. הראשון הוקם ב 1740 ע"ש רבי חיים אבולעפיה – נחשב למפוארים באזור טבריה ונבנה על שרידיו של בית כנסת קדום בו התפלל הארי הקדוש. בית הכנסת הסניור – השני הוקם ב 1837 והוא ע"ש רבי חיים שמואל הכהן. בתי הכנסת נמצאים ברובע היהודי של העיר העתיקה של טבריה .

 

הטיילת של טבריה

אנו מתקרבים לסוף הטיול שלנו בעיר טבריה. הנקודה התשיעית נמצאת סמוך למתחם בתי הכנסת והכנסייה שתוארה לעילץ זהו מסגד ג'עמא אל בחרי – המסגד הוקם במאה ה 19 על חורבותיו של מסגד קדום יותרושימש את דייגי טבריה המוסלמים כמקום תפילה בתום או לפני הדייג.

המשיכו עד קצה הטיילת שם תראו את קצה חומת העיר הקדומה – שימו לב למגדל עגול ונטוי השקוע בתוך הכנרת- זוה מגדל קדום בן 250 שנים.

הנקודה האחרונה והעשירת בטיול היא הפארק הארכיאולוגי של טבריה .מהמסגד לכו ימינה והגיעו עד מלון נהר הירדן . שם תפגשו בבתי כנסת מהתקופה הערבית מהמאה ה 7. ובמבנים צלבניים מהמאה ה 7. למעשה כאן תפגשו בכל שכבות ההיסטוריה של טבריה וכל התקופות בה עברה שליטים שונים. נקודה זו חוזרת חזרה לחנייה בה נמצא כלי הרכב שלכם אממנו התחתלם את הסיור.

משך המסלול כ 5 שעות בכיף והוא בהחלט יכול למלא יום טיול שלם בעיר טבריה. אורכו כ 2.5 ק"מ לערך.

את המסלול מומלץ לעשות בשעות הערב המוקדמות שלא חם מדי ועדיין יש אור.או בשעות בערב.

מסלולים נוספים באיזור

מיקום במפה

דילוג לתוכן