Untitled-15-3

חשוב לדעת

מתחם הקטר באר שבע

העיר באר שבע נוסדה בשנת 1900 – מתחם הקטר 70414 ומוזיאון אנז”ק  מגוללים את הסיפור המלא וההיסטורי שלה.

מתחם הקטר 70414

הוא מתחם היסטורי המשחזר את תחנת הרכבת הטורקית  הישנה משנת 1915. ומספר באופן מוחשי  את תולדותיה של העיר באר שבע אשר נוסדה בשנת 1900 ע”י הטורקים. במרכז הסיפור עומד קטר ענקי וכבד במשקל של 100 טון, אשר הובא מויילס דרך הים אל העיר באר שבע לכאן למתחם, קטר כבד זה רותך אל מסילת הרכבת על-מנת שלא יזוז וינוע מפאת משקלו הרב. קטר קיטור זה הוא מן הבודדים מסוגו שהגיעו דרך אספן רכבות בריטי שקנה אותו מאדם טורקי.

הקטר עבר תהליך מיוחד של שימור ושיקום ונקרא כך בעקבות השיר שכתב חיים חפר בשנות ה-50 :
“בתחנה בבאר שבע עמד קטר
ומספרו שבעים ארבע מאות ארבעה עשר
קטר קיטור תשוש קטר קיטור ישן
עמד בתחנה והעלה עשן”

מתחם הקטר 70414  – נמצא בעיר העתיקה של באר שבע הוא כולל תצוגת תכלית מופלאה של תחנת רכבת עות’מאנית עתיקה שהובאה לכאן כחלק מהמאמץ המלחמתי לכבוש מן הבריטים את תעלת סואץ, במהלך מלחמת העולם הראשונה, במקום היו מחסנים, קרונות. המבנה שאתם רואים בתמונה הוא אותנטי ושימש כבית מנהל התחנה ובית נתיבות. השלט עם הכתובת בערבית שעל המבנה הוא “באר שבע”.

המבנה בעל 2 קומות , מרוצף עם ריצוף מיוחד ברוח התקופה העותמאנית, בקומה השנייה ישנם 2 חדרים שהם מוזיאון המתאר את תולדותיה של העיר באר שבע מרגע יווסדה ובתקופות השלטון השונות (עותמאנית ובריטית).

במוזיאון צילומים נדירים שהובאו ע”י אוצר צילומים  בשם גואל דרורי והם אסורים לצילום (בגלל זה לא מופיעים פה). בכל אופן חדר אחד כולל את התקופה משנת 1900 – 1917 – התורכים רצו שקט משבטי הבדואים שהיו כאן בתקופה האמורה באזור שבין עזה לבין חברון, אז הם הקימו את העיר בשנת 1900 עבור הבדואים. זהו מהלך נדיר של התורכים אשר במהלך 400 שנה ששלטו בישראל הם לא בנו שום עיר פרט לבאר שבע.

במוזיאון, תמונות של חולות באר שבע שהייתה רק עם אוהלים ומתאר בפרוטרוט את התפתחות העיר בעזרת צילומים של דמויות מפתח מהתקופה. עותמאנים ובדואים. אחד הצילומים אשר הקסים והרשים אותי מאוד הוא של מירוצי סוסים וגמלים שהיו מאוד נפוצים בתקופה זו. בחדר השני העוסק בתקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל והוא מתייחס לשנים 1917- 1948 בו שלטו הבריטים. יש בגלריה זו צילומים נדירים של הרבט סמואל פוגש שייחים בדואים. ותצלום של לוחמי אנז”ק (פרשים אוסטרלים בהם נעסוק בהמשך הכתבה)..

לאחר שהבריטים כובשים את באר שבע מידי התורכים והופכים אותה לאתוס לאומי, בשנת 1925 הם סוגרים את פעילות התחנה ובמרוצת השנים, בשנת 1948 משמש המבנה לבסיס האזנה של יחידת 8200 של צה”ל.

מתחם הקטר 70414 בבאר שבע

כיום מתחם הקטר הוא מרכז תרבות ופנאי הכולל; בימים : שני, שלישי ושישי שוק איכרים ססגוני וצבעוני; קונדיטורית בוטיק ומעדניה חלבית כשרה הפתוחה כל ימות השבוע למעט שבת, ניתן לשבת וגם לקחת חלק באווירה. וביום שבת יש אוהל בדואי גדול ומואר עם מזרנים הפתוח בימי שבת בלבד בין השעות 9:00 – 18:00 המגיש בתשלום :פיתה עם לבנה, כנאפה, בקלווה ויש גם משחקי קופסה לכל המשפחה.

הכניסה לגלריית צילומים ולמתחם כולו היא בחינם. במקום מתקיימים מעת לעת שיח סופרים, שעת סיפור, הופעות של להקות צעירות, פסטיבל יין אחת לשנה. לקבוצות יש אפשרות לסיור מודרך עם מדריך , ולילדים קרון סדנאות יצירה,אשר קיים כאן לפני 100 שנה, והוסב לכך. בתשלום של 24 ש”ח לילד וסטודנט. כמו כן במקום מוזיאון אינטראקטיבי בתוך קרון אותנטי.

פרטים : טלפון – 08-3730362 ; שעות פעילות – 16:00-10:00 ; אתר אינטרנט – מתחם הקטר 70414
הוראות הגעה למתחם הקטר –  בוויז : מתחם הקטר, 70414. כתובת : שדרות דוד טוביהו, באר שבע.
שימו לב :מספר המשתתפים בכל פעילות מוגבל – על פי סוג הפעילות ומיקומה ההשתתפות היא על בסיס מקום פנוי.

המרכז להנצחת חיילי אנז"ק

אתר נוסף שעוסק בהשתלשלותה של העיר באר שבע הוא המרכז להנצחת חיילי אנז”ק בבאר שבע, המקום נמצא ממש צמוד לבית הקברות של חללי מלחמת העולם הראשונה – אשר נהרגו בנגב במהלך כיבוש העיר באר שבע וסביבתה, במלחמתם העקובה מדם בעותמאנים אשר נעזרו בגרמנים בשנת 1917.

המוזיאון הוא מודרני מאוד וייחודי מסוגו בעולם, הוא כולל פסלים ומונומנטים מהעת ההיא. הסיפור מוגש כשתי וערב דרך עיניו של חייל אוסטרלי, אשר את עשה את הדרך מאוסטרליה הרחוקה עד לבאר שבע. הוא היה שותף במאמץ המלחמתי של מתנדבים מניו- זילנד ואוסטרליה אשר לחמו לצידם של הבריטים במלחמת העולם הראשונה. בעלות הברית, שבראשם עמדו הבריטים, ניסו “לנתץ את הגשר” המחבר בין אפריקה לאירופה בחזית מול הטורקים(אשר שלטו בארץ ישראל).

באר שבע חיברה בין דמשק לעזה והייתה צומת דרכים חשובה , הבריטים שהגיעו לכאן בשנת  1917 עם כוח הפרשים הרכוב האוסטרלי, ניסו בתנאים בלתי אפשריים(ולבסוף הצליחו) לפרק ולמוטט את השלטון התורכי. במרכז ההנצחה לחיילי אנז”ק, קיבלנו הסבר מפי המדריך במקום ,עודד , אשר מתאר בפרוטרוט איך העבירו האוסטרלים במסע התלאות המפרך כ 160,000 סוסים, פרשים, תותחים וכלי נשק, עם אוניות דרך הים והיבשה. הם עברו מסע תלאות שהחל באוסטרליה הרחוקה ונמשך למצרים ומשם לפה.

במקום ישנם מסכי וידאו עם סרטונים מהתקופה, המוצגים במוזיאון בצורה היררכית. עודד תיבל את הסיפור עם מעלליו של לורנס איש ערב הידוע, אשר ניצל את פזורות הבדואים, מעבר הירדן(צד ירדני) , שיחד אתם כבש את כל האזור המזרחי מירדן ועד סוריה. נכנסנו לתוך אולם סגור המעוצב עם מאפיינים של אוניה, מחופה שקי חול, שם הסיפור כולו הוצג על גבי מסך ענקי. בסרט,בין השאר, מופיעים המתנדבים האוסטרלים, שתכננו מתקפה עם סוסים, שכבשו את המעוז הגדול והחזק של התורכים- תל -שבע(שהיה עם 300 חיילים).

המרכז להנצחת חיילי אנז"ק

ובאמת ביחסי כוחות בלתי נתפסים(שהיתרון לתורכים), הביסו הפרשים הרכובים את הטורקים, הם דהרו היישר אל קו הירי הכבד של הטורקים וכבשו מהם את באר שבע, בזמן חסר תקדים יום אחד בלבד – 31/10/1917. בתאריך מיוחד זה מגיעים לכאן מדי שנה, שגרירים נציגים ונשיאים מאוסטרליה כדי לכבד את זכרם של 160 החיילים אשר קבורים בבית הקברות הסמוך.

הסיור מאוד אינטראקטיבי ומתאים לכל בני המשפחה, הוא כולל מופע אור קולי, הנמשך כ -20 דקות לערך, וגם הסבר מילולי מפי מדריך. זהו סיפור גבורה, שהתרחש לפני 100 שנים, וממחיש באופן חוויתי ומרגש מאוד את סיפורם המרתק של חיילי הגיסות האוסטרלים והניו-זילנדים במלחמה נגד התורכים. המרכז מציע סיורים בשפות עברית ואנגלית, ללא תיאום מראש,אך גם רוסית וספרדית לקבוצות ובודדים בתיאום מראש. המרכז שם לעצמו כמטרה להפוך לאבן שואבת ונקודה מרכזית בתיירות באר שבע. תאריך ביקור:20/01/2020

שעות פתיחה :א’- ה’ 09:00-16:00 ; שישי ושבת לקבוצות, בתיאום מראש. טלפון לבירורים: 08-6205004. כתובת : אוסטרובסקי 4, באר שבע. הכניסה בתשלום. פרטים מלאים באתר: המרכז להנצחת חיילי אנז”‘ק.
מה בסביבה: מרכז מבקרים באר אברהםהגשר הטורקיפארק אשכול -עין הבשור.

אטרקציות נוספות באיזור

מסלולי טיול באזור האטרקציה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן