לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיצג אנושי על העיר אשוד

מרכז מבקרים של העיר אשדוד נמצא בחלקה הדרומי סמוך לטיילת של נחל לכיש. המרכז בעל מבנה מיוחד וחדשני – מספר את כל תולדותיה של העיר אשדוד באופן אינטארקטיבי , טכנולוגי וידידותי ביותר בייחוד לילדים.

כבר בכניסה למרכז ניצב קיר אינטרקטיבי , אשר מסך שזז על צירו של הקיר מחולק לנושאים, למשל אם הזזתם את המסך והעמדתם אותו מול ארכיאולוגיה יופיע אוטומטית סרט על מוקדי הארכיאולוגיה בעיר.הזזתם אותו על קולינריה, יופיע סרטון על סיורים קולינריים והעולם הקולינרי של העיר. אם תרדו לקומה התחתונה תפגשו גלריה המכילה ציורים ומוצגי אומנות שיצרו תלמידים מהעיר אשדוד.

תולדותיה של העיר אשדוד

"לידתה " של העיר אשדוד החלה בשנת 1956 , זו לא הייתה "לידה קלה" .22 משפחות שהגיעו ממרוקו והחלו להתיישב בצריפים שנמצאו סמוך לפה ברובע א' של העיר כיום. הכל היה פה חולות .בכניסה למרכז המבקרים (בצד שמאל) יש קולאז' יפה של תמונות העיר בראשיתה. המספרות באופן ברור ומובן את ימיה הראשונים של אשדוד : הנמל, החנויות, השווקים , צריפי מגורים. וכל ההווי של עיר המתהווה מגוש מתייישבים שהגיע למקום עם לא מעט קשיים.

בשנת 1957, פנה דוד בן גוריון ראש הממשלה דאז, לעודד בן עמי (ממקימי העיר נתניה) וביקש ממנו שיבנה את אשדוד. עודד הסכים אך התנה זאת בהקמת נמל ימי באשדוד.הבעיה המרכזית שהתעוררה בפני מתכנני הנמל היא שאין מפרץ לאורך חופי אשדוד, בניגוד לאילת וחיפה ששם כן יש מפרץ ימי.

אם נחזור כמה אלפי שנים אחורה ,ונגיע למצודת אשדוד ים (הנמצאת לא רחוק מכאן) נגלה כי  ישנם שרידי מפרץ של נמל עתיק. המפרץ, אשר נעלם וכוסה בגלל חולות נודדים שהגיעו מהנילוס במצרים איננו.

נשוב לשנות ה 50 , 12 שנים זה לקח להקים את הנמל. בעזרת סטרפודורים (פיסות בטון) אשר מוצבים בים הפתוח אחד על השני.  בים נוצרה שכבה מוצקה וחזקה שהיוותה את התשתית לבניית הנמל שעמד על תילו והחל לפעול בשנת 1968 עד עצם היום הזה ונחשב לאחד מהנמלים הימיים המודרנים בארץ ובזרח התיכון.

כמו בקונצרט בהם כל הכלים עובדים יחד בהרמוניה הוקמה במקביל העיר בשנה זו. שהחלה ממקבץ מתיישבים שחיו בחולות לעיר המונה כיום לא פחות  מ 150,000. יהודים מלא פחות מ 90 קהילות בעולם(בוכרים ,קווקזים,גיאורגים, תימנים ,רוסים ,מרוקאים ועוד). התקבצו פה בעיר אשדוד והקימו פה מאגר תרבותי ואקלקטי של מאכלים ,לבוש, מסורות , פולקלור ומוזיקה. שעיצבו את העיר אשדוד ונתנו לה את הארומה והטעמים המייחדים אותה מערים אחרות בישראל.

במהותה אשדוד הוקמה כעיר תעשייתית, עדות לכך הן : תחנת כוח , נמל ימי, מפעל אלתא ועוד. אך כיום יש בה נופך תיירותי רב ממדי עמוק וססגוני.

המסכים בכניסה למרכז מבקרים אשדוד

הסיור במרכז הינו מודרך ובשעות נקובות הועבר ע"י מדריכה חיננית בשם רונית ,שליוותה אותנה בכל 60 הדקות המופלאות במסע שלנו במרכז המבקרים שבאשדוד, נכנסו לראות סרט בתוך אולם חדשני ורחב ידיים שבמרכזו מסך ענקי ומלבני.

באולם מקומות ישיבה נוחים וחדשים לחלוטין ממול המסך. הסרט אמנם ערך רק 7 דקות, אבל היה מאוד עוצמתי מרגש ומאוד תמציתי. הוא הוגש והוצג מתוך רחפן הסוקר את העיר המודרנית ממעוף הציפור בליווי מוזיקלי. הוא החל בסיפור ההתיישבות בחולות אשדוד. ובהתפתחות הנמל הימי. המשיך אט אט לחשוף רובד אחר אובד  בהתפתחות העיר אשדוד.

עד ימינו אנו  :ריקודי בלט ,פארק נחל לכיש ,התזמורת האנדלוסית, פארק טבע ענקי עם אגם ואמפיתיאטרון, מגוון קולינרי טעים ומגוון, מבני מגורים תמירים, רצועת חופי ים , נמל ימי , אוצרות ארכיאולוגיים (מצודת אשדוד ים), פארק נחל לכיש ועוד ועוד.

מהאודיטורים עברנו לאולם נוסף השופך אור על העיר באמצעים חדניים ואינטרקטיביים . למשל רכיבה על אופניים , בהם חובש הרוכב משקפיים וירטואלים (מציאות וירטואלית). המדמות רכיבת אופניים בפארק נחל לכיש.
כיסאות נוח גם פה מרכיבים משקפיים וירטואליות המדמות מרגוע בחוף הים, הנראה גם ממול במציאות.

עמדה נוספת לצילומים היא גלשן ים שנמצא על רקע גל , בו יכולים לעמוד הילדים ולנוע כאילו הם גולשים.

מסע וירטואלי עם אופניים

בחלק המרכזי של האולם , ניצב מסך עם כל מפורסמי העיר וכל מי שמעצב את אופיה של העיר כפסיפס. עוד באולם , מיצג של מצודת אשדוד ים , שולחן מואר עם צלחות עם מאכלים אותנטיים כגון : קוסקוס שמסתובב בלחיצת יד.בחלק הפנימי שולחן עם מוקדים בעיר בעת הצמדת הטאבלט על נקודה במפה מועלה סרטון המציג את המקום. עוד עמדה מעניינת ומיוחדת בעבור הילדים הינה עמדת קבלת החלטות ,אתם "נכנסים לנעליו"  של ראש העיר ומקבלים החלטות על סדר היום של העיר אשדוד.

ביציאה יש ברקוד לסריקה עם הטלפון החכם שלכם אשר יביא אתכם לנקודות בעיר ויחוד לכם חידות על המקום למשל "איזה בעל חיים נמצא בפארק נחל לכיש " ועוד.

בהתרשמותי מהסרט ומהביקור במרכז המבקרים של אשדוד:  ללא ספק העיר עשתה מרחק עצום מיום היווסדה עד עצם היום הזה.המרכז שהוקם רק לפני כחצי שנה בלבד מעמיד ומציג את פני העיר אשדוד כאחת מהערים רבות הפנים והמגוונות בארץ. המגוון והעושר התרבותי הרב בעיר הינו כור היתוך פעיל המוליד מקירבו :אומנות ,קולינריה, תכנון עירוני, ריקודים , מוזיקה ועוד.

אשדוד הינה עיר שהתיירות עומדת בראש מעייניה ומרכז מבקרים זה הינו הוכחה חיה לכך. עלות הכניסה הינה סמלית ועומדת על כ 15 ש"ח חשוב לתאם באתר תיירות אשדוד לפני שמגיעים לפה : https://visitashdod.smarticket.co.il/

תמונה מהגלריה לאומנות באשדוד

מהי חוות דעתך מהאטרקציה

אטרקציות נוספות באיזור

מסלולי טיול באזור האטרקציה

דילוג לתוכן