Untitled-15-3

חשוב לדעת

מרכז מבקרים אוהל אברהם

מרכז המבקרים באר אברהם הוא מרכז מורשת חדשני. אשר מספר את סיפורו של אברהם אבינו שלפי האמונה חפר כאן באר.

רקע על באר אברהם

עיצוב הפנים של באר אברהם מיוחד במינו הוא עוצב ע”י אדריכל ישראלי., אשר יצר את מבואת הכניסה ברוח חיי המדבר- חייו של אברהם אבינו. האוהל גדול ורחב ידיים שבמרכזו ניצב עמוד מתכת גליל גדול ואיתן. אשר בצדדיו קפלי יריעות האוהל אשר עוצבו בצורת גלים , מעיין וילון שעשוי כולו מבטון יצוק מסיבי. הטקסטורה המפותלת של יריעות האוהל משקפות את השפעת הרוח המדברית המנשבת ומניפה את יריעות האוהל בתנועה גלית.

רוח מדברית זו תספר לנו את סיפורו של אברהם אבינו . אבי המונותאיזם (אמונה באל אחד) של שלושת הדתות :יהדות,נצרות ,איסלאם. בכניסה הראשית מופיעה מפה קדומה של חרן ,אור כשדים וישראל הקדומה. ואת המסלול אותו עבר אברהם לפני 4000 שנה עד שהגיע לכאן לבאר שבע. כמו כן מופיע הפסוק הבא כתבליט על זכוכית התלויה כתמונה על אחד הקירות :

כח וַיַּצֵּב אַבְרָהָם, אֶת-שֶׁבַע כִּבְשֹׂת הַצֹּאן–לְבַדְּהֶן.   וַיֹּאמֶר אֲבִימֶלֶךְ, אֶל-אַבְרָהָם:  מָה הֵנָּה, שֶׁבַע כְּבָשֹׂת הָאֵלֶּה, אֲשֶׁר הִצַּבְתָּ, לְבַדָּנָה.   וַיֹּאמֶר–כִּי אֶת-שֶׁבַע כְּבָשֹׂת, תִּקַּח מִיָּדִי:  בַּעֲבוּר תִּהְיֶה-לִּי לְעֵדָה, כִּי חָפַרְתִּי אֶת-הַבְּאֵר הַזֹּאת. עַל-כֵּן, קָרָא לַמָּקוֹם הַהוּא–בְּאֵר שָׁבַע:  כִּי שָׁם נִשְׁבְּעוּ, שְׁנֵיהֶם.   וַיִּכְרְתוּ בְרִית, בִּבְאֵר שָׁבַע; וַיָּקָם אֲבִימֶלֶךְ, וּפִיכֹל שַׂר-צְבָאוֹ, וַיָּשֻׁבוּ, אֶל-אֶרֶץ פְּלִשְׁתִּים. וַיִּטַּע אֶשֶׁל, בִּבְאֵר שָׁבַע; וַיִּקְרָא-שָׁם–בְּשֵׁם יְהוָה, אֵל עוֹלָם.

לפני שהתחיל במסע שלנו במרכז המבקרים באר אברהם .אתייחס למיתוס שגוי הרווח בקרב הציבור : רבים חושבים, ובטעות, כי השם באר שבע נגזר מ שבע הבארות אותן חפר/ מצא באזור זה. אך לא כך הדבר , באר שבע מורכבת משתי מילים באר – זו באר מים שנמצאה כאן .וקיימות רבות כמותה באזור הנושקות למי התהום והרוו את צימאונם של רבבות אנשים במהלך ההיסטוריה. ומהמילה שבע, מלשון שבועה . אבימלך מלך גרר(מלך הפלשתים) ואברהם נשבעו זה לזה וכרתו ברית אמונים בקרבת הבאר. השבועה הייתה שתמורת שבע הכבשים שנותן אברהם לאבימלך הוא מכיר בכך שאברהם חפר את הבאר והיא קניינו. ומכאן השם באר- שבע.

הסיור במרכז מבקרים באר אברהם

החוויה האישית שלי במרכז הבינלאומי באר אברהם לוותה במדריכה חיננית שהכניסה אותי דרך דלת מסתורית אל תוך מבנה אפל וחשוך זוהי נקודת תחילת הסיור. לאחר הליכה קצרה מתגלים האלמנטים הטכנולוגיים, המשובצים כמו אבן יקרה בתוך טבעת, ונותנים חיים לסיפור המקראי. זה החל בתקרה עם נורות קטנות בצבע כחול. שהם אנלוגיה לכוכבים הרבים בשמיים ולכך שאלוהים אומר שאברהם שירבה את זרעו כמו כוכבי השמיים.

בצדדים של המסלול מוארים ונכבים לסירוגין כתובות על הקירות המתייחסות לפסוקים מספר בראשית הקשורים לאברהם אבינו בליווי קול דרמטי של קריין המקריא את הפסוקים. אנלוגיה לקולו של אלוהים. בהמשך מופיע לאורך כל הקיר סרטון וידאו בו רואים את אברהם אבינו הולך יחד עם יצחק ונושאי כליו במדבר.

מופע אור קולי בבאר אברהם

לאחר מכן הגענו לאולם גדול עם מושבים קבועים שממול מסך ענקי, קיבלנו מהמדריכה האדיבה משקפי תלת ממד והמסע המרתק אל האתוס המקראי המוצג כמופע אור קולי כבר מתחיל..

הסיפור על אברהם אבינו ,כפי שמוצג במופע האור-קולי, מתואר כיריעה אפית היסטורית בעלת קונטקסט של הסיפור המקראי הידוע : שלושת המלאכים מגיעים בלבן אל פתח אוהלו של אברהם , מוא מקבל אותם יפה כמנהג הכנסת אורחים ומשקה אותם במים. הם מבשרים לו כי אשתו שרה, “אשר באה בימים”(זקנה), תעמיד לו צאצא. היא צחקקה מאחורי דפנות האוהל למשמע דברי המלאכים. ואכן נולד לו בן יצחק – על שום צחוקה של שרה לדבר המלאכים.

הסיפור נמשך עם הניסיון המוכר וידוע של אלוהים באמונתו של אברהם בו, הוא מבקש ממנו לקחת את בנו להר המוריה ולהעלותו כקרבן – עולה עבורו. אברהם לוקח את בנו בחשש גדול ובצער רב אל הר המוריה איך שהוא מניף את הסכין לעבר ליבו של בנו הוא שומע את קולו של אלוהים” אברהם, אל תשלח ידיך אל הנער” .ובכך ידע כי אברהם מאמין בו באמונה שלמה וחזקה – מכאן המונותאיזם נפוץ כעלים ברוח ברחבי תבל לדורי דורות ולעולמי עד.
הפרגוד עלה בתום הסרט והבאר הגדולה נתגלתה במלוא הדרה וגודלה בתוך חצר גדולה עם קנה סוף ועצי אשל – הדמיה של סביבה מדברית טיפוסית .יצאנו מן האולם אל הפטיו שם התרשמנו מ 2 בארות רחבות ועמוקות מאוד בעלות עומק של 20 מטרים (עומק המים 12 מטרים). הבאר מתוארכת לפי כתובת שנמצאה בה ל -1000 שנים מהיום לערך, על אף שתקופתו של אברהם היא לפני 4000 שנים. אך ארכאולוגיה ומקרא הם לא תמיד קווים שנפגשים. בכל מקרה כמו שהמשפט המפורסם:” אל תתנו לעובדות להרוס סיפור טוב”.לסיכום: הביקור בבאר אברהם הוא מסע מרתק והצצה מרגשת להיסטוריה, תוך חשיפת המבקר לסיפורי התנ”ך ולמקומות בעזרת עזרים טכנולוגיים מתקדמים, מייצג אור-קולי , ומסלול רב חושי הלוקח אתכם לנקודות משמעותיות בחייו של אברהם. עם הקינוח בסוף הבאר(אגב יש בה מים).
מפה קדומה במרכז המבקרים

שעות פעילות מרכז מבקרים באר אברהם

א’-ה’ 9:00-17:00. סופ”ש – רק קבוצות מעל 25 מבקרים בתיאום מראש. לסיור תרגום ל -7 שפות. המקום נגיש לחלוטין.
הכניסה כרוכה בתשלום. מחירים: מבוגר 34₪. א.ותיק/ תושב ב״ש/ ילד ( 5-18) – 25₪. מתחת לגיל 5 ללא עלות.כתובת : בוויז הזינו “באר אברהם” (רח’ המלאכה- דרך חברון).
טל:08-6234613 שלוחה 1.
אי-מייל:office@abraham.org.il.משם המשכנו לרחוב קק”ל – השדרה המרכזית – מדרחוב בלב העיר העתיקה של באר שבע שעבר שדרוג משמעותי ע”י “מנהלת העיר העתיקה ” והפך מרחוב מנומנם עם עסקים מיושנים לשדרת אוכל , תוססת שוקקת אדם ומלאת חיים  עם פרגולות פזורות לאורך הרחוב. כאן תמצאו מגוון רב של אוכל טעים ומיוחד.

מסעדת אמונה

אחת ממסעדות הדגל הנמצאת ברחוב זה היא “קבב אמונה” – זוהי מסעדת בשרים משובחת בקונספט של גריל – המסעדה קיימת מזה 60 שנה ושמה הולך לפניה בעיר ומחוצה לה.
נכנסו למסעדה בליוויה של גל -המלווה של הסיור שלנו, ואכן המסעדה מאוד אינטימית, ביתית ומאפיינת את הכנסת האורחים והחמימות הבאר- שבעית הטיפוסית. את קירות המסעדה עוטפות תמונות אומנויות המקנות למסעדה שיק של גלריה. על שולחננו הונחו כהרף עין מאזאטים רבים של סלטים: סלט ירקות קצוץ; סלט חסה, חמוצים, עמבה, טחינה, חומוס, מוס חצילים עם טחינה ועוד. שהגיעו יחד עם פיתה עיראקית קריספית וטעימה שנעשתה בטאבון.
המנה העיקרית שהייתה “היהלום שבכתר” לא אחרה להגיע והונחה בנחת על השולחן הקטן והמשפחתי שלנו – פלטת בשרים עשירה וטעימה במיוחד שכללה: שיפודי אנטריקוט, קבבים (לא לפספס), פרגיות וכבדי עוף שכולם ככולם היו מתובלים כיאות , עסיסיים וטעימים להפליא.
מסעדת אמונה הנמצאת לא הרחק מבאר אברהם היא מסעדה עם שירות מצוין, רמת ניקיון גבוהה, ואוכל טרי וטעים במיוחד – לא פלא שהמסעדה מלאה כל העת – הבעת אמון קהל הסועדים הפוקדים אותה.
פרטים : כתובת : קק”ל 58 באר שבע טלפון – 08-6278865. שעות פתיחה: א’- ה’ 9:00-18:00  ו’ – 9:00-14:00.
שבת סגור.
מופע אור קולי בתוך באר אברהם

פארק נחל באר שבע

לא הרחק מבאר אברהם נמצא פארק ספקטקולרי ומרהיב עין – פארק נחל באר- שבע, זהו הפארק הגדול ביותר במדינה שיושב תחת רשות עירונית אחת. הפארק מתפרש על פני שטח של 1350 האקר. לאורך תוואי הנחל שבתחום העיר. כחלק מהחלטת ממשלה, הוגדר פארק נחל באר שבע כפארק מטרופוליני כך שיוכל לתת שירות לכלל אוכלוסיית הנגב רבתי המונה כ-600,000 תושבים. את הסיור שלנו בפארק ליווה חנן – מנהל הפארק, הוא המחיש לנו בעזרת מפה מפורטת על פארק נחל באר שבע  כיום ולאן מועדות פניו.

גבולות הפארק, בצד המערבי של העיר מתחילות במתחם הארכאולוגי- מתחם שהתגלו בו עתיקות מהתקופה הכלקוליתי לפני כ-6000 שנים. התקופה הזו הוגדרה כתקופת הנחושת ותקופת ביות האדם. במקום נמצאו פריטים נחושת שמוצגים
במוזיאון הלובר בצרפת. לאחר הסבר מפורט יצאנו עמו לסיור רכוב ברחבי פארק נחל באר שבע , כדי להתרשם באופן מוחשי ממה שיש לפאר להציע והאמינו לי – יש הרבה.

לאורך שתי גדות נחל באר שבע (שבהמשך מתחבר לנחל בקע ולנחל הבשור) יש 2 טיילות: טיילת נווה נוי וטיילת אימבר, השוכנות בסמוך לשכונות הוותיקות ולעיר העתיקה. בסוף טיילת נווה נוי נמצא גן הפעמון. הגן שבנייתו הסתיימה ב-1995 נקרא כך כי בסמוך אליו התגלתה באר קדומה שצורתה כצורת פעמון. בימים אלו משלימה הנהלת הפארק את בניית הטיילת שתחבר את גן הפעמון אל הגשר הטורקי ותייצר רצף של טיילת באורך של כ- 8 ק”מ.

חלפנו במהלך הסיור באזור לב הפארק. אזור זה מכיל את האטרקציות המרכזיות של הפארק. עד שנת 1999 האזור הזה היה נחשב כחצר האחורית של העיר באר שבע: מחצבות שהיו לאורך הנחל, פסולת בניין וגרוטאות שהושלכו במהלך השנים הביאו את שותפי הפארק להחלטה שנדרש לשקם את ערוץ הנחל וגדותיו. במיזם משותף של העיר וקק”ל החלו בניקיון והסדרת הנחל. אז מה מכיל פארק נחל באר שבע הענקי הזה :

1 .הגשר הטורקי – סמל חשוב מאוד לעיר באר שבע, נבנה על ידי הטורקים בשנת 1915, כדי לאפשר את בניית מסילת רכבת שתעביר סחורות מצפון אל הדרום עד למצרים. מיד עם השלמתו, כח אנז”ק, כבש את הגשר ואת העיר באר שבע. הגשר שימש כנתיב תחבורה ראשי עד לסוף שנות ה-70 והפסיק לפעול כאשר שתי קשתות ממנו קרסו במהלך שיטפונות
בנחל. בשנת 2016 החלו עבודות השחזור ובספטמבר 2017 ,בחגיגות 100 שנה לאנז”ק, הושלמו עבודות השחזור של הגשר והיום הוא משמש כגשר להולכי רגל שמחבר בין שתי גדות הנחל.

2 .טיילת לב הפארק – פרושה לאורך 4 ק”מ בתוואי הנחל. לאורכה שבילי הליכה, מדשאות, חורשות, מתקני משחק ועוד.

3 .אמפי-פארק באר שבע – מתפרש על שטח של 120 דונם. המתחם נבנה לקיום מופעים של עד 10,000 צופים: 4000
מושבים קבועים וסביבם עוד 6000 צופים שיכולים לשבת על הדשא. מעל הבמה ישנו אלמנט תאורה שהוא סמל המתחם ובו 8000 נורות לד צבעוניות שיוצרות מדי ערב מופע אורות שנראה מכל רחבי העיר. בשטחים הפתוחים לקהל יש מדשאות,
אזורי פיקניק, מתקני משחק ומתקני כושר, שבילי אופניים והצללות.

4 .ספורטק – מתחם המכיל אטרקציות ספורט. מתפרש על כ- 250 דונם הכולל :  4 מגרשי אימונים ברמת UEFA שלושה מדשא סינטטי ואחד מדשא טבעי.( שני מגרשים סינטטיים מתוך הארבעה, חוברו יחד כך שיוכלו לתת מענה לתחומי ספורט נוספים כגון: פוטבול, רוגבי וקריקט); 2 מגרשים משולבים קט רגל וכדורסל; מגרש קט רגל חוקי מדשא סינטטי; מגרש רולר הוקי; מסלול כושר קרבי (לפי הקריטריונים של צה”ל) ; מסלול ריצה ממשטח גומי באורך של 1 ק”מ; מתקני כושר;
2 מתחמי מנוחה מוצללים עם ערסלים ופינות ישיבה; מתקני כושר ומשחקים לקטנטנים; יער סלים; מבני משרדים, קפיטריה, שירותים ציבוריים.

בכל שטחי הספורטק שלא הוגדר בהם מתחמים ישנם: דשאים ועצים, מסלולי הליכה ואופניים, שדרה מרכזית
המחברת בין מתחם האגם אל מתחם המופעים.

המשכנו בנסיעה ברחבי פארק נחל באר שבע והגענו ל”דובדבן שבקצפת”, מתחם האגם – מתחם יפהפה של מספר בריכות אקולוגיות , בריכות אילו מכילות למעשה מים מטוהרים אשר מגיעים באמצעות צינור עב כרס המגיע ממתקן טיהור שפכים של שדה תימן , הנמצא  מערבית לבאר -שבע, בכלל אהבתי מאוד את השימוש הרב במים מטוהרים לצורך השקיית הצמחייה הרבה כל כך בלב אזור מדברי וצחיח. עדות לכך היא הצינורות הסגולים הפזורים ברחבי הפארק – צינורות המסמנים שימשו במים מטוהרים.

במרכז אגם מים מלאכותי בגודל של 23 האקר. זהו האגם המלאכותי השני בגודלו אחרי הכינרת. מי האגם הנם מי קולחין ברמה שלישונית. האגם מחולק לשני חלקים לא שווים: החלק הגדול מיועד לשייט סירות לכלל המבקרים והשני תחום על ידי הגשרים המובילים אל האי ואוסר כניסה של מבקרים. האזור הזה מיועד לצפרות.

במתחם האגם של פארק נחל באר שבע,  יש אזור הצפרות – מתחם שעד לפני 20 שנה היה ממוקם שני בארץ בכמות מיני הציפורים שהיו מבקרים בו בשנה, הרבה לפני אגמון החולה , ירושלים ואחרים. לאחר שבריכות הביוב שטיפלו בשפכים של באר שבע נסגרו, הפסיקו הציפורים להגיע ועד לאחרונה בקושי נצפו באזור ציפורים. מאז שהתחלנו למלא את האגם, נצפו באזור כ-50 מיני ציפורים שונים שלא נצפו ב-20 שנה האחרונות.

מתחם אוכל שיופעל על ידי מספר דוכני אוכל שונים ומגוונים.

מזח סירות –  שציבור המבקרים יקבל חווית ביקור טובה ואיכותית, בהמשך מנהלת הפארק תרכוש ותפעיל את הסירות באגם. בנוסף לסירות מתוכננים אטרקציות נוספות כגון: השכרת אופניים, רכבת תיירותית להכרת שטחי הפארק. מזרקת מים בגודל של 4.0 האקר המשקיפה על האגם. סביב האגם יישתל דשא על שטח של 30 האקר ובנוסף ישתלו עוד 4000 עצים בחורשות, בשדרות ובמדשאות.

הוכשר אזור ייעודי להדלקת מנגל – אילו הן גבעות פיקניק שרק בהן ניתן לעשות מנגל.

מסלולי אופניים והליכה.

גשר ה-BIG – גשר שיחבר בין מרכז הקניות BIG לפארק ויוכל לשלב בין תחומי הפנאי העיקריים לתושבי האזור.
הגשר באורך של 400 מטר יכלול מסלול הולכי רגל ומסלול אופניים. עלותו כ-50 מיליון שקלים.

פארק נחל באר שבע הוא פרויקט מחולל שינוי בכל הקשור לפנאי ובילוי משפחתי ופרטני ויוצר רמת חיים גבוהה
ואפשרויות בילוי מגוונות. הקמת הפארק הביאה לכך שסביבו נבנים כ-7000 יחידות דיור במספר מקומות שונים, יזמות
פרטית בעלויות של מאות מיליוני שקלים, יצירת איכות חיים גבוהה. כמו כן מדובר על הריאות הירוקות של אזור הנגב כולו כמו שבאזור גוש דן יש פארק אריאל שרון שעושה את העבודה. תאריך ביקור:16/01/2020

תודה ליח”צ – צבי תקשורת ומינהלת העיר העתיקה והתיירות יזמו וליוו את הסיור. מה בסביבה : עין ירקעםאגם ירוחםחמוקי ניצנה.

אטרקציות נוספות באיזור

מסלולי טיול באזור האטרקציה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן