חשוב לדעת

הגן הבוטני במכללת אורנים

הגן הבוטני במכללת אורנים , זהו גן בוטני רשמי ומוכר. והוא הגן הבוטני הגדול בצפון – 40 דונם של צמחיה מיוחדת מרחבי ישראל ומרחבי העולם. הגן הבוטני מכיל כ-1000 מיני צמחים ממגוון

סביבות והוא מקום נעים לטייל ולפגוש את עולם הצמחים, יחד עם הציפורים והפרפרים המתלווים לצמחים אלה.הקפידו ללכת רק בשבילים ואנא, אל תקטפו דבר מצמחי הגן. זמן רב ועבודה רבה

מושקעים בטיפול בצמחים ובסביבה של הגן הבוטני. בכל עונה הגן נראה אחרת ויש בו פריחות שונות ומראות שונים. הנה הצעה למסלול קיצי שייקח אותנו בין עצים גדולים, פינות מוצלות, בריכות מים ושבילים בחורש.

נתחיל את הסיור מתחת לעץ האלון הגדול שבכניסה לגן. עץ אלון התבור הזה גדל על הגבעה כבר עשרות שנים וגילו בערך כגיל מכללת אורנים. מתחתיו יש שולחן עם ספסלים לנוח לפני תחילת הסיור:

מכללת אורנים הגן הבוטני

נרד בשביל עד שנפגוש משמאלנו את חלקת הסוקולנטים והקקטוסים. צמחים אלה מגיעים רובם ממדינות כמו דרום אמריקה ודרום אפריקה והם כולם בעלי רקמה עסיסית ועשירה במים. לחלקם, הקקטוסים, יש קוצים כדי להגן עליהם מאכילה.

הגן הבוטני במכללת אורנים

נמשיך לרדת בשביל, ונפגוש את גינת צמחי התבלין והרפואה – צמחים שאת חלקם אולי פגשנו רק כתבלינים יבשים בסופר. זו החלקה הריחנית ביותר בגן, ויש בה תבלינים שכולנו מכירים כמו זעתר ותימין, וכמה הרבה פחות מוכרים כמו צטרה וסמבוק.

חלקת התבלינים גן בוטני אורנים

אחרי חלקת צמחי התבלין נפגוש את חלקת צמחי הנוי, המכונה גם "גן המלך". בכניסה לחלקה נפגוש שיר שהוא חלק מ"שביל השירה", שביל של שירי משוררים על הקשר בין האדם ועולם הטבע, המפוזרים ברחבי הגן, בין הצמחים.

שביל הליכה בגן הבוטני מכללת אורנים

במורד הגבעה בצד ימין, נראה את חלקת הדקלים הייחודית של הגן המכילה דקלים ממקומות שונים בעולם. ביניהם גם דקל התמר, אחד משבעת המינים, אך גם דקלים מאיים רחוקים וחופים טרופיים.

גן הדקלים בגן הבוטני אורנים

ליד חלקת הדקלים נוכל לעצור ולנוח בפינת הדס המוצלת, בה יש מקום נוח לשבת ולשתות מעט מים.

פינת הדס

מפינת הדס נרד בשביל אל הבריכות של חלקת צמחי הגדות והנחל. באחת הבריכות נפגוש את הפסל "מיקווה" שנוצר על ידי סטודנטית מהחוג לאמנות באורנים.

הגן הבוטני במכללת אורנים

בבריכת צמחי המים נפגוש מגוון צמחים מנחלים ובריכות בישראל, כולל הפריחה היפה של הנימפאה התכולה. בבריכה יש גם דגים, צפרדעים ושפיריות שהגיעו אליה באופן טבעי.

בריכת הנופרים מכללת אורנים

מעל לבריכה, בחלקת צמחי החולות והחוף, נוכל לפגוש בשעות הבוקר את פרחי נר הלילה החופי, צמח מאזורי החוף בישראל שמותאם לחיים בקרבת גלי הים המלוחים.

פרחים בגן הבוטני

נמשיך במורד השביל המרכזי של הגן, בין חלקות של צמחייה מאזורים שונים בישראל – המדבר, נאות המדבר, הבתה והחורש ועוד.

השביל בגן הבוטני אורנים

מצד ימין לשביל נוכל לראות את צמחי הבמבוק הגדולים מאסיה. צמחים אלה, שהם מהירי הצמיחה ביותר בעולם, משמשים בעולם לבנייה ואף להכנת גדרות בגן הבוטני עצמו.

צמחי הבמבוק בגן הבוטני

מצד שמאל לשביל נראה עלייה קטנה שתוביל אותנו לבריכת פרחי הלוטוס. הלוטוס הוא צמח מים ייחודי הגדל בבריכות בוץ באסיה. פרחיו הענקיים והיפהפיים הם קצרי מועד – כל פרח פורח למספר ימים מועט. אם יתמזל מזלכם, אולי תספיקו לפגוש פרח כזה!

פרחים בגן הבוטני אורנים

מעל לבריכה נמשיך בשביל דרך חורש ים תיכוני עשיר בעצים, צמחים מטפסים ובני שיח. העצים מצלים על השביל והופכים את ההליכה לנעימה במיוחד, אפילו באמצע היום הקיצי.

סיום מסלול גן בוטני

נסיים את המסלול בחלקת הגיאופיטים התרבותיים. גיאופיטים הם צמחים בעלי פקעת או בצל, שבטבע בישראל מתייבשים בקיץ וצומחים מחדש עם בוא הסתיו. אך בגינת הגיאופיטים התרבותיים יש מינים שהובאו מארצות אחרות ואוקלמו בישראל

למטרות נוי והם פורחים גם בקיץ הישראלי היבש. זהו, אתם מוזמנים ומוזמנות להמשיך לסייר בשבילי הגן – יש עוד הרבה מה לראות!

איך מגיעים ושעות פתיחה :

שעות פתיחה של הגן הבוטני : הגן פתוח כל ימות השבוע מ  07:00 – 19:00.

הגן הבוטני נמצא בתוך מכללת אורנים בוויז רושמים : "אורנים המכללה האקדמית לחינוך והוראה" ובשער יכוונו אתכם.

פרטי התקשרות: הגן הבוטני במכללת אורנים לחינוך והוראה (oranim.ac.il) בלינק לאתר יש גם מפה של הגן

הכניסה לבודדים הנה בחינם .

ניתן לתאם סיור מודרך בתשלום סימלי, בקישור זה : הגן הבוטני מכללת אורנים.

קרדיט צילום: מתן בו ארי, מנהל הגן הבוטני

מהי חוות דעתך מהאטרקציה

אטרקציות נוספות באיזור

מסלולי טיול באזור האטרקציה

חשוב לדעת

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן