לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מוזיאון רוקפלר לארכיאולוגיה

מוזיאון רוקפלר בירושלים הינו מוזיאון לארכיאולוגיה הנמצא בעיר בירתינו ירושלים. המוזיאון פורס באופן מושלם ומסודר היסטורית אלמנטים מתקופות האבן הפרהיסטוריות ועד תקופות מאוחרות יותר כגון התקופה העותמ'נית. הדבר המיוחד במוזיאון רוקפלר שהוא מעוצב וכולל מונומנטים בעלי גוון מזרחי וגוון מערבי. הידעתם? מוזיאון זה הוא הראשון הלאומי שהוקם ועוסק בארכיאולוגיה של ארץ ישראל.

ממצאים רבים הובאו לפה מחפירות בארץ עוד מתקופת המנדט. המוזיאון נמצא במזרח ירושלים מול שער שכם והוא מאגד בתוכו מספר אולמות תצוגה.

למשל "אולם המגדל" – זהו אולם המספר את סיפור הקמת מוזיאון רוקפלר ורצות בו תערוכות חדשות מעת לעת.

המוזיאון בנוי כמו מבוך עם חדרים שכל חדר מטיל אור על תקופות שונות באמצעות מוצגים מעניין ברוח התקופה  למשל בחדר של התקופה הרומית והביזנטית תפגשו בממצאים של בתי כנסת עתיקים המובעים באמצעות פסיפסים.

מוזיאון רוקפלר להיסטוריה

בחדרים שעוסקים בתקופה הכנענית ישנם מערות קבורה. בתקופות קדומות יותר ישנן ממצאים כגון : כדי חרס .

המעבר בין החדרים והאולמות עובר כמו במנהרה עתירת מבוכים מצד ימין. האולם הבא כולל אלמנטים נוצרים למשל משקופי אבן מכנסיית הקבר בירושלים.כולל סיפור חייו של ישו. 2 האולמות הבאים הם המרתקים ביותר בגלל שיש בהם ממצאים בדמות גילופי עץ ממסגד אל אקצה מה שפחות זמין למבקר הישראלי. וכן ממצאים מרשימים של פסלים ועיטורי אבן שנמצאו בארמון הישאם ביריחו.

פסל במוזיאון רוקפלר

הסיור ממשיך להתפתל ומזכיר מסע בזמן שכל פעם עוברים בין רצועה לרצועה אחרת במכלול התקופות הפרהיסטוריות וההיסטוריות.האולם הבא מציג  את התקופות משחר ההיסטוריה של האנושות (הפרהיסטוריות) דרך שרידים כגון: שלדים וגולגלות שנמצאו בגליל ובכרמל של ההומו -סאפיינס והאדם הניאדרטלי – תקופות של האדם הראשון. החלק האחרון והמרשים של מוזיאון רוקפלר לארכיאולוגיה נמצא בתוך חצר גדולה (פטיו) הכוללת מזרקת מים מעוצבת ובריכת מים שסביב יש קשתות אבן.

מוזיאון זה נתרם ע"י המיליונר האמריקאי ג'ון רוקפלר והוא הוקם בשנת 1938 בתקופת המנדט הבריטי בישראל ב"קול תרועה". במרוצת השנים התפתח המוזיאון וכלל עוד ועוד ממצאים ארכיאולוגיים שהרחיבו את היריעה והסיפור ההיסטורי הארוך של ארץ ישראל לדורותיה. המוזיאון הוא מערכת שורשים מסועפת ומרתקת של ארץ ישראל.

הכניסה למוזיאון בחינם.

שעות פתיחה :

ימים א', ב', ד', ה' בין השעות 10:00 ל 15:00.

יום שבת בין 10:00-14:00 שאר ימות השבוע המוזיאון סגור לקהל.

כתובת המוזיאון : סולטאן סולימן 27 ירושלים. מאחר שאין אזור חנייה ליד המוזיאון מומלץ להגיע עם רכבת קלה ולרדת בשער הפרחים. המוזיאון נמצא במרחק הליכה של 300 מטרים מזרחית ומעבר לכביש משער הפרחים.

צילומים :קיטי לוי.

מוזיאון רוקפלר בירושלים

מהי חוות דעתך מהאטרקציה

אטרקציות נוספות באיזור

מסלולי טיול באזור האטרקציה

חשוב לדעת

דילוג לתוכן