לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מוזיאון מורשת החשמונאים

בתאריך 25/11/21 נפתח לקהל מוזיאון מורשת החשמונאים מאז ועד היום בעיר מודיעין מכבים רעות.

זהו פרויקט ראוותני קולוסאלי וייחודי מסוגו בשיתוף של: עיריית מודיעין- מכבים -רעות , רשות העתיקות, משרד ירושלים ומורשת והחברה הממשלתית לתיירות. כל הממצאים המוצגים במוזיאון נמצאו בחפירות ארכיאולוגיות סביב הגבעות ובאתרים הארכיאולוגיים אשר בשטחה המוניצפלי של העיר מודיעין-מכבים רעות. כולם מוצגים כאן לראשונה לאחר שהממצאים היו במחסני רשות העתיקות ובמעבדות.

כבר במבואה הראשית של המוזיאון ניכר כי הושקעה מחשבה רבה בהנגשת והתאמת המוזיאון לילדים ולכל בני המשפחה .

במרכז הוצבה מפה ענקית של העיר מודיעין עם סימון של כל האתרים הארכיאולוגים הנמצאים בקירבה וסביבה. משני צידי המפה הוצבו 2 מסכים דיגיטליים גדולים עם כדים ועוד אובייקטים ארכיאולוגיים מרצדים ומסתובבים. מתחת לאזור המסכים , יש מבני זכוכית מלבניים, לכל האורך,  ובתוכם ממצאים ארכיאולוגיים שמעליהם תיאור התקופה בה הם נמצאו.

מתחת לממצאים ישנה מגרעת אשר יכולה לזוז לאורך כל הממצאים מכל התקופות. ברגע שמזיזים את המגרעת שתמוקם ממש מול ממצאי התקופה שבתוך הזכוכית. נדלקים במפה נורות אדומות המייצגות את המקומות בהם התגלה הממצא. כמו כן במקביל בצד שמאל נפתח במסך חלון עם הסבר מפורט על הממצאים, השימושים שלהם וכד'.

למשל כאשר הזזתי את המגרעת לחלק הימני ביותר  לתקופה  הפרהיסטורית – חקלאית (לפני מעל 14,000 שנים). הועלו על המסך תצלומים של אבני צור אשר התגלו בגבעת התיתורה(הודלקה נורית אדומה במפה עירונית מעל האזור בו נמצאת גבעת התיתורה), אשר שימשו בתור גרזנים.

במבואה ישנם מוצגים ארכיאולוגים מיוחדים במינם מתקופות שונות כגון : התקופה הכלכוליתית ; התקופה  הניאולתית ; תקופת הברונזה; תקופת הברזל (התקופה הארץ -ישראלית) ; התקופה הפרסית ; התקופה ההלניסטית ; התקופה הרומית ; התקופה הביזנטית; התקופה הערבית ; התקופה הצלבנית ; התקופה העות'מנית ; התקופה הבריטית ועד היום.

המקומות בהם נמצאו השרידים בין השאר הם : גבעת התיתורה ; הגבעות הדרומיות במודיעין ; גבעת שר ואום אל אומדן ; גבעת רגב וחורבת חרובה ; חורבת נכס ; גבעת הברפיליה ; גבעת הברושים מקום נוסף מעניין בו נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים מעניניים הוא גבעת אשון  הנמצא ליד שכונת מורשת הנבנית בימים אילו , לפני כחודש הפך לפארק ארכיאולוגי לציבור הרחב.

המיצגים מרשימים ושובי לב למשל : כדי חרס , נרות חרס אשר שימשו להדלקת נרות , חלקי זכוכיות ועוד. את הסיור מתחילתו ועד סופו העבירה מירב שי שהיא מנהלת המוזיאון.

נרות חרס

לאחר מכן עברנו לאולם גדול שהוא למעשה חדר הפעלות ארכיאולוגיות מודרני וחדיש מאוד , הוא מאפשר לילדים , לבני הנוער ולכל המשפחה להתוודע אל עולם הארכיאולוגיה וממצאיו באופן קל פשוט ונוח . למשל הפינה הראשונה נקראת "פינת הריפוי"  – זוהי פינה לתיקון של כדים. עליכם לחבר את כל השברים של הכדים הנמצאים בפינה זו לאחר מכן לגשת להמחשב ולסרוק  באמצעותו את הכלי שחיברתם . על המסך יופיע ציון של הפריט למשל כד חרס, התקופה בה הוא נמצא ולמה שימש. הפינה השנייה הנמצאת סמוך היא "פינת ההדמייה" בפינה זו ישנו מוט בעזרתו אתם מזיזים קרן ליזר ומכוונים אותה לעבר חיישנים הנמצאים סמוך לממצא הארכיאולוגי הנמצא מתחתיכם. למשל גלוקסמאות (מתקני קבורה ארכיאולוגיים). לאחר שסרקתם את האובייקט עם קרן הלייזר ,בעמדת מחשב סמוכה יופיע שאלון טריויה עם 4 תשובות עליכם לענות איזה ממצא ארכיאולוגי מהרשימה מתאים למה שקרן הלייזר לכדה .

הפינה השלישית מרתקת במיוחד זוהי "עמדת המפה הקבוצתית" – בתחילה מוצגת מפה ענקית על גבי שולחן הפעלה רחב ידיים  עליה מסומנים נקודות עם ממצאים ארכיאולוגיים שנעלמת לאחר רגע מתחילת המשחק. לכל משתתף בעמדה יש מעין הגה (כדור קטן) עליו להזיז משקפת וירטואלית שנעה על גבי המפה, עליכם לנסות לזכור ולגלות היכן מסתתרים הממצאים האריכאולוגיים, ברגע שהמששתף מצא את הממצא הוא לוחץ על הכפתור. מי שגילה בפרק זמן שהוקצב את מרבית הממצאים הארכיאולוגים מנצח.  משחק חביב ומהנה מאוד. הפינה הרביעית "פינת המטבעות שבחול" היא מעין ארגזי חול עיליים, עליכם להעביר את היד בתוך החול ולמצוא מטבעות המסתתרות בתוכו. ברגע שמצאתם את המטבע עליכם להציבו בסורק הדיגיטלי שמפענח את פרטי המטבע. מתאר את התאריך והתקופה אליה שייך המטבע, מהם הסימנים שעליו ומה משמעותם.

לאורך הקירות של החדר הוצבו ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו בחלקים והורכבו לשלם בעיר מודיעין כגון : גלוקסמאות (תיבות קבורה עם כתובות בארמית), כדי חרס, מטבעות ברונזה ,ועוד.

חדר הפעלות במוזיאון החשמונאים

לאחר הביקור המהנה בתוך חדר ההפעלה עברנו לתחנה האחרונה במסעינו הארכיאולוגי במוזיאון מורשת החשמונאים. עברנו לאולם רייד חזרה בזמן – זהו חדר עם מסך וכיסאות זזים בקונספט דומה לזה שבמעלית הזמן בירושלים. אורכו של הסרט כ – 14 דקות .

הסרט מתאר מסע בזמן המחבר בין מודיעין הקדומה למודיעין החדשה. זהו סרטון תלת מימד שבמהלכו הכסאות זזים,  "מודי" (דמות חשמונאית מצויירת הנמצאת בכל אתר ארכיאולוגי במודיעין) יחד עם שחקנית. נוסעים אלפי שנים אחורה בזמן.בעזרת חללית הקרויה "חשמונאית". הקונספט מזכיר קצת את מנהרת הזמן עם טוני ודאג. השניים מגיעים לנקודות היסטוריות משמעותיות בזמן בחיי היהודים , מגלים טפח ועוד טפח מההיסטוריה העשירה של העיר מודיעין הקדומה . כך למשל הם חוזרים בזמן 2000 שנה לאחור לתקופת בית ראשון,  ומשם לתקופה ההלנסטית של אלכסנדר מוקדון. ויחד הם נכנסים פנימה לתוך סיטואציות מהתקופה אל תוך אורח החיים החשמונאי , למשל מאבקו של מתיתיהו במתיוונים . כניסה לבית מקדש וחיפוש אחר כדי שמן בכדי להאיר את מודיעין .זהו סיפור אפי המסביר את האתוס החשמונאי המחובר לימינו אנו. שלבסוף מתוארת מודיעין המודרנית של היום בהחלט מסע מרגש בייחוד לאחד שחי בעיר הזו כבר למעלה מ 20 שנה ורואה לאן היא הגיעה היום.

עוד במוזיאון החשמונאים , אמפיתיאטרון חיצוני עם 300 מקומות ,שירותים , המקום כולו מונגש לאנשים עם מגבלויות פיזיות יש מעלית במקום לקומה בה מוקרן הסרט.

לסיכום :

הפעילות במוזיאון מורשת החשמונאים היא שיר הלל לעיר מודיעין ולהיסטוריה המפוארת של העיר שעומדת כיום על 100,000 איש. הסיפור מועבר באופן ויזואלי ואינטרקטיבי המחבר את כל החושים יחדיו לכדי חוויה פנטסטית מהנה ומאוד ידידותית המותאמת לכל בני המשפחה . בהחלט גאווה גדולה לעיר מודיעין – מכבים -רעות.

במהלך חג החנוכה יערכו פעילויות רבות במוזיאון כגון : החשמונאים באים -אתגר הבריחה במוזיאון – פעילות חוויתית בתוך המוזיאון הכוללת : משימות חידות ותעלומות. כמו כן יקבלו הילדים חוברת הפעלה לילדים עם חידות על החשמונאים כגון : יהודה המכבי ועוד. כמו כן ייערכו סדנאות הפעלה בחג למשל : סדנאות פסיפס ומופעים ברוח התקופה החשמונאית.

כתוובת המוזיאון : דם המכבים 24 בוויז : "מוזיאון מורשת החשמונאים"

טלפון המוזיאון :08-9737333 . מייל : merav@modiinmuseum.org.il

מחירים :

למבוגר – 60 שח.
לתושב – 40 שח.
גמלאי – 30 שח.
ילד  – 25 שח.
כרטיס משפחתי (2 מבוגרים ו2 ילדים ) – 99 שח.

משך הסיור כשעה וחצי לערך.

קישור לרכישת כרטיסים : הזמן כאן כרטיסים למוזיאון מורשת החשמונאים

***הכניסה למוזיאון מחייבת עמידה בהנחיית משרד הבריאות הטיית מסיכות , ילדים מגיל 3 הצגת תו ירוק או בדיקת קורונה שלילית.

מטבעות כסף מוזיאון החשמונאים במודיעין

מהי חוות דעתך מהאטרקציה

אטרקציות נוספות באיזור

מסלולי טיול באזור האטרקציה

חשוב לדעת

דילוג לתוכן