לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מוזיאון הכט חיפה

מוזיאון הכט בחיפה הינו מוזיאון גדול עצום ועשיר הנמצא בתוך ליבה של אוניברסיטת חיפה. המוזיאון על כל רבדיו ותכותו נתרם ע"י ראובן הכט ז"ל. המוזיאון  מחולק לתערוכת קבע "עם ישראל בארץ ישראל" – תערוכה המבוססת על האוסף הפרטי והמרשים של ראובן הכט ז"ל שאותו תרם לאוניברסיטת חיפה. ויש בו גם תערוכות משתנות.

בחלק התחתון של המוזיאון מוצגת תערוכה עם ממצאים רבים לפי רצף כרונולוגי מהתקופה הכלכותית עד לתקופת המשנה והתלמוד.

בליסטרה במוזיאון הכט
בליסטרה במוזיאון הכט

 

הפסיפס בכניסה למוזיאון הוא פסיפס מהתקופה הביזנטית שנמצא בבית שאן והובא לכאן בתהליך מיוחד של שימוש ביריעות וחומרים כימיים, הפסיפס נמצא במתחם ליונטוס שבבית שאן. צבעו של הפסיפס טבעי והוא כולל מנעד רחב של צבעים כגון :שחור, ורוד, לבן ועוד. כמו כן הפסיפס בכניסה כולל כתובות בארמית יש עליו איורי חיות וסמלים יהודיים כגון מנורה. כפי הנראה היה חלק מרצפת בית הכנסת.

חלק אחר בתערוכה המופלאה של מוזיאון הכט היא הספינה העתיקה ממעגן מיכאל – מדובר כל ספינה עתיקה מעץ שנמצאה בקרב חוף מען מיכאל.כדי לתארך את הספינה לקחו דגימה של פחמן 14 במכון וייצמן. והתגלה שהעץ ממנו נבנתה הספינה מת לפני 2400 שנים. תארוך מדעי וממצאי זה מוצלב עם התקופה ההיסטורית: 530 עד 332 לפנה"ס שזו התקופה הפרסית.

בתוך הספינה נמצא 13 טון אבנים. למי שלא יודע, כל ספינה צריכה ייצוב של אבנים שלא תתנדנד בגלי הים ומהרחות בלב הים . אך החוקרים גלו שהאבנים שנמצאו עליה הם בעודף כמותי במטרת הייצוב. לכן הם הגיעו למסקנה שזו הייתה ספינת סוחר של אבני צפחה. אבנים אילו שימשו לציפוי גגות.  גם צפחה כחולה שנמצאה פה מטילה אור על מקור הספינה, החוקרים יצאו לחפש באזורים שיש בהם צפחה כחולה. הם  גילו שהנתיב עובר באתונה וכך הבינו שמדובר באוניה ששימשה למטרות מסחר.

בתוך הספינה מצאו חרסים, כדים המלמדים על תפיסתו של העולם הימי דאז.

בשנת 2006 הוצגה כאן לראשונה הספינה העתיקה ממעגן מיכאל ,אחרי תהליכים כימיים רבים לשימורה עם מיטב המומחים. למשל הוכנסה לתוכה שעווה במקום מים ששמרו על הקרשים שלא יתפרקו. כל צלע מהפינה הוא לוח עץ באורך 13 מטרים המתחיל מחרטומה עד ירכתיה. האכיאולוגים שברו את לוחות העץ הארוכים מקרקעית הים שיוכלו להרימם ואז חיברו אותם מחדש.

ציור במוזיאון הכט
ציור במוזיאון הכט

במוזיאון יש גם אוסף אומנות ל מיטב האומנים כגון : קלוד מונה,פיסארו, סוטין, שטרוק, וינסנט ואן גוך, אדואר מאנה ועוד את כולם רכש ראובן הכט מגלריות אומנות ומסוחרי אומנות.

פסלונים במוזיאון הכט
פסלונים במוזיאון הכט

פינה יפה ומיוחדת נוספת  במוזיאון הכט היא ממצאים שהתגלו בסוסיתא העתיקה מעל ימת הכנרת .

אפשר לסייר במוזיאון שעות  על גבי שעות בו שרידים ארכיאולוגים מדהימים ויקרי ערך כגון :שרשראות ,חותמות, כדים ,פסלים, מטבעות זהב וכסף ועוד ועוד.

הכניסה למוזיאון אינה כרוכה בתשלום להלן שעות פתיחה ודרכי התקשרות עם המוזיאון:

א,ב,ד,ה משעה 10:00 עד 16:00 אחה"צ.

לפרטים נוספים :  04-824-0450

מהי חוות דעתך מהאטרקציה

אטרקציות נוספות באיזור

מסלולי טיול באזור האטרקציה

דילוג לתוכן