לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מוזיאון חאן חדרה -תולדות העיר חדרה

מוזיאון "החאן" חדרה נמצא באתר הלאומי החאן של חדרה הוא הוקם בשנת 1982, במרכזה ההיסטורי של העיר.  מדובר על מבנה בודד ויחיד שנמצא באדמות חדרה.

הוא נבנה מסלעי כורכר מסותתות להפליא. אשר הובאו לפה מקיסריה הסמוכה. במקור מבנה זה ייעודו היה חווה חקלאית עות'מאנית,  ב 1/3 האחרון של המאה ה 19 .

מעבר לכך החאן שימש את  האפנדי הלבנוני סלים חורי  שהיה בעל האדמות.

בשנת 1891 מבנה החאן נקנה יחד עם  כל אדמות חדרה (כ -30,000 דונם). מי שרכש את אדמות חדרה, היו נציגיהם של 4 אגודות שיישבו את הארץ ,ממזרח אירופה.

לאורך 6 שנים שימש החאן למגוריהם הזמניים של ראשוני המתיישבים בחדרה. עד עצם היום הזה במוזיאון החאן ,נותרו מחדרי הבית המקוריים – 11 חדרים .

חדרים אילו משמשים את המוזיאון לתצוגות הקבע של תולדות חדרה. למשל תצוגת המקווה הראשון במושבה). וכן לצרכים של שימור ארכיון ההיסטורי של חדרה וכן גם לפעילות תרבותית וחינוכית של המוזיאון.

בארכיון החאן ישנם :

מעל ל- 300,000 פריטים ,שבינהם חוזים ומסמכי העיר משנת 1890 ואילך , אוספים פרטיים ואישיים, תעודות, יומנים, תיעוד בע"פ ומעל ל- 30,000 תצלומים. באוספי החפצים של המוזיאון כ-13,000 פריטים המתארים את אורח החיים בעיר חדרה מיום היווסודה.

במוזיאון  החאן מתקיימים סיורים אינטראקטיבים ווירטואלים  הכוללים שימוש בטאבלטים. בעזרתם חווים ועוברים המבקרים הרפתקת מסע שנועדה לחבר אותם לסיפורה ההיסטורי של העיר חדרה, שהפכה ממושבה קטנה לעיר ואם בישראל. הכוללת נקודות עניין רבות כגון : אקו פארק , שמורת זיתא, פארק נחל חדרה פארק השרון ועוד.

מה כולל הביקור בחאן?

1)צפייה בסרט קצר אודות המוזיאון והמבנה ההיסטורי.

2) סיור מודרך כשעה וחצי בתוך חדרי החאן ההיסטוריים. הכולל :חשיפתם לחוויית ביקור חדשנית(כמתואר ברשימת הסיורים למטה).

3)הביקור בחאן מתאים ל: קבוצות מאורגנות, משפחות עם ילדים , תלמידי בתי ספר, גימלאים וחיילים.

4)בתוך חדרי החאן, בו נמצא המוזיאון. ישנו אודיטוריום חדש. המיועד לאירועי תרבות, כנסים וימי עיון (מכיל עד 100 איש).

הזמנה לביקור חינם בחאן

סיורים חדשים במוזיאון החאן חדרה

מי גר בחאן? היכנסו למטבח ותגלו

זהו סיור טעימות מרענן שהושק לאחרונה ברחובותיה של חדרה. במהלך סיור הטעימות תתודעו  לארצות המוצא והעדות השונות שהתגוררו בח'אן מאז הקמתו.

לפי השליטים ששלטו בה במהלך ההיסטוריה למשל: העות'מאנים, הרוסים, התימנים ועוד. הסיור יהווה המשך לפעילות שמתחילה בחדרי התצוגה שבמוזיאון ה"חאן", בדגש העליות השונות לארץ ישראל לאורך השנים שהתיישבו בחדרה והפכו אותה למארג אנושי אחד. המושבה, שהפכה לעיר. משך הסיור: כשעתיים וחצי.

הורה בחדרה

נצא בצעדי מחול בתום סיור מודרך ומומחז בחדרי תצוגת מוזיאון ה"חאן", הסוקרים בצורה חווייתית את העליות השונות לחדרה ואת מאפייניהן. סדנת ריקודי-עם ייחודית בה ילמדו ריקודים המאפיינים קבוצות אוכלוסייה שונות בישראל, מקום המדינה ועד ימינו.

משך הסיור: כשעתיים (כולל הסדנה).

"להיות או לא להיות"

סיור ייעודי שיחשוף את הדילמות והשאלות הקיומיות איתן התמודדו המתיישבים בראשית ההתיישבות בארץ בכלל, ובחדרה המושבה בפרט. בשל חוסר במשאבים, סכנה קיומית, מחלות ואויבים, נדרשו המתיישבים לקבל החלטות גורליות כדי להתקיים. הסיור מודרך ומומחז בחדרי המוזיאון. משך הסיור: כשעה וחצי.

"הסיפור שלה" – נשות חדרה האמיצות

סיור ייחודי בדגש על התמודדותן של הנשים בראשית ההתיישבות בארץ ובחדרה. החל משנת תרנ"א 1891- נשים הגיעו בעליות השונות, המציאות לא פעם טפחה על פניהן, ההתמודדות עם הקדחת שהפילה חללים רבים לצד תנאי חיים קשים מנשוא – הוציאה לאור נשים אמיצות ופורצות דרך. הסיפור מתמקד בשנים ספורות שאורך ועשייתן השליך על החברה והאיר לרבים את הדרך. בסיור נשמע את סיפורו של הנשים מעוררות ההשראה המסופר עד היום. הסיור מודרך ומומחז בחדרי ה"חאן" ההיסטורי. משך הסיור: כשעה וחצי.

לפרטים והרשמה לסיורים 

מוזיאון ה"חאן" חדרה . רח' הגיבורים 74 חדרה מיקוד 38131.

טל': 04-6322330

אתר : www.museum-khanhadera.org.il

דואר אלקטרוני: khanhadera@013.net

אפרת אופנהיימר- רכזת שיווק:  marketingkanhadera1@gmail.com

***הכניסה למוזיאון החאן כרוכה בתשלום***

מהי חוות דעתך מהאטרקציה

אטרקציות נוספות באיזור

מסלולי טיול באזור האטרקציה

דילוג לתוכן