טנקים ביד לשריון

יד לשריון בלטרון היא תצוגת תכלית מרשימה ומרהיבה של חיל השריון .

כידוע צה"ל בנוי מ 3 זרועות : זרוע ים ,זרוע יבשה וזרוע האוויר. ביד לשריון אשר בלטרון נבנה מרכז עצום וגדול. המציג לראווה את כל הטנקים בהם עשה החיל שימוש.

ואת הטנקים בהם עושה שימוש כיום. הביקור מתחיל ממדרגות המובילות את המבקר לרחבה ענקית אשר במעגליה החיצוניים מוצגים לראווה עשרות טנקים מכל מלחמות ישראל.

מול רצועת הטנקים המפוארת ניצב קיר ארוך וגדול שהוא למעשה קיר הנצחה עם שמות  חללי חיל השריון בכל מלחמות ישראל : מלחמת סיני ב 1956 , מלחמת יום העצמאות ב 1948 , מלחמת ששת הימים ב 1967, מלחמת ההתשה שערכה 3 שנים בסיני, מלחמת יום הכיפורים ב 1973 , מלחמת לבנון ב 1982 , ומלחמת צוק איתן ב 2014.

המקום מרגש מאוד מהסיבה המרכזית שהוא מראה ומוכיח את עוצמתו הכל כך גדולה של חיל השריון שהוא הכוח המתפרץ והדומיננטי בלוחמת הקרקע של צה"ל.

על מרבית הטנקים לא ניתן לעלות אלא רק לצלם ואילו שכן ניתן לטפס עליהם יש סולמות ברזל.

סיור מורשת זה מתחלק ל 2 חלקים :

החלק הראשון בסיור באתר יד לשריון

בחוץ שכולל את כל הטנקים עם שלט של כל טנק לידו עם שמו ופרטיו . היכן יוצר, מתי היה בשימוש בצה"ל וכדומה. חלק זה כולל הדרכה של חייל אודות טנק המרכבה.

זהו טנק שהינו פרי פיתוח  ישראלי .בתחילה הוא תוכנן ע"י ישראל ונבנה במדינות אחרות. ישראל ביקשה מהן לא למכור אותו למדינות אחרות .ומאחר שהסכם זה הופר הוחלט למרות מחירו הרב של טנק זה לבנות ולייצר אותו בישראל.

טנק המרכבה החל את דרכו ב 1969 ובשנת  1979 נכנס לפעילות מבצעית בצה"ל , משקלו כ 70 טונות וכולו בנוי מפלדה בליסטית עם סגסוגות ברזל שונות המעניקים לו הגנה חזקה מאוד. זהו למעשה הטנק הממוגן ביותר בעולם כיום.

טנק המרכבה בנוי הצריח ומטובה שני חלקים אילו אינם מחוברים באופן טכנולוגי אלא בגלל המשקל הרב של הצריח הוא נצמד לטובה . לטנק מרכבה יש זחלים להם עקב זחל המגן עליהם. אילו הם למעשה הרגליים של הטנק ומאפשרים לו תנועה בתנאי שטח קשים במיוחד.  על הטנק יש 2 מרגמות המאפשרים לו לתת מכת אש . התותח הגדול במרכזו של הטנק הוא בעל טווח של 6 ק"מ וגודלו 120 מ"מ מתוכו נפלט הפגז שהוא למעשה חודר שריון.

המנוע של המרכבה הוא בעל 1500 כוחות סוס שזה המון. הדבר החשוב והמבדיל אותו משאר הטנקים בעולם זה מערכת מעיל רוח זו מערכת אשר מוציאה עשן מתוך הטנק כדי שהיריב לא יוכל לאתר אותו והדבר הכי חשוב במערכת זו שתשאלו כל שריונר הוא התגאה בכך זו העובדה שיש לו 3 מוקשים שעפים לעבר טילים המתקרבים ומאיימים לפגוע בטנק תוך ניטרול הטיל ואף זיהוי מקורו מה שמאפשר לרתק ולהשיב אש לעבר מקור הירי. מחירו של טנק המרכבה 20 מיליון דולר.

לטנק מרכבה יש 4 סדרות 1,2,3,4. 1 ו 2 כבר לא עושים שימוש . בסדרה 3 – מעט מאוד והסרה החדשנית והשימושית ביותר היא 4.

החלק הזה של הסיור מאוד מהנה כי ניתן לראות מקרוב את  הטנקים של חיל השריון , לטפס עליהם ולהצטלם כל המשפחה . זו אטרקציה מדהימה ובלתי נשכחת לילדים. לתוך הטנקים לא ניתן להיכנס בגלל זה עשו ל"טנק חצוי" – זהו טנק שחצו אותו סגרו אותו עם זכוכית שקופה בפנים שמו בובות של חיילים ומראים את מבנה הטנק מבפנים. דבר שמאפשר ללמוד ולהתרשם איך בנוי טנק. בכל טנק יש 4 חברי צוות מפקד , מזין הפגזים נהג וחייל נוסף המתפעל את המרגמה ונמצא בצריח הטנק.

מעבר לטנקים יש גם תצוגה של נגמ"שים, רכבי שטח מיוחדים בהם עושה ועשה חיל השריון שימוש. "נמר " – זהו נגמש מרכבה ונחשב לכלי הממוגן ביותר עליי אדמות כיום.

טנק באתר יד לשריון

החלק השני בסיור בתחנת משטרת לטרון 

נמצא בתוך בניין תחנת משטרת לטרון הבריטית שהוקמה ב 1940 והוא רכיב במערך ההגנה של המנדט הבריטי הקרוי טגראט. בתוך  המבנה יש מוזיאון בקומה הראשונה ישנו אולם בו מוקרן סרט שאורכו כ 17 דקות עם פרטים על חיל השריון , צילומי אוויר , ראיונות עם חיילים מהחייל ומפקדיו. מרבית הסרט ללא מלל עם מוזיקה ומאוד מתאים לילדים.

בקומה השנייה של אתר יד לשריון  יש חלל גדול מאוד בו יש על הקירות פסיפס של תמונות לפי נושא אחד של ירושלים עם רחובותיה המרכזיים ונקודות עניין כגון : שער האריות ,רח היהודים , העיר העתיקה , משה מונטיפיורי. קיר אחר  עם צילומים היסטוריים ומהותיים בבנייתה של ישראל כגון : הסכמי השלום עם ירדן ועוד.

גולת הכותרת של  יד לשריון בחלק הזה של הביקור היא כאשר מהקירות יורדים מסכים עליהם מוקרנים טנקים שועטים לעבר שדה הקרב . המבקרים הולכים בינהם והתחושה היא כמו ללכת בתוך שדה קרב.

בפינת החדר יש מיצג של טנק בצבע לבן המוצמד לקיר . על גביו מקרינים סרט תלת ממד עם הסברים על טנק המרכבה שכפי שציינתי הוא חזית טכנולוגיית חיל השריון בפרט וצהל בכלל. במהלך הסרט הילדים מתוודעים ליכולותיו של הטנק כולל ציון פרטיו הטכניים והמערכות הטכנולוגיות המתקדמות שלו במהלך הקרנת המיצג יוצא גם עשן מהטנק כחלק ממנגנון ההגנה שלו כאשר הוא מותקף. מאוד מרתק ואורך כ 10 דקות לערך.

בקומה העליונה ביותר של אתר הנצחה יד לשריון  מעל קומת  המיצג יש תצפית על כל אזור לטרון ועל מאגר לטרון הסמוך הנראה כמו עין גדולה.

ביציאה האחורית של המוזיאון נמצא מוזיאון חיצוני המכיל פצצות טורפדו ענקיות ואוניית לוחמה. כמו כן נמצאים שורות של טנקים סובייטים מתקופת  מלחמת העולם השנייה.
סמוך לנקודה זו נמצא "הטנק על המגדל" – הו מגדל גבוהה מאבן שעל ראשו מתנוסס טנק .

טנק על מגדל ביד לשריון

הכניסה ליד לשריון כרוכה בתשלום של 20 ש"ח לאדם . חובת התשלום כל ימות השנה למעט יום הזיכרון שהכניסה חינם. אין צורך לתאם ביקור מראש . רק צריך בכניסה למקום לסרוק ברקוד עם פרטיכם.

המקום פתוח כל יום מ 8:30 עד 18:00 בערב.

לסיכום הסיור באתר ההנצחה בלטרון

יד לשריון הוא אתר הנצחה מהיפים ומרהיבים בישראל המספק הצצה לעולם של חיילי חיל השריון ומנציח בעזרת אנדרטה וקירות את שמותיהם של כל אילו שקיפחו את חייהם .
הטנקים , הסרטים והמיצגים מרשימים ומיועדים לילדים.

איך מגיעים לאתר ההנצחה ביד לשריון

בוויז: יד לשריון.

המוזיאון נמצא בצומת לטרון.

אם הגעת מכיוון מודיעין – פארק קנדה סעו על כביש 3 ישר כל הזמן בצומת לטרון פנו ימינה לכיוון תחנת הדלק . ממש לפני הכניסה לתחנת דלק דור אלון  תראו שלט "יד לשריון" פנו ימינה והגעתם.

איפה אפשר לטייל בסביבה

מאגר איילון ויער הלח"י ; פארק קנדה ; בית הקשתות; עין ורדה ; גשר ג'ינדס

טנק מרכבה ביד לשריון

מהי חוות דעתך מהאטרקציה

שם: מרדכי
אימייל: ramishrona@gmail.com
חוות דעת: אני ממש אוהב היסטוריה וצבא
ציון כולל: 5 – מצויין

אטרקציות נוספות באיזור

מסלולי טיול באזור האטרקציה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן