לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיצג וולקני למרגלות הר אביטל

הפארק הוולקני באביטל נמצא ברמת הגולן – לא הרחק מקיבוץ עין זיוון , למרגלות הר אביטל. זהו מייצג מרשים ומלא הסברים, המתאר באופן ברור ונהיר פעילות וולקנית קדומה. מעבר לנוף יפה, תפגשו פה מודלים מרשימים ושלטים המסבירים על תהליכים גיאולוגיים שהתרחשו פה ממש לפני מיליוני שנים.

זהו ביקור חוויתי במרכז מבקרים מרשים ביופיו הכולל גם בין השאר סרט אור קולי(המתקיים בשעות החשיכה בלבד). הפארק הגעשי פה הוקם בשטחה של מחצבה. על צלעו המזרחי של הר אביטל. שהיה חלק מפעילות וולקנית עשירה לפני מיליוני שנים והוא מהווה חלק מתילי רמת הגולן .

מושגים מהעולם הוולקני

במהלך הסיור בפארק הוולקני באביטל תתוודעו למונחים ומושגים מהעולם של הרי געש ויזכירו למבוגרים שביננו את שיעורי הגיאוגרפיה. למשל גלעין כדור הארץ , הנמצא כ 3000 ק"מ בתוך ליבו של הכדור שלנו. הם חומרים שמפאת הטמפרטורה הגבוהה הם במצב נוזלי למשל : ברזל,  תרכובת כימית שלנו מוכרת כמוצקה.

טיפות געשיות – הידעתם , שלפני מיליוני שנים שהייתה ברמת הגולן פעילות וולקנית והרי געש התפרצו פה חדשות לבקרים ,הלבה , החומר הניתז מתוכה, הכה בסלעים שהיו על פני האדמה . כתוצאה מהמפגש הזה התפזרה הלבה לטיפות קטנות ששעפו לכל עבר ויצרו מבנה הדומה  לטיפות מים.

תיאור המסלול

ישנו מסלול קצרצר ומתאים לכל בני המשפחה. מסלול זה כולל הדגמות והסברים על כל העולם הוולקני(געשי) ותוצאותיו, למשל סלעי בזלת ועוד שיתואר בפרוטרוט בהמשך.

המסלול והמקום מתאימים למשפחות עם ילדים קטנים. הרי הגעש מוצגים בעזרת תבליטים צבעוניים. אורך מסלול זה כ – 45 דקות.

מסלול נוסף הוא המסלול הארוך שכולל הליכה קצת יותר ארוכה וכוללת גם מספר אתרים נוספים בסביבה כגון : פסלי הבזלת בוואסט, אתר הפלאומגנטיזם (המגנט בעל משיכה מגנטית ייחודית והפוכה), הג'ובה הגדולה והר אודם,  תצפית קונייטרה וכמובן כניסה לתוככי הפארק הוולקני.מסלול זה בסביבות ה – 4 שעות.

בכל אופן סופם של שני המסלולים , יובילו אתכם לנקודת תצפית על תילי געש שאינם פעילים כמובן בסוריה.

מומלץ להגיע בשעות הערב אז מתקיים המופע האור- קולי שכולל שיחזור של פעילות תזוזת רבדי קרקע בעזרת אמצעים טכנולגיים מתקדמים.

עוג וענקי הבשן בהר אביטל

מה כולל הביקור בפארק

הפארק כולל כעשרה מודלים שונים של טיפוסי הר געש. ליד המודלים ישנם הסברים מפורטים על כל סוג של הר געש שיעשירו אתכם ואת בני משפחתכם. כבר בכניסה ניתן לראות תבליט מלאכותי המתאר

את שני השלבים בהתהוות הפעילות הוולקנית.

בשלב הראשון לפני כ 700,000 שנים בשעת פעילות וולקנית ענפה. עפו קילוחי לבה רותחים לכל עבר הם ניתזו סביב ויצרו שכבות בזלת מתחת ומסביב להר אביטל.

מאוחר יותר לפני כ 100,000 שנים לערך שבה וחזרה הפעילות הוולקנית לפה. ונוצרו על גבי שכבות הבזלת הישנות 4 חרוטי סקוריה גדולות(סוג של סלע געשי בעל נקבוביות).

בשלב השני האזור התמלא במים שזרמו לפה מאגם קוניטרה. המפגש בין המים למאגמה הבוערת יצר סדרת פיצוצים שניפצו את סלעי הבזלת לשבבים קטנים , המכונים כיום בשם "טוף".

מאוחר יותר התמוטטו חרוטי הבזלת הקדומים פנימה ויצרו בקעה המכונה"בקעת אביטל.

מכאן רדו פנימה אל תוך עמק קטן הכולל מספר מודלים מרשימים של הרי געש, ולאחר מכן רדו ימינה אל תוך אזור צר הכולל קירות סביבו.

על הקירות דבוקות פיסות טוף וסלעי בזלת. האטרקציה הגדולה פה היא "הטיפה שבקיר" מדובר על טיפת בזלת ענקית שהיא תולדה של לבה לוהטת שעפה על הקיר ותוך כדי נזילותו הפך למוצק.

בתוך קטע זה הבחינו בשכבות הבזלת השונות הנראות כמו עוגה.

השכבות בנויות לפי גילן, הקדומה ביותר היא שכבת הבזלת ,השנייה היא שכבת הפאליאוסול המהולה בקצת בזלת והאחרונה סקוריה. עוד נקודה מעניינת פה היא פסל שיצר על קירות המחצבה האומן אריאל שמיר זהו פסל של עוד וענקי הבשן שבוצע בטוף בשנת 2015 .

הפארק הוולקני אביטל

שעות פתיחה

הפארק פתוח במהלך היום כל השבוע בין 10:00 בבוקר ל 16:00 אחה"צ.

הכניסה אינה כרוכה בתשלום. קבוצות נדרשות לתאם ביקור מראש.

איך מגיעים לפארק הוולקני

בוויז : הפארק הוולקני אביטל.

קיר בזלת בפארק וולקני באביטל

מהי חוות דעתך מהאטרקציה

אטרקציות נוספות באיזור

מסלולי טיול באזור האטרקציה

דילוג לתוכן