לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

המרכז להנצחת חיילי אנז"ק

המרכז להנצחת חיילי אנז"ק

אתר נוסף שעוסק בהשתלשלותה של העיר באר שבע הוא המרכז להנצחת חיילי אנז”ק בבאר שבע, המקום נמצא ממש צמוד לבית הקברות של חללי מלחמת העולם הראשונה – אשר נהרגו בנגב במהלך כיבוש העיר באר שבע וסביבתה, במלחמתם העקובה מדם בעותמאנים אשר נעזרו בגרמנים בשנת 1917.

המוזיאון הוא מודרני מאוד וייחודי מסוגו בעולם, הוא כולל פסלים ומונומנטים מהעת ההיא. הסיפור מוגש כשתי וערב דרך עיניו של חייל אוסטרלי, אשר את עשה את הדרך מאוסטרליה הרחוקה עד לבאר שבע. הוא היה שותף במאמץ המלחמתי של מתנדבים מניו- זילנד ואוסטרליה אשר לחמו לצידם של הבריטים במלחמת העולם הראשונה. בעלות הברית, שבראשם עמדו הבריטים, ניסו “לנתץ את הגשר” המחבר בין אפריקה לאירופה בחזית מול הטורקים(אשר שלטו בארץ ישראל).

באר שבע חיברה בין דמשק לעזה והייתה צומת דרכים חשובה , הבריטים שהגיעו לכאן בשנת  1917 עם כוח הפרשים הרכוב האוסטרלי, ניסו בתנאים בלתי אפשריים(ולבסוף הצליחו) לפרק ולמוטט את השלטון התורכי. במרכז ההנצחה לחיילי אנז”ק, קיבלנו הסבר מפי המדריך במקום ,עודד , אשר מתאר בפרוטרוט איך העבירו האוסטרלים במסע התלאות המפרך כ 160,000 סוסים, פרשים, תותחים וכלי נשק, עם אוניות דרך הים והיבשה. הם עברו מסע תלאות שהחל באוסטרליה הרחוקה ונמשך למצרים ומשם לפה.

במקום ישנם מסכי וידאו עם סרטונים מהתקופה, המוצגים במוזיאון בצורה היררכית. עודד תיבל את הסיפור עם מעלליו של לורנס איש ערב הידוע, אשר ניצל את פזורות הבדואים, מעבר הירדן(צד ירדני) , שיחד אתם כבש את כל האזור המזרחי מירדן ועד סוריה. נכנסנו לתוך אולם סגור המעוצב עם מאפיינים של אוניה, מחופה שקי חול, שם הסיפור כולו הוצג על גבי מסך ענקי. בסרט,בין השאר, מופיעים המתנדבים האוסטרלים, שתכננו מתקפה עם סוסים, שכבשו את המעוז הגדול והחזק של התורכים- תל -שבע(שהיה עם 300 חיילים).

ובאמת ביחסי כוחות בלתי נתפסים(שהיתרון לתורכים), הביסו הפרשים הרכובים את הטורקים, הם דהרו היישר אל קו הירי הכבד של הטורקים וכבשו מהם את באר שבע, בזמן חסר תקדים יום אחד בלבד – 31/10/1917. בתאריך מיוחד זה מגיעים לכאן מדי שנה, שגרירים נציגים ונשיאים מאוסטרליה כדי לכבד את זכרם של 160 החיילים אשר קבורים בבית הקברות הסמוך.

הסיור מאוד אינטראקטיבי ומתאים לכל בני המשפחה, הוא כולל מופע אור קולי, הנמשך כ -20 דקות לערך, וגם הסבר מילולי מפי מדריך. זהו סיפור גבורה, שהתרחש לפני 100 שנים, וממחיש באופן חוויתי ומרגש מאוד את סיפורם המרתק של חיילי הגיסות האוסטרלים והניו-זילנדים במלחמה נגד התורכים. המרכז מציע סיורים בשפות עברית ואנגלית, ללא תיאום מראש,אך גם רוסית וספרדית לקבוצות ובודדים בתיאום מראש. המרכז שם לעצמו כמטרה להפוך לאבן שואבת ונקודה מרכזית בתיירות באר שבע. תאריך ביקור:

שעות פתיחה :א’- ה’ 09:00-16:00 ; שישי ושבת לקבוצות, בתיאום מראש. טלפון לבירורים: 08-6205004. כתובת : אוסטרובסקי 4, באר שבע. הכניסה בתשלום. פרטים מלאים באתר: לחצו כאן לפרטים נוספים.

מהי חוות דעתך מהאטרקציה

אטרקציות נוספות באיזור

מסלולי טיול באזור האטרקציה

חשוב לדעת

דילוג לתוכן