לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

גן הפסלים בעין כרמל

ביישוב האינטימי עין כרמל הנמצא סמוך לחוף נווה ים , נמצא גן פסלים רחב ידיים הנקרא בזלטון.

הייחודיות של גן הפסלים הזה בניגוד לגנים שכאילו הפזורים בשאר כנפות הארץ(כמו גן הפסלים במשמר דוד). טמון בכך שמדובר בפסלי ענק המתנשאים לגובה רב. והעובדה  שכולם ,ללא יוצא מהכלל, ע"י האמן דגן שקלובסקי באופן ידני בעזרת אזמל ופטיש פשוטים. הם ללא ספק מעוררי השראה , איך אומנות הפיסול הופכת לפרויקט חיים ומקור רב לסיפוק מיצירה ועשייה למה שנקרא "one man show". תהליך החציבה והפיסול בסלעי הבזלת הענקיים יכולים לקחת 1/2 שנה ואף יותר.

זה לא סוד שהמיזם הזה בעל ניחוח חובק עולם נמצא בתוך כפר האומנים שבכרמל. ולא הרחק מעין הוד שהוא ממלכת ציירים על צלעו של הכרמל. חדוות היצירה והאומנות השורה באזור זה מייצרת מרחב בו יוצרים בחופשיות אמנים רבים כיד הדימיון. יצירות אומנות כגון : פסלים . ביישוב זה מתקיימות גם סדנאות אומנים.

המילה בזלטון נגזרת מזוג המילים בזלת -החומר ממנו עשוי המחצב המפוסל. וטון – ביטוי למשקל הרב של הפסלים בגן הזה.

במקום פסלים של דמויות שונות שהיוו מקור השראה של האומן דגן. כגון : אישה עירומה, גבר עם זקן ארוך, ינשוף, פני ילד, אישה מביטה לשמיים ועוד. מיקומו המרכסזי של גן הפסלים באזור מערב הכרמל מושך אליו מטיילים ומבקרים רבים. ומהווה כר נוח ליוצרים ואומנים אשר נוהרים למקום להתפעם מיצירות המופת האפורות.

קצת על ממדי הפסלים בבזלטון: גודלם הענקי של הפסלים העוצמתיים מלהיב במיוחד. המאסטר פיס האילו מגיעים עד למשקל של 30 טון , גם אם תתאמצו לא תוכלו להזיז ולו פסל אחד.גובהם הממוצע מגיע עד ל כ- 3.5 מטרים. נשאלת השאלה ,איך אפשר לפסל פסלי ענק שכאילו, המזכירים את פסלי בני המאייה במאצ'-פיצ'ו, באוויר הפתוח שהאומן היוצר חשוף לגשמים, רוחות ושמש תוקפנית. ובכן נבנה מתקן נייד עם סככה שעובר עם דגן לכל פסל עליו הוא עובד ומגן עליו מפגעי הטבע.

 

הבזלטון - גן הפסלים

איך מגיעים לגן הפסלים:

בוויז – "גן הפסלים בזלטון".

סעו על כביש 4 (כביש תל אביב -חיפה הישן). המשיכו בנסיעה צפונה עיברו את צומת פורידיס , כל הזמן ישר (לכיוון חיפה). במהלך הנסיעה שימו לב שעברתם את היישובים: עין איילה, עופר ,כרם מהר"ל. מיד לאחר שמורת נחל מערות  בצד שמאל שלכם , תראו שלט "עין כרמל". פנו שמאלה לתוך היישוב וסעו כל הזמן ישר. בכיכר הראשונה פנו ימינה ומיד לאחר מכן בפנייה הראשונה שמאלה , הבזלטון נמצא במרכז דרקך זו בפנייה השלישית בצד שמאל.

פסל אישה בגן הפסלים - בזלתון

לסיכום הבזלתון הוא סיור קצר אל תוך נבכי עולם הפיסול ודימיונו הפרוע של האומן. הדיוקנים , הקווים החדים והמרשימים של פני הפסלים הוא חוויה שאסור לפספס. אם הגעתם לכאן בתקופת החורף -תחילת אביב קפצו לביקור בגבעת הפרחים שבמעגן מיכאל.

 

פסל אבן של אישה בבזלטון

מהי חוות דעתך מהאטרקציה

שם: פרס חדוה
אימייל: phedva@gmail.com
חוות דעת: העוצמה באבן הבזלת גודל הפסלים מרשימים ומעוררי התפעלות אופן העמדת הפסלים בשטח הפתוח מרשים ביותר הנאה צרופה שווה בהחלט להגיע.
הציון הכולל: 5 – מצויין

———————————————————————————————————————————————————————————————-

אטרקציות נוספות באיזור

מסלולי טיול באזור האטרקציה

חשוב לדעת

דילוג לתוכן