Untitled-15-3

חשוב לדעת

מרכז מבקרים דבורת התבור

דבורת התבור הוא מרכז מבקרים על דבורים במושב שדמות דבורה. הסיור במרכז המבקרים כולל מספר תחנות הכוללות הסברים וסרטי הדרכה.

קצת על הדבורים

שליש מהאוכל של האדם הוא פירות וירקות , הדבורים עושים פירות וירקות דבש זה חלק קטן מהייצור שלהן. הדבורים עם הרגליים השעירות שלהן מעבירות אבקנים מפרח לפרח ובכך תורמות להתפתחות הפירות והירקות.
אסור לחמם דבש מעל 50 מעלות , הדרך היחידה שדבש טוב וראוי לאכילה זה שהוא גבישי . הדבורים בונות בתוך  מסגרת עץ מובנית את הכוורת. הן עושות זאת  עם דונג חומר טבעי שהדבורים מפרישות ובונות איתו את הכוורת בצורת משושים.

כמה דבורים צריך בשביל להכין דבש?

הדבורה לוקחת צוף מביאה לכוורת, דבורה אחרת באמצעות אנזים מיוחד מפרקת את הצוף לדבש ודבורה שלישית מנפנפת בכנפיה .הכנפיים של הדבורים יוצרות את צליל הזמזום התקשורת בינהן היא באמצעות תנועות.
הדבורים ממלאות את חלת הדבש עם דונג שמועבר מהרגליים לגוף ולראש. החלות נלקחות ונכנסות למכונת רדייה שמסובבת אותו מהר ויוצא דבש. דבורה פועלת חיה 45 יום ומייצרת חצי כפית דבש.

הדבורים מנהלות את הכוורת . המלכה חיה 3 שנים ומטילה כל יום 1000 ביצים. לזכר אין עוקץ רק לנקבות. למלכה יש ריח מיוחד שמושך את כל הדבורים לשמור עליה.

בתחנה ראשונה

רואים סרט על זקן הדבורים, תחרות שנתית בארה"ב ששמים את הפרומון אותו מפרישה מלכת הדבורים על צווארו של הסבוראי וכל הדבורים מסתדרות על פניו כמו זקן. זה שמשקל הדבורים הוא הגבוה ביותר זוכה בתחרות. וקיבלנו את ההסברשלעיל על הדבורים תפקידן בכוורת ואורח חייהן.

תחנה שנייה הדבוראי 

בתחנה זו נחשפנו לדבוראי שלימד את הקהל על כך שהדבורים הם מטפלים בכוורת ולא האדם. דבורים לא מגדלים זו חיית בר שמגיעה לכוורת לבד. אי אפשר לכפות עליה להישאר בכוורת.
הוא חשף בפנינו את מבנה הכוורת שבין השאר יש בתוכה רשת עם הדבורים . משפחת הדבורים חיה בארגז העץ הראשון כוורת זה רק חלל ריק לבניית החלות שבונות עם הדונג על מסגרת העץ ולא בדופן הארגז. הדבורה רואה רק את  הצבעים לבן צהוב וכחול. בקומה אחת יש את כל הלוגיסטיקה של הכוורת בהן הדבורים מתחזקות ומתרבות ומייצרות את הדור הבא של הדבורים. יש הפרדה בין תא לתא כך שכדי להגיע לקומה עם חלת הדבש עליהם לצאת לגמרי מן הכוורת ולעלות בחזרה מלמעלה.

תחנה 3 מצפה הדבורים

חצי מיליון דבורים לא שומעים את כולן כי רק בתעופה שומעים אותן וחלק קטן עפות. מוציאים את חלת הדבש עם מעשנת, כי זה מרגיע את הדבורים שמגיבות לתנועה. הדבוראי הוציא מהכוורת את חלת הדבש ועבר בין הקהל שהיו מעבר לרשת. הוא לבש לבוש עם מיגון כנגד עקיצות.

תחנה 4 יצירה ומשי

בתחנה זו ילדיכם ילמדו על הפרפר ועל התגלגלותו מביצה לזחל פוקעת (לשמור על חייו מציפורים) משם יהפוך לגולם.שלושה שבועות אוכל הזחל עלי תות בקצב מטורף עד שגודלו מוכפל פי 400 !!!ואז הוא עומל עבודת הטוויה 48 שעות עד שהפקעת נסגרת
מן הפקעת ייצא פרפרים. הסדנה כללה יצירה של נר דונג , צביעת פרפר גבס והכנת חליפת דבורה צהובה עם פסים שחורים.

במרכז יש חנות למכירת דבש , אם זאת זהו מרכז ללימוד הדרכה , סיורים ומחקר ולא מפעל להכנת דבש. הסיורים מיועדים הן למבוגרים והן לילדים.

הסיור אורך כשעתיים לערך ונערך בקבוצות ולכן יש לךתאם מראש הגעה ורישום לסיור.

בטלפון : 04-676-9598.

רוצים לטייל באזור אחרי הפעילות להלן מספר מסלולים מומלצים : הר התבור ; פארק נחל השבעה ; עין שרונה ; הר ארבל ; מעיין שדמות דבורה

מהי חוות דעתך מהאטרקציה

אטרקציות נוספות באיזור

מסלולי טיול באזור האטרקציה

דילוג לתוכן