לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

בית ילין במוצא

בית ילין אשר במוצא – נמצא לצידה של הדרך לירושלים במרכזו של עמק מוצא ובסמיכות לבית הכנסת העתיק של מוצא. זהו בית היסטורי ועתיק יומין שבנייתו החלה בשנת 1890.בית ילין במוצא מסמל יותר מכל את ראשוני המתיישבים החקלאים בישראל.

סיפור הרקע על בית ילין

הסיפור החל בשנת 1860 שדוד ילין רכש את הקרקע  מידי הערבים תושבי הכפר שהיה כאן ,יחד עם אביו יחזקאל. בנו של דוד ילין יהושוע ילין בנה, יחד עם אישתו שרה, את המבנה העתיק והאותנטי הנמצא במרכז האתר. והוא נושא את השם "בית ילין".יהושוע היה להוט וחדור מטרה והחליט לפתח את המקום בתור התיישבות חקלאית.

הדבר ניכר עד עצם היום הזה שבחלק הפונה לכביש מס' 1, מתחת למבנה העתיק . ניצב בוסתן ענקי ירוק הכולל כרמים , פרדס ועצי זית . כוונתו של יהושוע הייתה לבנות חאן דרכים על אם הדרך מיפו לירושלים. לסוחרים הדרך לקחה עם פרדות כ 16 שעות. כך יכלו לנוח וללון לפני העליות הקשות לירושלים. בשנת 1871 הוא פתח את החאן שהוקם על שרידיו של מבצר צלבני קדום.

חזית בית ילין

ברבות הימים שהתחבורה התפתחה וההגעה לירושלים הייתה קלה פשוטה יותר וזמן ההגעה התקצר. הוסב החאן לבית כנסת שעד היום ניצב בגאון מעל החאן ההיסטורי הנמצא מתחת עם קשתות אבן טיפוסיות לתקופה.ילין המשיך בתהליך רכישת קרקעות לטובת התיישבות חקלאית (במוצא של היום) . הוא היה החלוץ של ההתיישובת החקלאית בתקופת היישוב העברי הישן ושמו הלך לפניו. יהושוע ילין המשיך להתגורר בבית ילין עד סוף מלחמת העולם השנייה.(1945). לאחר מכן המקום הושכר לדיירים אחרים . בשנת 1960 ננטש המקום לחלוטין ולאורך שנים רבות סבל מהזנחה קשה.

בית הכנסת העתיק בבית ילין

חזונו של יהושוע ילין צלח , הוא רצה ליישב את אזור הרי ירושלים ועד היום יש הרבה יישובים ומושבים כגון : מוצא, הקסטל, בית רזיאל, בית זית, בית נקופה, קרית ענבים , מבשרת ציון ועוד .בית ילין מגולל את הסיפור ההיסטורי ואת ניצני ההתיישבות. בכניסה למקום יש תמונות של משפחת ילין ושל המתיישבים. יהושוע ילין חי בין השנים 1924-1843 יחד עם אישתו שרה שעלתה מעיראק בשנת 1856 הם גידלו פה 5 ילדים ועסקו בחקלאות שהייתה משאת נפשם.

בית ילין כיום

לאחר כמעט 50 שנה בהם בית ילין עמד שומם, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל יחד עם צאצאי משפחת ילין , החלו בתהליך שימור וחידוש בית ילין.זה החל בשנת 2006 והסתיים ב 2008 ובשנת 2009 נפתח מרכז המבקרים. המרכז מגולל את הסיפור כולו באמצעות סרט המוקרן בו וסיורים מודרכים(מראש).

קיר התמונות של המתיישבים בבית ילין

הביקור במרכז מבקרים בית ילין כולל:

סיור בבית כנסת עתיק

סיור בבית ילין(בית משפחת ברוזה, בית משפחת מקלף, בית משפחת שטיינברג).

סיור במוצא תחתונה .

מעל הבית שיש בו מספר כניסות , ונעשה בו שימוש רב באסן ירושלמית דקורטיבית וקשתות, ישנה מרפסת ענקית אליה ניתן לעלות עם מדרגות. המרפסת צופה לעבר הבוסתן הצמוד לעבר כביש 1 והרי ירושלים.

הסיורים מתקיימים בקבוצות ולפרטיים בתיום מראש בלבד וכרוכים בתשלום. למקום מגיעים קבוצות של מבוגרים וצעירים והוא מהווה מרכז חינוכי והסברתי על חיי המתיישבים פה לפני מעל 150 שנים.

ניתן לשלב גם בטיול בנחל חלילים הסמוך. ממש בצמידות לבית ילין יש את בית הקפה הפופולרי ואהוב אלורו.

להזמנות סיורים בטלפון: 02-5345443 או בקישור הבא : https://shimur.org.tickchak.co.il/11335

בשבתות מתקיימים סיורים במסגרת שבת ישראלית ניתן להזמין בקישור הבא: https://tickchak.co.il/16151

מתחת לבית ילין יש מרתף שאומנית חביבה בשם שני הקימה שם מתחם, קומו, הוא מיועד לסדנאות אומנות וקדרות לכל המשפחה ולמבוגרים . מומלץ בחום , יש לתאם מראש.

איך מגיעים

בוויז : בית ילין

על כביש 1 אם הגעתם מכיוון תל אביב רדו במחלף מוצא בכיכר הראשונה פנו ימינה, המשיכו בנסיעה במעלה הכביש בכיכר הבאה צאו ביציאה הראשונה . תראו מימנכם אזור חנייה מלבני. פנו אליו ימינה.

מהי חוות דעתך מהאטרקציה

אטרקציות נוספות באיזור

מסלולי טיול באזור האטרקציה

דילוג לתוכן