לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

דג מרהיב עין באקווריום ישראל

בירושלים ובאזור המרכז אטרקציות רבות לילדים ולבני נוער כל אטרקציה בנויה לחתך גילאים מסוים אך ביחד הן מרכיבות פאזל שלם, האטרקציה המדוברת והשווה ביותר באזור היא ללא ספק , אקווריום ישראל.

סמוך לגן החיות התנכ"י בירושלים, הוקם בלהט, עמל רב ותשוקה, אקווריום ישראל.
פרויקט מורכב שהקמתו ארכה קרוב ל – 5 שנים. מלאכת-מחשבת אשר תוכננה לפרטי פרטים. אין מדובר בעוד תערוכה בנאלית של דגי נוי, אלא הצגת תכלית יוצאת דופן של ממלכת החי התת-ימית, המלווה בהסברים קוליים וכתובים כהלכה. אקווריום ישראל, תערוכה מרהיבה של אוצרות הים במלוא הדרם הכוללת מארג דגים ובעלי חיים תת-ימיים שהובאו לירושלים מכל רחבי האוקיינסים שבעולם בכדי להמחיש, בין השאר, שניתן להקים תערוכה מסוג זה גם במיקום ללא קירבה לים.

ביקורנו החל בכניסה למתחם אקווריום ישראל, שם פגשנו בחזית מרשימה ודקורטיבית שכללה, מפלי מים הזורמים להנאתם על סלעים כתומים-וורודים ובריכות מעוצבות עם דגי קוי שמלווים את המבקר עד כניסתו לתוך מתחם סגור. פסלי דגים כחולים מעטרים את הכניסה למתחם החדיש של האקווריום. בתוך המתחם החשוך והמפותל, כמו במעמקי הים, תזכו בחוויה הדומה לצוללן השוהה
בתוך אקווריום גדול ממדים.

איך שנכנסים פנימה, מבינים את גודל ההשקעה העצומה שנעשתה כאן, אקווריום ענקי מואר בצבע כחול עם מקבץ נאה של דגי להקה, מובילים אותך בתנועתם אל תוך המוזיאון הכל כך מיוחד הזה.תאורה ירוקה- כחולה שנעה על הרצפה בתנועה גלית, מזכירה את קרקעית הים והעבירה בי תחושה כאילו הפכתי לחלק בלתי-נפרד מהעולם התת-ימי המוצג כאן לראווה.

המשכנו ללכת בתוך מעין מנהרה אפלה רחבה וגדולה המזכירה את מעמקי האוקיינוס. במסענו ברחבי המוזיאון, הבחנו בשלטי הסבר כחולים, ברוח הים, המפרטים ומספרים את סיפורם של מתיישבי הים; תיאור מפורט של מבנה גופו של הדג; אופן פעולת החושים; קבוצות הדגים הקיימות, דגי גרם(דגים שאינם צריכים להיות בתנועה מתמדת במים כדי לשרוד) ודגי סחוס(דגים החייבים להיות בתנועה מתמדת במים כדי לשרוד); סביבת המחייה של הדגים ועוד.

במהלך הסיור, הגענו למעין חדר גדול ומרשים שבליבו אקווריום בצורת גליל עם זכוכית עבה ובתוכו שונית אלמוגים יפהפיה עם דגים צבעוניים וססגוניים. אחד הדגים, שתפס את תשומת ליבי, הוא הזהרון, דג בצבעים כתום-וורוד, העוטה לגופו מעין מלמלה כתומה עם פסים שחורים. סמוך לאקווריום מרשים זה, נבנתה בריכה עם עצי דקל במרכזה שסביבם שוחים טריגונים או בלשון העם "דגי- חתול"- זהו דג סחוס עם חיישני ריח מיוחדים במינם. דג זה משמש "שואב אבק" תת ימי של חופי ישראל מאחר שהוא חי בעיקר בקרקעית הים.

 

מדוזה באקווריום ירושלים

סביב בריכת הדקלים שעוצבה כמו אואזיס, צפינו באקווריומים  קטנים שיש להם הרבה מה להציע למבקר;  סוסני ים שהכניסו את הילדים לעולם האגדות; נחשי ים הנקראים "ניבנים";דגים בצבעים שחור-לבן-צהוב שהובאו מהשבי בים-סוף ועוד דגים אטרקטיביים נוספים.

המשכנו בדרכינו בתוך מנהרת האקווריום, הבלתי נגמרת, אל עבר האטרקציה הבאה, אקווריום המאפשר לילדים להיכנס אליו, דרך מחילות ופתחים עגולים שיצרו פה בגאונות מתכנני המקום. הילדים נכנסים לתוך המחילה ויוצאים שראשיהם מבצבצים מקרקעית האקווריום בתוך כיפה מלאכותית, השתקפות הילדים בתוך האקווריום מלהיבה וממחישה לילדים באופן בלתי רגיל את החיים במעמקים.

 

המסע נמשך אל תוך מנהרה שקופה ומיוחדת שנבנתה כאן, במהלך ההליכה בה, שוחים מכל הכיוונים :מעלה, מטה ובצדדים דגים מכל מיני סוגים. כל זאת ועדיין נותרתם יבשים- פלאי פלאים. המנהרה המדהימה תוביל אתכם לחדר עם פופים  גדולים ונוחים לרביצה וצפייה באקווריום רחב ממדים ועמוק, שבתוכו שוחים כרישים ועשרות דגים בנונשלנטיות אל מול עיני הצופים.

בהמשך הדרך, תפגשו מעין חלל דמוי צוללת תת-מימית, שכל חלונותיו הם בעלי עיגולים המשקיפים אל תוך בריכה ענקית המזכירה באופן ברור כשמש, ים עם שוניות ודגים בשלל צבעים.כמו כן  בהמשך, ליבי נשבה בקסמיהן של המדוזות שריחפו להנאתן, כמו בחלל, בתוך אקווריום עם תאורה מתחלפת. מאחר שהמדוזות שקופות, הצבעים משתקפים היטב מבעד לגופן ויוצרים מופע מרשים ביופיו. באקווריום סמוך, כוכבי ים אדומים בוהקים שאינם מותרים מקום לדימיון ונדמה כאילו הובאו מכוכב אחר. תצוגת המדוזות הייתה נדירה ביופיה בייחוד האקווריום עם מדוזות בעלות נקודות לבנות וזרועות בצורת שלפוחיות – הרגשתי כמו צלם של נשיונל גיאוגרפיק שנקלע לשונית בניו- זילנד לרגע קט.

אנו מתקרבים לסיום הביקור שלנו באקווריום ירושלים. שיא הביקור – אקווריום עם מגוון כרישים ודגי ענק המגיעים עד למשקל של 100 ק"ג בבגרות  מלאה.
גם כאן לילדים אפשרות להיכנס לתוך מחילה ולפגוש מקרוב את היצורים המופלאים האילו –נזר הבריאה הקוסמית אשר בכדור הארץ שלנו. מדריכה חביבה ליוותה את הצפייה באקווריום, באמצעות "מדונה" והסבירה באופן ברור ותכליתי, אודות בעלי החיים באקווריום זה, בייחוד על כריש הזנבתן – כריש מיוחד במינו בעל זנב ארוך. את הסיור קינחנו בצפייה בצדפות במגוון צבעים וצורות.

סיכום הביקור: אקווריום ישראל – מביאה חדשנות לעיר ירושלים בפרט ולכל ישראל בפרט תוך הצגה מאירה וברורה מאוד של עולם תת- ימי מרתק וייחודי, באופן חינוכי תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים כגון : תאורה מתחלפת ואמצעים אינטרקטיביים מתקדמים- הממחישים באופן חד וברור אודות בעלי החיים וסביבתם .אם זאת יש לציין כי מגוון הדגים ויצורי הים שהוצגו כאן, היה קצת דל לטעמי – זאת לאור העובדה שהמקום עדיין בהרצה, כי פתח את שעריו לקהל הרחב רק בנובמבר 2017. אחד המדריכים ציין בפני שרמת האיכלוס עומדת כעת  על -50% ובהמשך יאוכלסו דגים נוספים רבים. עדיין מדובר בחוויה ויזואלית ייחודית לילדים ולמבוגרים תוך התוודעות לעולם תת-קרקעי מרהיב ביופיו .

 

הסיור שלנו היה בשעות הערב בתקופת חו"המ פסח, זהו פיילוט שאמור להפוך לשיגרת פעולה בהמשך.

כתובת: דרך אהרון שולוב, מלחה ירושלים.

שעות פתיחה:  א' – ה' 20:00-9:30  ו' 14:30-9:30 שבת 16:00-9:30.

נגישות: המקום מותאם במלואו לנכים.

סיווג המקום: אקווריום  המתאים לכל האוכלוסיה.

מחירים:  40 ₪ למבוגר/ילד מגיל 3, 30 ₪ לחייל, שוטר, גמלאי, נכה ולמנויי גן החיות, בהצגת תעודה מתאימה. ההשתתפות בסיורים מותנית ברכישה מראש!
שימו לב –  מספר הסיורים ומספר המקומות מוגבל.

 

 

מהי חוות דעתך מהאטרקציה

אטרקציות נוספות באיזור

מסלולי טיול באזור האטרקציה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן