לוגו אתר בא לי לטייל

מצפור פארן – תצפית פנורמית על הערבה

מצפור פארן המרפסת

מצפור פארן הינו מצפור יפהפה הנמצא מעל מושב פארן שבאזור הערבה.

המצפור נמצא על גבעה בנקודה גבוהה מאוד. בה נמצאות גם 3 בריכות מים של חברת מקורות. שאחראיות על אספקת המים לחקלאות וצריכה לתושבי המושב.

מעבר למרפסת מרשימה החולשת על נוף פנורמי של אזור הערבה. יש במקום גם 6 פסלים סביביתיים מיוחדים, שהציבה כאן קק"ל. הפסלים הם זהים בצורתם .עשויים מאבן בהירה ענקית. כצבע הערבה, בתוך הפסלים  נחצב פתח גדול בצורת טיפת מים. אלמנט סימבולי למים בערבה. מתחת חרוטה הכתובת  "נגב של צמיחה", וכן סמל של קק"ל מוטבע בראש הפסל.

בהמשך סדרה נוספת של פסלים סביבתיים בצורת עמודים בגוון לבן. כ -8 פסלים מרשימים גם הם הוצבו ע"י קק"ל. וכוללים את דגל מקסיקו המוטבע עליהם. על כל פסל יש שם של מאגר מים בערבה. למשל "מאגר עידן", מאגר צוקים, בריכת הדגים בעין תמר, הכשרת הקרקע להתיישבות בפארן ועוד.

הסיבה שדגל מקסיקו מופיע על הפסלים הללו, היא שקהילת מגן דוד במקסיקו, תרמה סכומים משמעותיים, לפיתוח האתרים המרכזיים הללו שצוינו פה בערבה.

בהמשך לפסלים הסביבתיים ישנה מרפסת תחומה באבנים עגולות ומעליה גגון לצל.

מצפור פארן- פסלים

הנוף ממרפסת מצפור פארן משגע ורב. למרגלות המצפה ניתן לראות את מושב פארן, מושב קהילתי קטן ומבודד בערבה, שהוקם בשנת 1971 ע"י גרעין הנח"ל. כמושב"ץ – מושב המתנהל כקיבוץ. מאוחר יותר בשנת 1976 הפך פארן למושב עובדים.

כיום חקלאות המושב מתבססת על הענפים הבאים: גידול פלפלים לייצוא לחו"ל, גידול פרחים, גידול תמרים, רפתות לייצור חלב ועוד.

נשאלת השאלה כיצד בתנאי מזג אוויר כה קשים , מרבית ימות השנה חם פה נורא. ומיעוט משקעים מצליחים כאן לבסס חקלאות מוצלחת וענפה שכזו. התזובה היא שבאזור הערבה ישנם מאגרים תת-קרקעיים קדומים עם מי תהום.

אל מים אילו מגיעים באמצעות קידוחים המבוצעים עמוק באדמה. כ 1500 מטרים מתחת לפני האדמה.מים אילו יוצאים כחמים מאוד כ 60 מעלות ומשמים בימי החורף לרצף גידולים בחממות מתאימות.

ואילו בקיץ הם עוברים תהליך קירור לצורך השקייה.

אגב שמו של המושב נובע כתוצאה מנחל פארן העובר בסמוך למושב. כמובן שרק בחורף שיש שטפונות הנחל זורם.

מבחינת נופים בצד מזרח שלכם ניתן לראות ממצפור פארן את הרי אדום שבצד הירדני.בימים של ראות טובה ניתן לראות את פסגת הר ג'בל הארון. זהו הר בגובה 1336 מטרים ובראשו מבנה עם כיפה לבנה.

מבנה זה מזוהה עם קברו של אהרון ,אחיו של משה רבנו.

יוסף בן מתתיהו היסטוריון קדום, סיפר כי קבר אהרון המקראי זוכן בסמוך לפטרה הירדנית. השוכנת למרגלות הר זה.

1 קילומטר מזרחית לפה נמצאת אנדרטה לזיכרם של חמשת הצעירים הישראלים שיצאו לפטרה בשנת 1953 ובדרכם לשם מתו.

המרפסת במצפור פארן

בגבעת המצפור מאחוריכם ניתן לראות 3 בריכות מים ענקיות. מעין חביות ענק אילו הן בריכות המים של מקורות. שתיים מהבריכות תפקידן לאגור מים שפירים וראויים לשתייה. ואילו הבריכה השלישית מכילה מים מליחים.הרעיון בחיבור שלוש הבריכות אחת סמוך לשנייה אינו מקרי. יש בינהן צינורות אשר מאפשרות למהול את המים כל הזמן.

מאחורי פרויקט אגירת מי השטפונות עומדת קק"ל , אשר פיתחה תשתית לאיגום מי השטפונות ואגירתם. למשל 3 קילומטר מזרחית לכאן נמצא מאגר עשת. שבחודשי החורף לאחר שטפונות הוא מתמלא במים .זהו מאגר ענקי הניזון מנחל חיון ומוואדי טייב בירדן.

אותם מים שנאגרים במאגר מוזרמים לתוך נחל הערבה בכדי להעשיר את מי התהום של אזור הערבה.

למרגלותיו של מצפור פארן נמצאת למעשה "לב ליבה של הערבה". אזור בעל היסטוריה גיאולוגית מעניינת מאוד. הידעתם? שהשבר הסורי האפריקאי, העובר סמוך לפה, מתחיל בחלקו הצפוני בתורכיה ומסתיים במזרח אפריקה.

הוא זה שאחראי להיווצרותם של ים סוף (מפרץ אילת). וים המלח.

זאת כתוצאה מהתרחקותם של 2 לוחות טקטוניים ענקיים, הנמצאים מתחת לאדמה. האחד – הלוח הערבי הנמצא באזור ירדן בהרי מואב. והשני – לוח סיני וארץ ישראל הנמצא באזור שלנו. תופעה שקרתה לפני מיליוני שנים ועדיין נחקרת ..

איך מגיעים?

בוויז :מצפור פארן. המצפור נמצא על גבעה מעל מושב פארן .ברגע שנכנסים לכניסה למושב ישר פונים שמאלה עם כביש פתלתל המטפס לראש הגבעה שם נמצא המצפור.

מצפור פארן

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלנו ?  נשמח שתפרגנו לנו.

היכנסו לחנות בקישור זה  : חנות .  והזמינו פריט/ים  של "בא לי לטייל".   דמי המשלוח עלינו…

דילוג לתוכן