לוגו אתר בא לי לטייל

מצפור הר שיפון – שמורת הטבע הר שיפון

מצפור הר שיפון

ברמת הגולן ישנם הרבה מאוד הרי געש כבויים שאינם פעילים. אחד מהם הוא הר שיפון הנמצא על קו התילים. מדובר על הר המתנשא לגובה של כ 950 מטרים. ההר קיבל את שמו משום שגדל בו צמח הררי מיוחד זהו "אם החיטה" – שיפון ההרים. הגדל למרגלות שמורת הטבע הר שיפון.

הצמח דומה לחיטה ומזכיר אותה גם בצורתו החיצונית. זהו צמח אנדמי(גדל רק באזור זה).

גם כמותה, משתייך למשפחת הדגנים, בעבר היה לו ערך תזונתי חשוב מאוד ולכן שימש את בני האדם כגידול חקלאי מהותי.שמורת הטבע נמצאת לא הרחק מגבול סוריה.

שמורת טבע הר שיפון

שימו לב חשוב לדעת כחלק משמורת הר שיפון משמשת כשטח צבאי סגור לאימונים של צה"ל. שימו לב לשילוט והגדרות של שטח זה אליו הכניסה אסורה.

שמורת הטבע נמצאת למעשה למרגלות ההר וניתן לטייל בה רגלית יש גם שילוט הסבר עליה. כבר ממורד ההר ניתן לראות מעין סימני חריטות בתוך ההר זוהי הדרך שהוכשר על גבו של ההר.ומובילה לפסגותיו.

ישנן 2 פסגות להר שיפון באחת מהן יש מוצב ובשנייה נמצא מצפור הר שיפון – במקום אמפיתיאטרון- ממנו תצפית מרשימה לכל אזור רמת הגולן . ניתן לראות מכאן  את מאגרי המים של רמת הגולן את האזורים החקלאים , יישובי הגולן ועוד.

בראש המצפור נמצאת גם אנדרטה מיוחדת שהוקמה עבור גדוד "סופה" מחטיבת "ברק". הכוללת גם מפה של הגולן המתארת את כיוון תנועת הכוחות במהלך מלחמת יום הכיפורים.

על אחד מסלעי הבזלת האפורים חרוט : "בצומת זו ובגבעות סביבה לחמו מיטב מפקדי וחיילי סופה וסער בני עוצבת ברק אשר בלמו בגופם את השריון הסורי בדרכו לכיבוש העמק והגליל.כבוד ותהילה למגיני המולדת".

אנדרטת חטיבת ברק בהר שיפון

איך מגיעים ?

אל שמורת הר שיפון ולמצפור ניתן להגיע דרך כביש 91 . היא נמצאת בין צומת נפח בדרום וקיבוץ אורטל בצפון. דרך עפר הנמצאת צפונית לשמורה ודרומית לאורטל. תיקח אתכם לתחילת השמורה. המסלול כאן קצר מאוד ממרגלות ההר ועד למצפור כקילומטר אחד בלבד.

במקרה זה ההגעה תבוצע למעשה דרך מעבר ושביל רחב בין שני הפסגות של ההר. חלופה אחרת להגיע ישירות למצפור היא עם רכב 4 על 4.

אנדרטת גדוד סופה מחטיבת ברק בהר שיפון

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

No results found.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלנו ?  נשמח שתפרגנו לנו.

היכנסו לחנות בקישור זה  : חנות .  והזמינו פריט/ים  של "בא לי לטייל".   דמי המשלוח עלינו…

דילוג לתוכן