לוגו אתר בא לי לטייל

הג'יפ התלוי ברמת הגולן – תל פארס

אנדרטת הג'יפ התלוי בגולן

צומת הג'יפ התלוי ברמת הגולן או בכינויה השני "צומת אתר הג'יפ בגולן" . אמנם נקודת ציון פשוטה ולא רבת מאפיינים ומוצגים. אלא רק ג'יפ אחד חלוד ורעוע התלוי על עמוד חשמל שהוא הפוך.

ג'יפ זה נתלה לאחר מלחמת יום הכיפורים כסמל לקרבות שהיו כאן. צומת זו נמצאת על ציר הנפט הידוע ברמת הגולן. ציר שאורכו כ- 50 קילומטרים ועובר על כביש משובש. הוא נמצא ממש סמוך לגבול עם סוריה.

הגורמים שאחראים לתליית הג'יפ היו קבוצת חיילי מילואים מסוללת מרגמות 336 בשנת 1967.

סיפור המעשה

במהלך מלחמת ששת הימים. סוללת הטילים של קבוצת מילואים שלעיל ניצבה מעל חוף עין גב בדרום רמת הגולן. בנקודה גבוהה הנקראת תל-סוסיתא. קבוצה זו ניהלה קרבות ארטילריים קשים מול הסורים במהלך מלחמה זו.

הג'יפ התלוי ממוקם על כביש זה , כ – 3 קילומטרים דרום מערב לתל פארס.ו 3 קילומטרים מערבה מהגבול עם סוריה. לאחר מלחמת ששת הימים ב 12/1967. חיילי מילואים אלה נקראו לשירות מילואים בצומת פארס..ברגע של שיעמום במהלך השהות והשירות במקום החליטו לקחת ג'יפ סורי שהיה בשטח ותלו אותו על עמוד חשמל.

צומת הג'יפ התלוי בגולן
צומת הג'יפ התלוי בגולן

מעבר לתשומת לב שרצו להשיג החיילים. הם רצו שמטיילים שיעברו כאן בעתיד יביטו רגע בג'יפ התלוי הפוך. וזה יעורר בהם משהו.. הם אפילו הוסיפו כתובת "לדמשק באהבה". הם תלו את הג'יפ הסורי ללא ציוד הנדסי מיוחד כגון :מנוף.

אזור זה היה רווי מלחמה קשה במהלך ששת הימים.רק ביום שבת 10 ליוני 1967 נכבש סופית מידי הסורים ע"י צנחנים. שהוצנחו בצומת רפיד מזרחית לתל פארס.

הג'יפ נותר תלוי עד עצם היום הזה.

תל פארס

תל פארס הינו תל גבוה הנראה היטב מצומת הג'יפ התלוי ונמצא לא רוק ממנו. זהו למעשה הר געש כבוי הנקרא גם "הר סוסה" . הוא היה פעיל בעבר הרחוק אך כיום איננו פעיל. גובהו של התל כ 180 מטרים. מכביש הנפט ניתן להמשיך בנסיעה עד תל פארס. תל זה הינו חלק מקו התלים(סדרה של רכסי הרים שהיו הרי געש בגולן שאינם פעילים יותר). אשר נמצא עד עצם היום הזה לאורך הגבול המזרחי שלנו עם סוריה.

סמוך לתל פארס יש מחצבה פעילה הגודמת את ההר כל העת על -מנת לייצר חומרי גלם לתעשיית הבנייה. בגלל זה מבנהו נראה כחתוך..מן התל ניתן לראות את אזור צפון רמת הגולן ,קבוצת מבנים נטושים וישנים (זהו מחנה צבאי סורי נטוש), ואת שטח המחצבה.

כמו כן ניתן להשקיף מפה על העיירה הזורית אל -רפיד הנמצאת דרום מזרחה מתל פארס.בחלק המערבי ניתן לראות שטחים חקלאים של יישובי רמת הגולן הישראלים.

לא ניתן להגיע לתל עצמו בגלל שבראשו נמצא בסיס צה"ל. אלא רק לכניסה שלו מימינכם תראו עמק ענקי – זהו לוע של הר געש של הר זה שנותר בולט עד עצם היום הזה.

אם תרצו להשקיף על תל פארס מומלץ להגיע לאתר תל סאקי הסמוך שגם נמצא על קו התלים.  ומשם לראותו בבירור. הסבר על תל סאקי : לחצו כאן.

איך מגיעים ?

בוויז :צומת הג'יפ התלוי.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

No results found.

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלנו ?  נשמח שתפרגנו לנו.

היכנסו לחנות בקישור זה  : חנות .  והזמינו פריט/ים  של "בא לי לטייל".   דמי המשלוח עלינו…

דילוג לתוכן