לוגו אתר בא לי לטייל

סובב מכתש רמון – שביל סובב רמון ב 8 ימים

שביל מכתש רמון -8 ימים
גולן וילק טייל מושבע בארץ כולה כלל ובדרום בפרט . עשה עם קבוצת מטיילים את שביל סובב רמון ב 4 סופשים. סובב מכתש רמון הינו מסלול מעגלי שלמעשה מקיף את כל המכתש מכל עבריו. אורכו נאמד ב – 135 קילומטרים.
חלק מהמטיילים עושים אותו ב 6 ימים וחלק ב 8 ימים כפי שגולן וחבריו עשו. להלן יומן מסע של גולן בשביל סובב רמון.

תמצית שביל סובב רמון

 135 ק"מ של הליכה מהנה ומאתגרת , 4 סופי שבוע (שישבת בכל פעם), כ – 17 ק"מ למקטע בממוצע. 14 משתתפים בסך הכל,6 משתתפים הלכו מקטע 1️⃣ ,4 משתתפים הלכו 2️⃣ מקטעים , משתתף 1 הלך 4️⃣ מקטעים, 2 משתתפים הלכו 6️⃣ מקטעים.
ומשתתף אחד הלך את את כל 8️⃣ המקטעים.
המקטע הארוך מבין שמונת המקטעים של סובב מכתש רמון הוא באורך של : 21.5 ק"מ.(מתחיל במצפה רמון ומסתיים בחניון לילה ארדון). מקטע הקצר מבין כל 8 המקטעים של סובב רמון הוא  13 ק"מ (מתחיל בחניון נקרות ומסתיים במצד סהרונים).

2 המקטעים האחרונים של סובב רמון

"את 2 המקטעים האחרונים של הסובב, מחאן בארות למצפה רמון, החלטתי לעשות הפעם בכיוון ההפוך, עם כיוון השעון, בניגוד לכיוון ההליכה שעשינו עד עתה. השיקולים היו המעלה לארדון ומעלה מחמל שהעדפתי לעשות בירידה ושיקול שני היה לחלק את מרחקי ההליכה והעניין בצורה טובה יותר כך שאת היום הקצר יותר נעשה ביום שבת".

 מקטע 7 – ממצפה רמון לחניון ארדון – 21.5 ק"מ

"נפגשנו לזריחה ביום שישי ב"מרפסת" במצפה רמון. כבר עם אור ראשון ניתן היה לראות את האובך שמכסה את המכתש. הקפצת רכבים לחניון ארדון המרוחק וחזרה לחורשת קק"ל בשביל להתחיל את ההליכה.

המסלול מתחיל בגן הפסלים המוצבים על שפת המצוק המזרחי. קראתי ושמעתי על המקטע המשעמם, יש שאמרו המיותר של הסובב, אך להפתעתי הרבה הוא ממש לא שעמם וסיפק אין ספור נקודות תצפית שביום עם ראות נקייה בהחלט שוות את ההליכה.

ההליכה במקטע חשופה כולה לשמש, למעט 2 נקודות צל בודדות".
שביל מכתש רמון - צילום - גולן וילק
שביל מכתש רמון – צילום – גולן וילק

"הראשונה בראש מעלה מחמל. שם עצרנו לאחר הליכה מהירה ומאומצת כשחום השמש כבר מכה בנו. שרידים לא מאד מרשימים של מה שהיה פעם מצד נבטי "שומרים" על המעלה ודרך הבשמים הנמתחת אליו וממנו אל עומק המדבר.

לאחר מנוחה ארוכה והכרחית בצל המצוק ומספר סבבים של מקינטה אנו יורדים במעלה אל בקעת מחמל. משמאל לנו וצפונה נמתח מעלה נוח וממזרח לנו מתנשא הר ארדון.

לאחר כשעת הליכה נוספת אנו מגיעים לעץ שיטה המספק צל גדול ומפנק. שוב נשלפת המקינטה שמטעינה אותנו במנת קפאין לחלק האחרון של ההליכה. אנו חוצים את בקעת מחמל ועולים במעלה השביל המוביל אל חניון הלילה שבשיפוליו האחוריים של הר ארדון.

עתה מתחיל המסע הארוך להביא את הרכבים שנשארו בנק ההתחלה במצפה רמון. הנסיעה למצפה מאפשרת לנו להצטייד בשתייה קרה וקרטיבים לאחר היום הארוך והחם שסיימנו.

שוב אנו עושים את הדרך אל חניון הלילה, הפעם בשיירה ארוכה עם חברים נוספים שמצטרפים אלינו למקטע האחרון בשבת.

את ארוחת הערב האחרונה של הסובב אנחנו חוגגים עם מנגל קטן שלאחריו מדורה מעשנת. שמי הלילה הבהירים מאפשרים לנו לראות את מאות הכוכבים המנצנצים מעלינו ואנו הולכים לישון לילה אחרון בסובב במלון מליון כוכבים".

 מקטע 8 – מחניון ארדון לחניון בארות – 13.5 ק"מ

"השכמה מוקדמת, קיפול והעמסת הציוד על הרכבים. שביל החלב משגיח עלינו מלמעלה, חוצה את שמי הלילה מצפון לדרום כאילו מסמן לנו את כיוון ההליכה. אנו מתחילים ללכת עם שחר כדי לפגוש את כדור האש הגדול בראש ההר.

רוח מטרידה מקבלת את פנינו בראש ההר ומייבשת את זיעת המאמץ של הטיפוס. אנו מגיעים בדיוק בזמן לראות את השמש העולה במזרח וממהרים לתפוס מחסה מהרוח הקרה.

עצירה היא שעתה היפה של המקינטה ששוב שורקת לנו ומוזגת נוזל חם ושחור אל הכוסות. הנוף מראש ההר מרשים. כל בקעת ארדון, ועמק אדום פרוסים תחתינו. מניפת הערוצים הקטנים של נחל ארדון נראים בברור וכן כל פריטי הנוף הבולטים האחרים: זקיף רמון ושן רמון. הר גוונים והר סהרונים. פרסת נקרות וכרבולת חררים".

שביל סובב רמון - צילומים גולן וילק
שביל סובב רמון – צילומים גולן וילק

"לאחר המנוחה אנחנו יורדים את מעלה ארדון. ירידה תלולה ודרדתית לפרקים. בסיום הירידה אני מביט לאחור אל המעלה ומברך על ההחלטה שלקחתי (לרדת ולא לעלותו) .חוצים את עמק אדום בשביל הפוטוגני המוביל לגבעת חרוט. גבעה תמימה למראה אך הטיפוס הקצר אליה דורש מאמץ.

שוב מנוחה בראש הגבעה ושוב…. מקינטה.

יורדים מהגבעה אל נחל ארדון ואל הדייק המפורסם שבו. מחליטים לעשות עצירה אחרונה בצל השיטה הגדולה שבמפגש השבילים ולאחריה עולים בשביל המוביל דרך רמת סהרונים אל חניון בארות.

קרטיב קר ומתוק, החזרת הרכבים מחניון ארדון ועצירה לארוחה מסכמת בטללים.

תם ונשלם – סובב רמון / מקינטה שנשלפת במערכה הראשונה לא מפסיקה לעבוד עד המערכה האחרונה

 תודה לכל מי שלקח חלק בסובב, תרם, עזר והיה שותף לדרך ולחויות. היה מושלם".

מידע לגבי ששת המקטעים הנוספים

מקטע 1 – מהעיירה מצפה רמון לחניון של נחל ניצנה –

מקטע 2 – מחניון נחל ניצנה לבורות לוץ –

מקטע 3 – מבורות לוץ למערב הרמון (הר עידו) –

מקטע 4 – מחניון למרגלות הר עידו למפער פיטם –

מקטע 5 -ממפער פיטם לחניון נקרות –

מקטע 6 – מחניון נקרות לחניון –

קרדיט כתבה וצילומים : גולן וילק.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

תגובה אחת

  1. תודה. בא לי גם. אולי אעשה את זה בקיץ בלי לדפוק חשבון למצב הביטחוני ולמזג האוויר. סתם ככה מתוך פרינציפ כי משעמם אותי לא לעשות דברים כי חם. בא לי לראות דברים יותר מעניינים מדיבורים על מזג אוויר עם המשפחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלנו ?  נשמח שתפרגנו לנו.

היכנסו לחנות בקישור זה  : חנות .  והזמינו פריט/ים  של "בא לי לטייל".   דמי המשלוח עלינו…

דילוג לתוכן