ציפורים נודדות – היכן ניתן לראות נדידת ציפורים

בעלי כנף דואים במשמר השרון

ציפורים נודדות בישראל  ובעולם במהלך תקופות המעבר . נדידת הציפורים מתרחשת לפני החורף ,אז בעלי הכנף נודדות ממקומות קרים אליהם הגיע החורף למקומות חמים יותר כדי להתרבות.

למשל בישראל ניתן לראות את היטב בשמים את תנועת מעופן של ציפורים נודדות בסתיו . מכיוון צפון לדרום  ישנה מפת נדידת ציפורים חיה המתארת את כיווני הנדידה בין אירופה הקרה לאפריקה החמה. נדידת עופות אילו עוצרות בתחנת הביניים  בישראל במסלול בין יבשות אילו.

ישנן סוגי ציפורים נודדות שהופעתן בישראל מסמלות את העונה הקרבה למשל מופע הנחליאלי בישראל מייצג את הסתיו. ואילו הסנונית מבשרת את בוא החורף.

כיווני הנדידה מושפעות מהעונות ביבשות המתוארות . למשל אירופה שהיא יבשת צפונית זוכה לנדידת ציפוורים ממנה דרומה לכיוון אפריקה בסתיו (שלפני החורף הקר ביבשת זו) . ואילו הן נודדות בכיוון ההפוך מאפריקה צפונה לאירופה באביב (לפני בוא הקיץ באירופה). ולא תאמינו כמה ציפורים נודדות מעל מדינת ישראל מדי שנה ובכן כ – 500 מיליון ציפורים בשנה!!.

מידע על סוגי ציפורים נודדות

בישראל ישנן קבוצות של סוגי ציפורים נודות הפוקדות את הארץ מדי שנה למשל : ציפורי שיר ( כנרית, זמיר, קיחלי, מיינות ועוד המשמיעות קולות מוזיקליים ), ציפורים הפעילות בלילה למשל עטלפים שידועים בחיבתם למערות שם הם מבלים את מרבית זמנם בשנת החורף הידועה , עופות גדולים ( מאופיינים במוטת כנפיים גדולה במיוחד כגון : שקנאים ,עגורים, חסידות , חופיות , ברווזים ועוד. עופות אילו נודדים בלהקה דבר שמגביר את מהירותן יחדיו).

כמובן שאילו חלק מהציפורים שעוברות מעל ישראל ישנן עוד ציפורים רבות העוברות דרכנו.

באיזה חלק מהיום נודדות הציפורים ?

הציפורים נודדות בעיקר שעות הערב והלילה , כדי שטורפים לא יראו אותם בשמיים. וגם בלילה פחות חם כך שהן מאבדות פחות נוזלים.  אז מתי הציפורים אינן נודדות? ובכן בחורף שקר מאוד ובזן שהן מקננות לקראת הכנת הדור הבא.

ולשאלת השאלות,

היכן ציפורים נודדות בישראל?

בישראל יש לא מעט מקומות לצפות בנדידה של ציפורים . ב"בא לי לטייל" חילקנו במיוחד עבורכם את המקומות המדוייקים והמסודרים לצפייה בנדידת עופות לפי אזורים.

מקומות לצפייה בציפורים נודדות בצפון

מרכז רופין בבקעת הירדן

זהו אולי אחד ממוקדי הצפייה בציפוירם נודדות ממוכרים בישראל , פארק הצפרות "מקור החסידה" רופין נמצא על שטח של כ 40 דונם . מיקומו האטרקטיבי בבקעת הירדן בבריכות הדגים של הקיבוץ כפר רופין. הוא גן עדן לציפוירם נודדות. הפארק הוקם בשיתוף קיבוץ כפר רופין והמרכז הישראלי לצפרות. מומלץ לתאם הגעה באתר בקישור הבא :לחצו כאן 

שמורת עמק החולה

בניהולה המסור של רשות הטבע והגנים –  שמורה זו נמצאת באצבע הגליל באזור היכן שהיו ביצות בעמק לפני שנים רבות בהקמת היישוב היהודי בישראל. כיום בשמורה ישנן פעילויות רבות בנושא צפרות ונדידת ציפוירם לילדים ולכל המשפחה למשל :מרכז עופוריה (מרכז מבקרים בו מוקרנים סרטים) , מגדל תצפית הצופים על הציפורים באגם , הגשר הצף עליו תוכלו לפסוע בביטחה ולתצפת על בעלי הכנף שבאגם ובביצה . לעוד פרטים על שמורה זו לחצו כאן.

אגמון החולה בניהול קק"ל

מרכז גדול הנמצא גם כן באצבע הגליל במרכז תוכלו לשלכור אופניים ,או רכב חשמלי או אפילו לסייר ברגל בין נקודות התצפית על הציפורים הנודדות המגיעות לכאן לאגמון לצרכי מנוחה ואכילה לקראת המשך הדרך לכיוון דרום ליבשת אפריקה. לפרטים נוספים על האגמון לחצו פה.

פארק הצפרות במעגן מיכאל

פארק חדש שבימים אילו מתפתח והופך לאחד מאתרי הציפורים המיוחדים לצפייה בנדידית הציפורים . זהו אתר בניהול ואחזקה של החברה להגנת הטבע אפשר לשלב גם לינה בבית שדה שלהם הצמוד לפארק. להסבר ופרטים היכנסו לקישור הבא : לחצו פה.

בריכות המלח בעתלית

נקודה מעניינת לצפות בחניית הביניים של אחת הציפורים היפות בעולם הלא היא הפלמינגו . חובב בריכות מלח מושבע צבעו הורוד המרשים . הבריכות בעתלית הבנויות כטלאים טלאים מהווים נקודה מועדפות עליהם. להסבר מלא על נקודת צפייה זו היכנסו לקישור הבא .

מקומות לצפייה בציפורים נודדות במרכז

פארק צפרות ראש ציפור בגני יהושוע

בלב גוש דן במפגש בין נחל איילון לנחל הירקון ישנו פארק צפרות יפהפה הנקרא ראש ציפור. בתקופת הסתיו והחורף מגיעות למקום אלפי ציפורים אל תוך מרכזו של הפארק שם ישנה בריכת מים גדולה. הפארק חדש לפרטי הגעה ופרטים על המקום :לחצו כאן

מצפור ויקר

בחודשי החורף מגיעים מקום אלפי מבקרים אל מאגר משמר השרון כדי לצפות בהמוני השקנאים שהגיעו למקום לחניית ביניים . מעל המאגר הוקמה פרגולה אשר צופה על השקנאים הרבים ששוחים בתוך המאגר. בתקופת הנדידה אם תביטו לשמיים תראו מלא שקנאים ענקיים ומרשימים בצבעם הלבן חותכים את השמיים. לפרטים על מצפור זה . לחצו כאן.

אגמון חפר

פארק צפרות הנמצא בעמק חפר , הפארק הוקם סביב בריכות עין החורש שהיו בעבר בריכות דגים שסבלו מהזנחה  קשה. המקום הפך לפארק מרשים עם שבילי עץ , פרגולה עם תצפית על האזור כולו. ומבנה עץ המשמש כנקודה מרכזית לתצפית על הבריכה שם ניתן לראות את הציפורים הנודדות שוחות עפות או יושבות בתוך מי הבריכה. לפרטים מלאים על המקום היכנסו לכאן.

אגמון פולג

אגמון יפהפה שמקורו במחצבה עתיקה שבעקבות החציבה עלו מי התהום והפכו אותה לבריכת מים ענקית אליה נוהרים ומגיעים עשרות של סוגי בעלי כנף בתקופת הסתיו ותחילת החורף. במקום שבילים רבים עם שלטים הכוללים סיפורים , פינות ישיבה לאורך האגמון. ונקודת תצפית הנמצאת בתוך תיבת עץ וצופה למרכז האגמון וכוללת שלטי הסבר על הציפוירם המגיעות אליו. לפרטים על הפארק לחצו כאן.

התחנה לחקר ציפורים בירושלים  ע"ש נילי ודוד

מטרתו  לשלב טבע באזור עירוני , מרכז שהוקם בעיר ירושלים כ"ריאה ירוקה" ראשונה בעיר כדי לשלב טבע ב"עיר הקודש". מיקומה המרכזי ליד כנסת ישראל וגן הוורדים . הופך את תחנת הצפרות הזו למבוקשת מאוד בקר אלפי חובבי צפרות ומשפחות מכל קצוות הארץ.  במרכז מתקיימות הכשרות והדרכות בתחום הצפרות. וכן פעילויות חינוכיות בנושא נדידית ציפורים וטיבוע ציפורים לצרכי מעקב אחריהן במחזורי הנדידה שלהם. לתיאום בקור לחצו כאן.

מקומות לצפייה בציפורים נודדות בדרום

פארק הצפרות באילת

פארק זה הנמצא במבואותיה של העיר אילת כולל שבילי עץ  ,גשרים נקודות תצפית מעל בריכה מלאכותית גדולה אליה מגיעות ציפורים נודדות רבות המגיעות מהצפון , רגע אחד לפני שעזבו את אסיה ונכנסו לשטח המדברי של יבשת אפריקה. .בפארק מתקיימות הדרכות , סדנאות וסיורים לקהל הרחב. הביקור אינו כרוך בתשלום אך הפעילויות דורשות תיאום ותשלום. לפרטים והוראות הגעה לחצו כאן.

מרכז הצפרות ברמת נגב

במרכז הנגב הוקם מרכז לצפייה ,מחקר ופעילויות חינוכיות סביב נושא נדידית הציפורים. במקום ניתן לצפות ולהיכר את הציפוירם המתגוררות קבע באזור המדברי ואילו שרק "אורחות" בו . לפרטים והסברים על המקום הכנסו לאתר הצפרות הלאומי.

מפת הגעה למקום

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן