הרכבת הקלה – טיולים לאורך רכבת קלה בישראל

הרכבת הקלה בירושלים

הרכבת הקלה החלה להכנס לפעילות סדירה  לישראל בשנת בקיץ 2011 והביאה איתה בשורה גדולה מאוד לרבים מתושבי העיר בנוגע להתניידות בעיר הפקוקה וזו הנחשבת מהצפופות והעמוסות בארץ, ירושלים ושמה הוא  "כפיר רכבת קלה" .

היא יצרה גם הרבה אפשרויות לטיולים ואטרקציות לאורכה. ניתן לומר בוודאות שזהו כלי התחבורה המהיר ביותר, היעיל ביותר ,הזמין ביותר והפחות מזהם. מאז נכנס לשימוש הקו האדום ברכבת הקלה בירושלים.

הוא  פועל בין הימים ראשון עד שישי ועובר בממוצע בכל תחנה כל 6 דקות. קו זה חוצה למעשה את העיר מצפון לדרום.

השקתה של רכבת מעין כזו הייתה החלוצה בישראל בתחום זה. היא שקטה מאוד והביאה בשורה לעשרות אם לא מאות  אלפים מאזרחי העיר שהם נטולי רכב או רשיון נהיגה. גם בגוש גן הושקה הרכבת הקלה  בשנת 2023 , לאחר לא מעט עיכובים . שמה  הוא "דנקל" וגם כאן היה זה "הקו האדום של הרכבת הקלה " החלוץ מבין הקווים המתוכננים בגוש דן.

הקו האדום  של דנקל היווה את הסנונית הראשונה של תחבורה מסוג זה למרכז העצבים הפקוק ביותר במדינת ישראל -מטרופולין תל אביב.

פשטות השימוש דרך תיקופו של הרב קו במכשירים הנמצאים ברכבת (בירושלים) ומחוץ לרכבת בגוש דן (דנקל). הפכה את התחבורה הזו לנגישה וזמינה מאוד להמונים.

במרחק הליכה קצר מתחנות הרכבת תוכלו להגיע ללב הפועם של הערים הגדולות ביותר במדינת ישראל תל אביב וירושלים. למקומות עבודה ,לסיורים לטיולים עירוניים ,לאטרקציות כגון : מוזיאונים , נקודות עניין היסטוריות , מרכזי קניות ועוד. זאת מבלי שנדרשתם להזיז את רכבכם הפרטי אל תוך מטרד תחבורתי בלתי נגמר.

כפיר רכבת קלה בירושלים

הקו האדום

אורכו הכולל של הקו הוא כ – 22 קילומטרים , הוא כולל 36 תחנות עצירה ויכול להכיל עד 500 נוסעים בתפוסה מלאה. הנקודה המערבית ביותר שלו היא הר הרצל. ואילו הנקודה הצפונית היא תחנת חיל האוויר בשכונת פסגת זאב. קו זה עובר בנקודות עניין אטרקטיביות מאוד בעיר ירושלים.

להלן התחנות שלידן ישנן אטרקציות ומוקדי עניין חשובים לתייר הישראלי והזר:

תחנה העירייה

הכותל המערבי

במרחק של 10 דקות הליכה בלבד מן התחנה תוכלו להגיע להתפלל בכותל שלנו.שכידוע ההגעה אליו עם כלי רכב פרטי איננה אפשרית וגם חנייה סביבו היא מסורבלת ויקרה לאין שיעור מהשימוש ברכבת קלה.ניתן לשלב ביקור בעיר דוד (ניקבת השילוח) , טיול סביב חומות העיר העתיקה ועוד.

סיור חומות ירושלים
סיור לאורך חומות ירושלים – נקודה להגעה באמצעות הרכבת הקלה
 כנסיית הקבר

כנסייה מהגדולות בעיר ירושלים , לפי הנצרות המקום בעל החשיבות הגבוהה ביותר.  כי מרבית הזרמים בנצרות מחשיבים מקום זה כצליבתו של ישו , קבורתו ותחייתו מחדש. היא ממוקמת בתוך הרובע הנוצרי ומהווה מוקד מרכזי וגדול לעלייה רגל של מאות אלפי נוצרים וצליינים מכל רחבי העולם. ניתן לסייר בתוך מתחם כנסיית הקבר הנמצא דקות ספורות מתחנה זו של הרכבת הקלה. המקום מיוחס להמון תקופות היסטוריות מהחשובה שבהן הייתה "איליה קפיטולינה" בתקופה הרומית בה חודשה העיר ירושלים.

הלנה המלכה הרומית שהגיעה לביקור במקום, לאחר שגילתה את הצלב המקורי עליו נצלב ישו היא החליטה להרוס את מבנה הבזליקה ולבנו מבנה חדש לחלוטין . בתקופות מאוחרות יותר למשל בתקופה הביזנטית הורחב מתחם כנסיית הקבר.

 מגדל דוד

אחת האטרקציות המרשימות של ירושלים מדובר על מגדל שבעבר היה מצודה ששימשה להגנה מפני פולשים וצרים לעיר העתיקה(כיום) היא נבנתה ע "י החשמונאים כדי לשמור גם על הבית הראשון בין השאר. כיום במקום יש מוזיאון הפעיל כל ימות השנה בתקופת החגים יש פעילויות שונות לכל המשפחה. במקום מתקיים חזיון אור קולי , סיורים מודרכים.

הדובדבן שבקצפת בביקור במגדל דוד הוא מגדל פצאל הצופה על כל העיר ב 360 מעלות. לפרטים היכנסו לקישור זה : לחצו כאן.

מגדל דוד ירושלים
מגדל דוד ירושלים על תוואי הרכבת הקלה בירושלים
קניון ממילא

מתחם בילויים הכולל שדרה מרכזית מוארת ויפה מאוד הכוללת: מסעדות רבות ואיכותיות , חנויות בגדים ועוד. מדובר על שדרה שעל כולה עשויה מאבן ירושלמית . עוד במקום אטרקציות כגון : מעלית הזמן (מופע או קולי על העיר ירושלים) . המקום נמצא 2 דקות הליכה מן התחנה  לפרטים: קניון ממילא.

 נחלת שבעה

נחלת שבעה היא שכונה בירושלים , מהוותיקות בעיר . הכוללת סמטאות ציוריות ועתיקות ,בתים צבעוניים ועתיקים בסגנון ישן. מהמאה הקודמת, בשכונה יש מסעדות רבות ואיכותיות . המקום התחיל בתור התיישבות ראשונה מחוץ לחומות וכיום הפך לעורק תיירותי ותרבותי מהמובילים בירושלים. לאטרקציות ופרטים היכנסו לכאן.

 בריכת הסולטן

בריכת הסולטן בירושלים משמש, כיום כמרכז להופעות חיות רבות בעיר ירושלים. היא נמצאת בצפון גיא בן הינום (עמק מקראי הנמצא מתחת להר ציון ולאורך העיר העתיקה ועיר דוד). במקור שימשה בריכת הסולטן כבריכת אגירה . היא נקראת כך בגלל מאחר ובמאה ה 15 לספירה . עברה הבריכה (שהוקמה בסוף המאה ה 13) תהליך שיפוץ יסודי. עבור הסולטן העות'מני . המטרה של בריכה זו היה חמאם טורקי לעשירי העם.

בעקבות בניית סכר בגיא בן הינום על נחל קידרון , נעצרו ונאגרו המים בבריכה. לכל אורך ההיסטוריה הוגדלה והורחבה הבריכה לגודל של כ – 170 מטרים אורך על 70 מטר רוחב ובעומק 12 מטרים. אם אתם רוצים להגיע להופעות ,בעיקר במהלך הקיץ רדו בתחנה העירייה  ולכו מספר דקות.

תחנת שער שכם

מערת צדקיהו ושער שכם

שער שכם הוא למעשה שער הכניסה לעיר העתיקה דרך הרובע המוסלמי , צמוד אליו ובתוכו נמצאים שווקים תוססים וצבעוניים שהם אטרקציה בפני עצמה. סמוך לשער זה נמצאת מערת צדקיהו שמומלץ בחום לבקר בה הסבר בקישור הבא : לחצו פה.

היופי של מערת צדקיהו
מערת צדקיהו ליד שער שכם – תחנה של הרכבת הקלה

תחנת מחנה יהודה

אוהבים שופינג? רק 2 דקות פסיעה מתחנת העירייה בעיר תביא אתכם לקניון ממילא שוקק החיים. אם אתם טיפוסים של שווקים אז תחנת שוק מחנה יהודה עוצרת דקות ספורות בפתחו של השוק הכי תוסס וצבעוני בישראל. תוכלו להיכנס למסעדות בשוק לרכוש ירקות ופירות. ולהנות מהשפע האטרקטיבי של שוק זה. להמלצות על סיור קולינרי במחנה יהודה היכנסו לקישור הבא.

תחנת הר הרצל

מעבר להיותו בית הקברות הלאומי של מדינת ישראל הוא כולל גם את בית הקברות הצבאי – בו קבורים אלפים מחללי צה"ל במלחמות ישראל . אזור נוסף בבית עלמין הר הרצל הוא חלקת האישים ציבוריים . בו קבורים מגדולי האומה למשל "בנימין זאב הרצל שעצמותיו הובאו לכאן, אליעזר קפלן , דוד וולפסון , זאב ז'בוטינסקי ועוד.

הר הרצל ממוקם בנקודה גבוה בדרום מערב העיר ירושלים, כ 840 מטרים מעל גובה פני הים. במקום יש את מוזיאון הרצל העוסק באיש שהגה וחזה את הקמתה של ישראל. מעבר לכך משמa הר הרצל כאתר לקיום טקס הדלקת המשואות מדי שנה ביום העצמאות.

ביום הזיכרון לחללי צה"ל מתקיימים בחלקה הצבאית טקסים רבים לזכר חללי צה"ל. מיקומו בין יער ירושלים שכונת עין כרם שכונת בית הכרם נותן לו ממד נוסף של יופי. הר הרצל מכונה גם הר הזיכרון בגלל שגם אתר יד ושם נמצא עליו.

ההר נמצא 2 דקות הליכה רגלית בלבד מן התחנה של הרכבת הקלה.

 אתר יד ושם

מחפשים אטרקציות על מורשת ישראל?  תוכלו להגיע לאתר יד ושם בפסיעה זריזה וקצרה של 3 דקות בלבד. היכל הזיכרון המנציח את רצח 6 מיליון מעמינו ע"י הנאצים ועוזריהם.

תחנה קרית משה

 מוזיאון ישראל

כאן ההליכה היא קצת ארוכה כ 15 דקות לערך ותגיעו לאחד המוזיאונים המרשימים בישראל. הכוללים תערוכות קבועות ותערוכות זמניות של אומנות, ארכיאולוגיה , אתנוגרפית תרבות ועוד .במוזיאון כ 500,000 פריטים. לפרטים אודות שעות ותערוכות מציגות כעת היכנסו לקישור הבא.

הכנסת

כנסת ישראל היא מקום מושבו של הפרלמנט הישראלי. באתר מתקיימים דיונים בוודות השונות למשל : וועדת הכספים. במשכן הכנסת יש את אולם המליאה בו מתקיימות הצבעות על חוקים ועל נושאים חשובים. בכנסת חברים 120 חברים מכל הקשת והגוונים של החברה הישראלית. במשכן נמצא משמר הכנסת השומר על הסדר הציבורי במהלך הדיונים. יש בכנסת מוזיאון , תערוכות ורחבת טקסים , ניתן לסייר בכנסת במרכז המבקרים בתיאום מראש בקישור הבא: כנסת ישראל.

הקו הירוק

קו זה של הרכבת הקלה בירושלים צפוי להיפתח בהמשך והעבודות עליו מתקיימות בקדחתנות בימים אילו . קו זה  יחבר את מזרח העיר (האוניברסיטה העברית והדסה הר הצופים) עם דרום העיר למקומות כגון : גבעת רם (קרית הממשלה), איצטדיון הכדורגל טדי טדי ואיצטדיון הכדורסל פיס ארנה.  גן החיות התנכ"י , מרכז הקניות הגדול בעיר – קניון מלחה. לקו זה יהיו כ 41 תחנות עצירה בהם תוכלו לעלות ולרדת מן הרכבת .אורכו כ 20 קילומטרים. וגם הוא יפעל מבחינת תדירות הגעה ונפת נוסעים כמו הקו האדום בעיר.

התחנה הראשונה שלו תהיה בהר הצופים ואילו התחנה האחרונה שלו תהיה בשכונת גילה (הגבוהה ביותר בירושלים).

זה הקו הבא המתוכנן לפעול בירושלים.

הקו הכחול

קו שעתיד להיפתח עוד זמן רב ונמצא עוד בשלבי תשתית הוא עתיד להיפתח בשנת 2028 . הוא הארוך מבין השלושה ואורכו כ 31 קילומטרים הוא כולל לא פחות מ 52 תחנות. הוא עתיד לחבר את צפון מערב העיר עם חלקה הדרומי של העיר. התחנה הראשונה שלו תהיה בשכונת רמות ואילו האחרונה תהיה בשכונת גילה הוא יעבור בלב אזורי המגורים של ירושלים וישמש רבים מהנוסעים להגיע מביתם לרחבי העיר. למשל הקו הכחול של הרכבת הקלה בירושלים יעצור בשכונות : רמת אשכול , גאולה מרכז העיר ,אבו טור ארמון הנציב, תלפיות וגילה. כמו כן יעבור הקו ברחובות הכי מרכזיים בעיר כגון : דרך חברון , דרחוב קינג' ג'ורג, שכונת מאה שערים , הר החוצבים (מרכז ההייטק של ירושלים) , עמק רפאים ושכונת גוננים.

הרכבת הקלה "דנקל" בגוש דן

טיולים לאורך הקו האדום

הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן נפתח בשנת 2023 וזו בשורה אמיתית למרבית מתושבי גוש דן. מי היה מאמין רכבת חשמלית שלא מרעישה, יעילה , בתדירות של כל 6 דקות ובמחיר שווה לכל נפש. נראה כאילו זה לקוח מסרט או חלום. אבל לא זו מציאות חיה ובועטת חולפת על  34 תחנות בארוך כולל של 34 ק"מ וונוסעים בה כרבע מילון נוסעים מדי יום.

הקו האדום של דנקל מחבר בין חמש הערים הגדולות בוהעמוסות ביותר תחבורתית בגוש דן : פתח תקווה ,בני ברק, רמת גן , תל אביב(ויפו בפנים) עד בת ים. רכבת זו מפעילה 3 קווי שרות במקביל R1 ,R2 ,R23.
מה שמבטיח שתוכלו לטייל בקלילות לאורך המון אטרקציות ונקודות עניין כגון : מסעדות , מוזיאונים , מסעדות ועוד.

ריכזנו עבורכם את המקומות המרכזיים בהם כדי לבקר , לטייל ,לחוות בלי פקקים מיותרים , תשלום עבור חנייה יקרה ונהיגה מתישה ומעייפת.

תחנת ביה"ח בלינסון – פתח תקווה

אחד המקומות השווים והמרכזיים הסמוכים לתחנה זו הוא הפארק הגדול של פתח תקווה הנקרא פארק יצחק אוחיון. במרחק של כ – 5 דקות בלבד תגיעו לפארק האקולוגי היפה של פתח תקווה הכולל אגם יפה . סביבו מדשאות , מתקני שעשועים, ספסלי ישיבה, שבילי אופניים וגילגיליות. מקומות מוצלים והמון טבע חי בלב אזור אורבני עתיר בנייני מגורים רבי קומות ואזורים הומי אדם כגון : בית חולים , קניון , חנויות ועוד.

פרטים על הפארק הגדול בפתח תקווה לחצו פה.

עוד אטרקציה חביבה מאוד ומולצת לביקור סמוך לתחנה זו הוא גן החי של פתח תקווה. הגן נמצא כ 10 דקות הליכה מן התחנה הזו. הוא כולל מגוון גדול בעלי חיים כגון : קופים , יענים ,כבשים, נחשים , תוכים בצבעים מרהיבים ועוד. כמו כן יש בגן החי של פתח תקווה גם מוזיאון עם פוחלצים. וכן אגם קטן מפולנים ושבילי הליכי ברחבי הגן שתוכנן בקפידה.הכניסה כרוכה בתשלום. לרכישת כרטיסים מראש היכנסו לקישור הבא

תחנת יהודית – תל אביב

תחנה זו כבר כבר תביא אתכם לטיול בעיר הגדולה תל אביב , לב המטרופולין. ולא סתם בספוט הכי מרכזי בתל אביב השוכן בין הקריה לקניון עזריאלי הגדול בתל אביב. כאן אפשר להתחיל את הסיור שלכם במתחם שרונה שם יש הרבה מבנים לשימור מאוד מרשימים בהם מתקיימים סיורים מודרכים. בנוסף במתחם יש גלידריות ,מקומות ישיבה בכל רחבי המתחם , מסעדות וגלידריות המוסיפות רובד קולינרי לחוויה התרבותית / היסטורית של המקום.

כידוע מתחם זה היה של הטמפלרים ומכאן הייחוד שלו. ישבמקום גם מרתפי יין מעניינים. המיוחד הוא מנהרת הטמפלרים אשר מציאה מתחת לפני הקרקע חוויה מעניינת ושונה של וויסקי מכל קצוות תבל.

בנוסף יש את מתחם שרונה מרקט שהוא מרכז קולינרי עם אוכל רחוב מגוון ואקלקטי באופיו.

תחנת אליפלט – תל אביב

תחנה בה יש פארק גדול ומיוחד הנקרא "פארק המסילה" אל תתבלבלו עם זה הירושלמי . למרות שהם נושאים את אותו שם מדובר על פארק שנוה בתכלית מהירושלמי. זה התל אביבי מדובר על תחנה רכבת היסטורית הכולל פארק ירוק סביבה עם שבילי הליכה.

מיקומה האטרקטיבי ליד שכונות נווה צדק ופלורנטין הפופולריות שכל מילה נוספת עליהן מיותרת. כמו כן יש בשטחי הפארק : מתקני שעשועים ,שבילי הליכה ורכיבה על אופניים. מדשאות רחבות ידיים פיצריות ועוד.

פארק המסילה -רכבת קלה
פארק המסילה – רכבת קלה -הקו האדום

עוד אטרקציה שחבויה סמוך לתחנת הרכבת המופלאה של דנקל נמצאת ברחוב לילינבלום שכל תל אביבי מכיר בכל רמ,ח איבריו. מדובר על רחוב בו נמצא בית הקולונע הראשון שהוקם בעיר תל אביב. קולנוע עדן המכונה "הראינוע" ,הקולנוע עומד על תילו כבר כ – 100 שנים. בראינוע היו כמעט 1000 מקומות ישיבה בשיאו.

עד היום ניתן להבחין ברחוב לילינבלום במבנה בצבוע בחלקו בפסים בצבע ורוד הנראים היטב בחזית שלו. הסגנון האדריכלי של המבנה מזכיר בניין אופרה משום שהוא כולל קשתות אבן הבולטות מחזית הבניין. ויוצרות מעין מרפסת.

המקום נמצא כ 10 דקות  הליכה מתחנת אליפלט.

תחנת סלמה – יפו

רחוב סלמה (דרך שלמה) הוא רחוב ידוע באופיו או ניתן לומר שדרת רחובות ארוכה וגדולה הכוללת המון אטרקציות ,מסעדות והיא עוברת בתוך העורק הראשי של מרכזים ונקודת עניין רבות בדרום תל אביב. בנקודה המערבית ביותר של רחוב זה נמצאת כיכר השעון (מגדל השעון). אם נמשיך לנסוע לאורכו לכיוון מזרח נגלה את קולנוע יפו.

רחוב זה כולל בחלקו המערבי המון תעשייה זעירה כגון : מוסכים , חנויות לחומרי בניין ועוד. הרכבת הקלה מגיע לחלקו המערבי של הרחוב ובכך מאפשרת להגיע בקלי קלות למקומות מרכזיות ביפו כמו :שוק הפשפשים , חצרות יפו ,בית הבאר (בית אריזה מיתולוגי של המותג ההיסטורי והמוכר "תפוזי ג'אפה"). כמו כן במקום מרכז הבילוי של יפו בשוק הפשפשים , טיילת יפו , הרבה מסעדות ועוד.

תחנת רוטשילד – בת ים

החלק האחרון של הרכבת הקלה , בת ים בה נמצא הקטע הדרומי ביותר של הקו האדום "דנקל". שימו לב כאן יש לא מעט תחנות כמעט 10 תחנות ,ליתר דיוק 9. אם אתם מחפשים להכיר את ליבה של בת ים אז רדו בתחנת ז'בוטינסקי , היא גם קרובה למרבית חופי הים של בת ים ויש לומר יש לא מעט מהם. שנית היא קרובה לשדרות העצמאות – השדרה המרכזית של בת ים.

מומלץ מאוד ללכת לאורכה של טיילת בת ים או צפונה או דרומה . תוכלו לעצור באחד מבתי הקפה לאורך חופי הים שלה.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

No results found.

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן