לוגו אתר בא לי לטייל

יער – מהם השימושים של היער

יער בן שמן בשקיעה

יער  הוא למעשה מכלול של עצים המאוגדים ביחד היוצרים יחידת נוף וסביבה מוצלת. 6 אחוזים משטחה של ישראל הוא יערות. כיום מרבית שטחים אילו הם יערות נטועים בידי אדם . בעבר הרחוק היערות בישראל לא היו נטועים אלה היו חורש טבעי. כיום יש מעט חורש טבעי בישראל ומרביתו גדל בקרבת נחלים.  למשל נחל בוסתן באזור הכרמל או נחל קטלב באזור הרי ירושלים.

הסיבה שיערות החורש הטבעי כמעט נכחדו לחלוטין היא שכרתו ועקרו אותם כדי ליצור שטחי מרעה וחקלאות בעבר. היערות שנטעה קק"ל רבים ומרובים מעבר לכך שהם משמים לפנאי ופיקניק. תכליתם היא שימוש בקרקע שאינה מתאימה לחקלאות כדי להגן מפני סחף על אזורים חקלאים.

מעין מסננת , שנית שימוש בחלק מהעצים לתעשייה, שימורם של מאגרי מים תת קרקעיים . ודבר נוסף היער מהווה ריאה ירוקה אשר מחליפה פחמן שאנו מוציאים בנשימה החוצה בחמצן שחיוני לחיים על פני כדור הארץ.

בישראל יש כ 40 יערות הפזורים ברחבי הארץ מצפון עד הדרום. באזור המרכז היער הגדול הוא יער בן שמן . באזור הצפון יערות הכרמל .באזור הדרום זה  יער יתיר.

אז מה השימושים ביער?

  1. היער משמש לפיקניק , לבילוי בטבע הפתוח אם זה למנגל או להגיע עם אוכל מוכן מהבית ופשוט להנות מסביבה , מוצלת ,קרירה , נעימה בחיק הטבע.
  2. ליקוט פטריות – מיד אחרי הגשמים בעיצומו של החורף , צצות המון פטריות בעיקר מתחת לעצי אורן . ישנם אנשים שזה התחביב שלהם לצאת ליער ולאתר רת הפטריות לקטוף אותן ולבשל אותן. חשוב לדעת להבחין בין אילו הראויות לאילו שאינן.
  3. מסלולי טיול ביער – קק"ל הכשירה הרבה מאוד מסלולי טיול הן רגליים והן לרוכבי אופניים (המכונים סינגלים) בתוך שטחי היער. מדובר במסלולים צרים ,מוצלים המאפשרין הליכה כל ימות השנה בתנאים טובים. אפילו חלק משביל ישראל עובר בחלק מהיערות.
  4. מחנאות – ישנם הרבה ארגונים חברתים כגון : צופים ,מכבי ועוד אשר מקיימים מחנות קיץ ביערות קק"ל , החניכים והמדריכים מקימים . מבנים ארעים עם עצים(סנדות שהביאו עימם) ומקימים אותם תחת העצים.
  5. שמורות טבע – חלק מהיערות הם בתוך שמורות טבע , מאפשרות קיום של בעלי חיים רבים המסתתרים וחיים בתוך היער.
  6. ארכיאולוגיה – ישנם לא מעט יערות אשר בהם ישנם אתרים אריכאולוגיים קדומים כגון בית הכנסת בברעם.

ישנם עוד שימושים רבים שתהליך הייערו מסייע להם . מדינת ישראל בעזרת קק"ל מקיימת אירועי נטיעת עצים , באזורים שהיו בהם שריפות או באזורים חדשים כדי לרענן ולחדש כל הזמן את כמות העצים בישראל. מעת לעת עושה גם קק"ל תהליכים של ריסוס וטיפול בעצים מפני מזיקים.

על היער ישנם איומים רבים הגדול ביותר הוא השריפה , כידוע שמדורה קטנה יכולה לשרוף יער שלם . כמו כן רוחות עזות ממוטטות בתקופת החורף לא מעט עצים שנעקרים יחד עם שורשיהם.

חשוב להקפיד בתום הבילוי ביער לכבות מנגלים למנוע שריפות.לשמור על הניקיון כדי לא לפגוע בעלי חיים. ליערות תפקיד חיוני וחשוב גם ברמת כדור הארץ כולו . וגם ברמת האדם הבודד שמנסה לתפוס קצת שלווה ושקט מהעולם המתועש הנבנה כל העת סביבו.דבר שגורם להידלדלות שטחי הטבע לטובת מבני מגורים.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

No results found.

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן