חרדון צב מצוי – הזוחל הגדול ביותר בישראל

חרדון הצב

צילום : מייק אדרי.

חרדון צב מצוי הינו חרדון ענקי בגודלו שמאוד בולט בנוף המדברי הארצ -ישראלי. לא כל כך קל ופשוט למצוא אותו לעומת קרוב משפחתו החרדון המצוי – זה הקטן שאנו רואים רבות במהלך טיולים בישראל. המגיח מתוך סלעים ונעלם.

חרדון הצב בניגוד לחרדון הקטן הוא גדול ממדים ,מגושם ואיטי יותר, אורך גופו הכולל יכול להגיע למטר אחד . ושנפגשים איתו בטבע זה מזכיר מפגש עם סוג של דינוזאור. חרדון זה שייך למשפחת הלטאות.

הוא נפוץ באזור הרי אילת והנגב כמו כן הוא אוהב להסתתר בין סלעי ענק. למרות מראהו האימתני וצווארו הארוך המזכיר טורף לכל דבר ועניין. מדובר בבעל חיים ידידותי צמחוני הניזון בעיקר למחייתו מעלים, פירות , ניצני צמחים ועוד.

רגליו של חרדון הצב מצוידות בטפרים בדומה לאילו של עופות דורסים. דבר המעניק לא יכולת לחפור מחילות עמוקות ורחבות בתוך האדמה. המגיעות עד לאורך של עשרה מטרים ועומק של כשני מטרים.

טפרים אילו משמשים אך ורק להתגוננות מפני טורפים או פוגעים פוטנציאלים. ולא כלי צייד, אם תנסו להתקרב אליו יותר מדי הוא עשוי לתקוף עם ציפורניו כאמצעי הגנה.

חרדון הצב המצוי אוהב להתגורר בתוך מחילות. דבר המקנה לו אזור מחייה קריר ונעים מן השמש היוקדת והחום הנורא של אילת ואזור הנגב וים המלח.

גוון עורו הוא חום בהיר עם גוונים של כתום וצהוב.  הוא מטיל ביצים יש לו זנב קוצני המזכיר את זנב התנין. זהו למעשה הזוחל הגדול ביותר המתגורר בארץ ישראל.

בגלל מבנה גופו המיוחד הוא מסוגל להתהלך בגאון בטמפרטורה של עד 42 מעלות. בניגוד למרבית הזוחלים אשר פעילים בשעות הלילה חרדון הצב פעיל בשעות היום.

מפת הגעה למקום

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן