לוגו אתר בא לי לטייל

אנדרטה לחללי גדוד עוז 77 בעמק הבכא

אנדרטת עוז 77 בעמק הבכא

אנדרטה לחללי גדוד עוז 77 בעמק הבכא היא אתר הנצחה לחללים אשר חירפו נפשם בקרב עז וקשה שאירע בעמק הבכא בצפון רמת הגולן למרגלות הר החרמונית.

הקרב כאן אירע במסגרת מלחמת יום הכיפורים שהייתה מן הקשה במלחמת ישאל זאת בגלל גורם ההפתעה בו צרו צבאות הרב יחדיו במתקפה משולבת מן הדרום עד הצפון סורים ומצרים יחדיו על גבולותיה של ישראל. מתוך רצון לכבוש ולפגוע באזרחיה.

הצבא שלנו שהיו מספרית בנחיתות נמוכה מאוד.  הצליחו כנגד כל הסיכונים לבלום אותם ולנצח במלחמה הקשה.

כאן בעמק הבכא הנמצא בצפון הרמה ממש בקרב יישובי רמת הגולן אירע קרב קשה בפיקודו של אביגדור קהלני. באתר ההנצחה יש מסבירנים , מצבה עם שמות החיילים שנהרגו בקרב , שלטים עם שמות ההרוגים בתוך איזור מיוער.

אנדרטת עמק הבכא בצפון גולן
אנדרטת עמק הבכא בצפון גולן

הכניסה לאנדרטה היא חינמית. האתר בנוי מרחבה גדולה שבמרכזה ניצבים שני עמודי שיש עם שמות ההרוגים בקרבות שבעמק הבכא.

לפני שנצלול ונבין מה קרה כאן , הביטוי "עמק הבכא"  מה מקורו ? ובכן בספר תהילים מוזכר עמק בו נלחם דויד בפלישתים באזור ירושלים בעמק זה היו עצים הנקראים בכאים זאת משוב שענפיהם, השמיעו צלילי בכי , בעקבות הרוח.

הדבר משול לבכי. המילה "בכא" היא למעשה בכי ולמעשה היא סימבולית לסבל לכאב ולעינויים שחוו בני ישראל שהוגלו מירושלים.

טנק ממלחמת יום הכיפורים
טנק סורי עמק הבכא – במלחמת יום הכיפורים

עמק הבכא קיבל כאן משמעות קצת אחרת העמק הנשקף היטב מהמקום בו הוקמה האנדרטה והלכה למעשה אירע פה קרב מהקשים שידע ישראל במלחמת יום הכיפורים בין הר החרמונית לבין "הבוסטר" – רכס הררי וגבוה  בצפון רמת הגולן.

סיפור המעשה בעמק הבכא

ב 7/10/73 ניסו לפלוש צבאות סוריה באמצעות דיוויזית טנקים עצומה וענקית אל תוך צפון רמת הגולן באזור עמק הבכא הנמצא ממש מולנו , הם הגיעו במלוא העוצמה עם טנקים חדישים נמוכי קומה ותותחים עוצמתיים. במטרה להבקיע את מערך הטנקים הישראלים שעמד כחומה יצוקה בין רכס הבוסטר להר חרמונית.

טנקים מחטיבות 7 ו 188 הגיעו לפה כדי לבלום את ניסיון הפלישה. הגיע לעזור להם גם גדוד 405 הקרב הקשה שניטש בין 450 טנקים סורים לבין רק 160 טנקים ישראלים(פי 3 מאיתנו) נמשך 4 ימים בו נהרגו מיטב חיילנו (76 חיילים), הטנקים הושמדו ומתוך מצבה של כ 160 טנקים נותרו רק עשרות בודדות.

הסורים היו פסיעה אחת מלשבור את קו ההגנה הישראלי , רק שאז אביגדור קהלני בעל נחישות , קור רוח ותעוזה רבה לקח פיקוד על הטנקים המועטים שנותרו.הוא קיבל ממפקד החטיבה יאנוש גל הוראה לפקד על הכוח שעתיד לשנות פני ישראל עשרות שנים קדימה.קהלני פיקד על גדוד 77 מחטיבה 7 והצליח בעזרת מעט חיילים ומעט כלים להשמיד טנקים סורים רבים. דבר שהביא לבלימת תנועת הטנקים הסורים ונסיגת כל הצבא הסורי אחרונית לעבר סוריה.

טנק ישראלי באנדרטה גדוד 77
טנק ישראלי באנדרטה גדוד 77

בכך מנע קהלני ופקודיו את הבקעת קו ההגנה בצפון רמת הגולן בראשית מלחמת יום הכיפורים ובכך הביא למניעת כיבוש רמת הגולן ע"י הסורים.

הסורים שהגיעו לפה עם דיוויזיה 7 בעלת עוצמה וכמות גדולה של טנקים סובייטים נותרו פעורי פה נוכח כמות הטנקים והחיילים הקטנה שהצליחה לבלום אותם.

ההפגזה הארטילרית הקשה של הסורים הגיעה מאזור קונייטרה הצפונית הנראית היטב מכאן.  נכשלה כישלון חרוץ שקו ההגנה הישראלי עמד איתן בפני ניסיונות פריצה בלתי מתפשרים. רוח הלחימה של חיילי צה"ל , נחישותם , יתרון הגובה וכן העובדה שלסורים לא היו אמצעי ראיית לילה הם שהביאו בסופו של דבר להכרעת הקרב בעמק הבכא. אך עם מחיר הכבד של כ 80 חללים.

מה יש באתר אנדרטת עמק הבכא

האתר מחולק למספר חלקים : אזור חנייה , שבילי הליכה עם עצי נוי שמתחתם נעוצים על שלטים שמות החללים בקרב זה, האזור הקדמי כולל רחבה עם בטונדות לישיבה , ממול מצבות עם שמות החללים ומספר קנים של תותחים מונחים שפניהם כלפי מעלה.

מנקודה זו נראה היטב העמק המדובר ונראת העיר קונייטרה הסורית וקו הגבול הסורי. במקומות עמדות מסבירן המתארות בפרוטרוט את הלך הקרב , סיפורי קרבות והסבר על המקום.

מצבת מתכת בעמק הבכא
מצבת מתכת בעמק הבכא

עוד במקום אנדרטאות שהוקמו ממתכת עם שמות חלק מהרוגי הקרבות. כמו כן תבליט עם שיר ברוח הלחימה והקרבות ועוד. כמו כן בצידו הקדמי הימני של האתר הוצבו שרידי הקרב שהתרחש כאן . טנק סורי וטנק ישראלי ניצבים זה לצד זה. היתן לעלות ולהצטלם על הטנקים. למעוניינים ניתן לרדת מתחת לטנקים (חשוב לכת רק על שבילי העפר כי האזור ממוקש) להמישך עם השביל לעמדת לחימה נוספת הנמצאת בחזית האתר.

השבילים בעמק הבכא
השבילים בעמק הבכא

איך מגיעים ?

בוויז : "אתר הנצחה לחללי גדוד עוז 77". המקום נמצא ממש בסמוך לקיבוץ אלרום וחניון פלס"ר 7.

מומלץ לשלב ביקור במיצג קרב עמק הבכא הנמצא בתוך קיבוץ אלרום.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלנו ?  נשמח שתפרגנו לנו.

היכנסו לחנות בקישור זה  : חנות .  והזמינו פריט/ים  של "בא לי לטייל".   דמי המשלוח עלינו…

דילוג לתוכן