לוגו אתר בא לי לטייל

סיור עששיות בנאות קדומים

סיור עששיות בנאות קדומים

סיור עששיות בנאות קדומים, הינו סיור יפהפה לכל בני המשפחה המתקיים בחודשי הקיץ. הסיור מתחיל בחניון הפארק בשעה 18:30  בימים א ' ו ה'. שישנם עוד תנאי תאורה טובים וממשיך אל תוך שעות החשיכה שם מאירים את העששיות. וממשיכים איתם את הסיור. את הסיור הזה הובילה מדריכה חיננית בשם יפעת הבקיאה ברזי ההיסטוריה המקראית שסיפוריה שזורים באופן מושלם עם האובייקטים שפגשנו בסיור.

תיאור הסיור

צעדנו אל התחנה הראשונה בסיור בה היכרנו אחד את השני וקיבלנו הסבר על פארק נאות קדומים. פארק שנוסד ע"י בוטנאי מחונן בשם נוגה הראובני בעת הקמתו כפארק טבע המתחקה אחר התקופה המקראית, היה ממש על הגבול עם ירדן.

משם המשכנו לתחנה השנייה הנמצאת ליד מאגר מים מלאכותי. אשר בו הילדים התנסו בפעילות חוויתית של הזזת "גלגל אנטיליה". זהו גלגל אליו מחוברים כלי קיבול למים (כד בארמית "אנטילה" כלי שמחזיק מים).

אנטילינה לשאיבת מים
אנטילינה לשאיבת מים

גלגל השיניים הומצא בעת העתיקה במצרים  – הרעיון הוא שגלגל גדול עשוי מסובב כדים שלוקחים מים מהאגם. ובזווית מתאימה בחלק מהסיבו של הגלגל הם נשפכים  אל צינור להשקיית החלקות החקלאיות.

עוד בתחנה זו למדו הילדים אודות ההבדל בין היום ללילה. אילו בעלי חיים פעילים בלילה ואילו ביום ? מה קורה בשעות החשיכה לסביבה ועוד.

המשכנו ללכת לתחנה הבאה, שבדרך פגשנו הרבה עצים וצמחייה מהתקופה המקראית. למשל : ארז הלבנון. בתחנה הבאה קטפנו עלים משיח הדס, מוללנו אותם בידיים.עד שתמצית הריח יצא מהם. ולמעשה הילדים ואנו הכינו בושם משיח ההדס הריחני.

משם המשכנו בעקלתון לכיוון מעלה ושמאלה , בדרך ראינו מבנים קדומים כגון שומרה. למדנו על השומרה כמגדל שמירה עתיק בו התגוררו שומרי החלקות החקלאיות. בלילה תצפתו בחלק העליון של השומרה ואילו בשעות הבוקר בחלק התחתון.

שקיעה בפארק נאות קדומים
שקיעה בפארק נאות קדומים

עברנו ברכס הצפוני של הפארק, שמענו את קולות האימונים של הבסיס הקרוב. המשכנו לאגוף את הרכס וראינו את המטוסים האזרחיים הרבים נוחתים בנתב"ג בין הפסים הצבעוניים. הצטלמנו שברקע השמש שוקעת ונדמה כאילו היא מדממת…

אוהל רחב ידיים ברוח התקופה המקראית ניצב בקצה רחבת העפר. משם עלינו שמאלה פגשנו זוג גמלים גדולים ולמדנו על הנאקה והבכור .

עששיות בתל ארכיאולוגי - נאות קדומים
עששיות בתל ארכיאולוגי – נאות קדומים

זה הרגע המכונן של הסיור שהחשיכה החלה לעלות ואז החלה ההצגה האמיתי  קיבלנו עששיות , וצעדנו לעבר סככה גדולה שמרכזה בור מים יופי מצויין. הילדים למדו על ההבדל בין בור מים הניזון ממי גשמים לבין באר מים הניזונה ממי תהום. הילדים שאבו מים בעזרת דלי מתוך בור המים. והתחקו אחרי אבותינו הקדומים.

שמענו סיפורים מקראיים מרתקים שבהם המוקד היה בארות מים , למשל על יוסף וכותנות הפסים ועוד.

סיור עששיות בנאות קדומים
סיור עששיות בנאות קדומים

משם המשכנו לתחנה האחרונה בסיור הגענו לתל מסתורי וחשוב בו התגלו תגליות ארכיאולוגיות מיוחדות.  שם הילדים הקשיבו לסיפור מיוחד במינו שסיכם את הסיור המעניין והמעשיר הזה.

סיור עששיות בשעות ערב
סיור עששיות בשעות ערב

לסיכום : סיור העששיות בנאות קדומים מתחקה אחר אורח חיים חקלאי וכפרי מתקופת המקרא. המחיר לאדם  40 שקלים בלבד. לפרטים כרטיסים באתר נאות קדומים:https://www.n-k.org.il/next-events/.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

No results found.

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלנו ?  נשמח שתפרגנו לנו.

היכנסו לחנות בקישור זה  : חנות .  והזמינו פריט/ים  של "בא לי לטייל".   דמי המשלוח עלינו…

דילוג לתוכן