לוגו אתר בא לי לטייל

אנדרטת חץ שחור – לזכר חללי יחידת הצנחנים

אנדרטת חץ שחור

אנדרטת חץ שחור הוא אתר מורשת הקרב של הצנחנים במהלך פעולות גמול. האתר הוא לזכר חללי יחידת הצנחנים זהו אתר זיכרון ומורשת גדול הנמצא בנגב המערבי. באתר ישנן סלעי זיכרון עם תיאור ופירוט כל הפעולות שבוצעו ע"י יחידות הצנחנים בעזה. כמו כן ישנן תיאורים מפורטים על מלחמות ישראל בהן נטלו חלק נכבד יחידות אילו.

אתר חץ שחור

במרכז האתר ניצב פסל מיוחד בצבע כסף זוהי אנדרטת חץ שחור. מדובר על מבנה מיוחד בצורת חץ כסוף , הכולל תיאור של מבצע חץ שחור בשנת 1955. הרקע ליציאה למבצע זה הייתה הסתננות בלתי פוסקת של מחבלים מתוך שטח מצרים לתוך ישראל. תוך חבלה של במתקנים צבאיים ורצח חפים מפשע באזור השפלה.

חץ שחור
חץ שחור

במהלך הקרב נכבש והושמד בסיס צבאי מצרי שהיה בעזה. למרות שהמצרים שלחו תגבורת מארב של חיילנו השמיד אותם ואיפשר לבצע את המבצע בשלמותו. אך למרות זאת במהלך החזרה משם כ 8 קילומטרים הליכה עם נפגעים ונשקים. נהרגו 8 מחיילנו כאשר למצרים נהרגו 40 חיילים.

מסוף מלחמת יום העצמאות בשנת 1948 ועד למלחמת סיני 1956 – 8 שנים ארורות וקשות מנשוא כאשר בהן שיבשו את חייהם כ 500 אזרחים. כתוצאה מהתקפות ומעשיי טרור וחבלה. בעקבות זאת יצא צה"ל למסע פעולות גמול נגד צבאות ערב כדי לגבות מחיר על הרצח ,הפגיעה , החבלה והגניבה שביצעו בשטח ישראל.

מפת ישראל באנדרטת חץ שחור
מפת ישראל באנדרטת חץ שחור

יחידה 101 הייתה יחידה מיוחדת שהוקמה כיחידת פשיטה שביצעה פעולות נועזות מעבר לגבול. חצי שנה לאחר הקמתה ב 1953 יחידה זו התאחדה עם יחידה 890 של גדוד הצנחנים.

חץ שחור הינה עמותה שהוקמה ע"י לוחמי גדוד הצנחנים שהחליטה להקים את אתר מורשת זה לזכר חבריהם שנהרגו במהלך פעולות הנקם.

מבצע קדש – מלחמת סיני

מעבר לאנדרטה זו באתר יש את סיפור מלחמת סיני (מבצע קדש) שאירע בין 29/10-5/11/1956 .

בעקבות סירובו של נאצר לאפשר לבריטים ולצרפתים להמשיך לשלוט בתעלת סואץ אותה הם בנו.  וכן בגלל חוליות פדאינים שהסתננו לישראל וביצעו פיגועים הוחלט לצאת למבצע קדש. כוחותינו נכנסו למצרים חיסלו את חוליות המחבלים והגיעו עד תעלת סואץ.

אנדרטת חץ שחור - מורשת הצנחנים
אנדרטת חץ שחור – מורשת הצנחנים

הפעולות הגיעו גם חרף התקפות חסרות רסן של המצרים על תחבורה ישראלית בים וביבשה והרג חפים מפשע. גדוד של צנחנים צנח בעורף האויב בהמשך צנחו לוחמי חטיבה 202 ונחל מוצנח מזרחית לתעלת סואץ. שאר יחידות הצנחנים יצאו לעבר המיתלה ולעבר ראס אל נקב.

בתוך כך החל מבצע קדש שבמהלכו הצליח צה"ל לכבוש את חצי האי סיני ואת רצועת עזה מידי המצרים. בכל המלחמה הארורה הזו נהרגו כ 190 מכל יחידות צה"ל ש 43 מתוכם היו צנחנים.

תיאור האתר

האתר כולל פסלים ואנדרטאות אבן המספרות את מעשי הגבור הלחימה את הקרבות השונים במהלך השנים שלעיל. בקצה אנדרטה ליד פזל החץ השחור יש תצפית מרשימה לעבר עזה , עם ספסלי ישיבה מבטון.

תצפית מאנדרטת חץ שחור
תצפית מאנדרטת חץ שחור

ליד האתר ישנה חורשה בה ניתן לעשות פיקניק והיא גם אתר של פריחת כלניות במהלך חודשי החורף. סמוך לאתר חץ שחור ישנו מבנה צהוב ,ששוחזר זהו בית שביתת הנשק.

במבנה זה התנהלו פגישות היסטוריות ומשמעותיות בין ישראל מצרים יחד עם האו"ם שתיווך בין השתיים. המבנה סמוך למעבר הגבול המצרי ,

השיחות בין השאר היו על שבויים כגון :מלחי האוניה "בת גלים" אשר נשבו ע"י המצרים במהלך ניסיונם לעבור בתעלת סואץ .

בית שביתת הנשק

בית שביתת הנשק

פיקניק ליד אנדרטת חץ שחוררחבת אנדרטת חץ שחורגרפיטי חיל צנחניםאתר חץ שחור

איך מגיעים? בוויז :אנדרטת חץ שחור.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלנו ?  נשמח שתפרגנו לנו.

היכנסו לחנות בקישור זה  : חנות .  והזמינו פריט/ים  של "בא לי לטייל".   דמי המשלוח עלינו…

דילוג לתוכן