לוגו אתר בא לי לטייל

מטיילים בארץ – היכן הכי מומלץ לטייל בישראל

שמורת נחל פרת -ואדי קלט

אוהבים לטייל בארץ ? מסתבר שיש אפשרויות כל כך רבות למטיילים בארץ.אבל לפני שמתחילים לעשות זאת  צריך להכיר את הכללים .למשל  לא תיסעו ברכב בלי להכיר את חוקי התנועה בכבישים נכון ?  או כדי לסבר את האוזן במדינת ישראל ישנן כ 20 מפות טופוגרפיות שמטרתן להתמקד באזורי טיולים בארץ. במפות אילו יש סימון שבילים ברור מאוד. המגדיר את המסלולים השונים בצבעים שונים. אשר קובעים את תוואי המסלול ומסייעים בניווט בשטח.

את כל השבילים במדינת ישראל סימנה "הוועדה לסימון שבילים" . הסימון בצבעים נפרדים של :כחול ; אדום ; ירוק ;שחור מגדיר למטיילים בארץ מסלולים שאורכם הוא עד 10 ק"מ. סימון זה מופיע לאורכו של כל המסלול. הוא צבוע על גבי סלעים בעיקר במהלך המסלול.

שביל ישראל המחולק ל 52 מקטעים מסומן בצבעים יחד של :לבן – כחול – וכתום. ישנם בארץ לרווחת המטיילים גם שבילי הליכה למטיבי לכת המסומנים בצבע סגול או כתום. די נדיר שתפגשו בהם , אבל כדאי לדעת שהם קיימים. שבילי הליכה נוספים שסומנו הינם שבילי הליכה ייעודיים לחבל ארץ מסויים למשל : שביל הגולן. המסומן בצבעים : לבן – כחול -ירוק. זהו מסלול שחוצה את הגולן מהחרמון ועד לדרום רמת הגולן. מסלול נוסף הינו סובב כנרת שצבעו לבן – סגול – כחול.

לאחר שהכרנו את סימון השבילים המתווים למטיילים בארץ את אופן הניווט בשביליה ומשעוליה. ומאפשרת להם להתמצא ולא ללכת לאיבוד במהלך הטיול. זה הזמן להכיר את המסלולים המומלצים השונים שכדאי לכם לטייל בהם.

נחל שניר
נחל שניר

אז היכן הכי מומלץ לטייל בישראל ?

אזור הצפון

אזור הצפון הוא העדנה והמקום הטוב ביותר למטיילים בארץ שרוצים להנות מפלגי מים בלתי נגמרים ,מערות ,הרים ,המון ירוק בעיניים ,עמקים וגאיות , נחלים ומעיינות ועוד. כאשר טיולים ברמת הגולן זה "הדובדבן שבקצפת".

מי שמגיע לטיול בצפון יהנה משפע של מסלולי טיול בערוצי שכולם מסומנים . למשל נחל כזיב בגליל המערבי הוא נחל יפהפה שכולל מורדות ועליות , שמסלול "ים אל ים" המתחיל בכנרת ומסתיים בים התיכון באזור אכזיב. עובר בו, יתרה מכך נחל זה עשיר בבריכות מים נקיות ולכן הוא מצויין לטיולים בקיץ, מה גם שהוא מוצל בחלקיו הרבים. תודות לחורש הטבעי שעוטף אותו. נחל זה ניזון משלושה מעיינות והוא הגדול בגליל : עין חרדלית ,עין זיו ועין טמיר. המסלולים כוללים מסלולים קצרין ומסלולים למטיבי לכת. הנחל נמצא בפארק גורן שהוא פארק ענקי בו ניתן לעשות גם פיקניק אחרי הטיול .

נחל שווה הנמצא באזור הגלבוע והעמקים , סמוך לגליל התחתון הוא נחל הקיבוצים – מדובר על מסלול רטוב שעובר בתוך מים , הוא מתאים לכל המשפחה. ונמצא באזור עמק המעיינות כך שלאחר ההליכה בו ניתן לשלב כניסה למעיינות הרבים שבפארק.

נחל נוסף הנמצא בקצה הצפוני ביותר של ישראל , סמוך למטולה הוא נחל עיון, זהו נחל הנמצא בתוך שמורת טבע יפהפיה ויש בו מספר מפלים מהגבוהים בארץ למשל מפל התנור.

רוצים טיול באזור הגליל התחתון ? בשנים האחרונות נחל תבור הפך לתופעת טיול , מלא מטיילים בוחרים להגיע ולעשות את הנחל שכולל נופים משגעים של הגליל התחתון . כמו כן יש בנחל מים זורמים, צמחייה ופריחה קסומה. והכי חשוב אוויר נהדר אל מול הנוף הקסום של העמקים סביב.

אחד הנחלים שפחות מוכרים וכוללים גם בריכות מים וחורש טבעי הוא נחל בצת. הנחל נמצא ליד קיבוץ איילון בגליל , אינו ארוך ומתאים למשפחות.

נחל כזיב
נחל כזיב – עין טמיר

אזור המרכז

בניגוד למה שרבים נוטים לחשוב, אזור המרכז כולל כמה וכמה נחלים שאינם יורדים ביופיים מהנחלים בצפון . ההמרכזי הוא נחל ירקון הניזון ממעינות ראש העין ונחל קנה. נחל הירקון כולל מספר שמורות טבע וגנים לאומיים למשל תל אפק. הנחל כולל מספר מקטעים נקיים ויפים עד מאוד, ניתן ללכת לאורכו של הנחל. שכולל מספר קטעים העוברים בתוך קנה סוף. נחל נוסף הנמצא באזור המזרחי של המרכז הוא נחל פרת. זהו נחל מרשים ביופיו הזורם בתוך מדבר יהודה הוא מתחיל באזור ירושלים ונשפך לים המלח. נחל זה הפך את המקום בו הוא זורם לשמורת טבע ונווה מדבר מן היפים בארץ.

אמנם באזור המרכז יש פחות טבע עם מים לעומת הצפון. ולמרות שמרביתם אכזבים(זורמים רק בחורף). עדיין יש כמה מסלולי טיול מסומנים ומוצלחים במיוחד באזור הרי ירושלים . למשל נחל שורק , שאמנם מרביתו מזוהם אך סביבו נוצרו עשרות מסלולי טיול יפים. בייחוד חלקו הנקי באזור השפך בפלמחים. נחל דולב , הנמצא גם בהרי ירושלים כולל מסלול טיול מעגלי מסומן היטב , וכולל קטעי הליכה עם נופים מהפנטים ושרידים ארכיאולוגיים. ישנם גם נחלים שיש בהם פריחה בתקופת החורף והאביב וכדאי מאוד לטיל בהם. המוכר ואהוב על המטיילים הוא נחל קטלב הנמצא סמוך לבר בהר.

מקורות הירקון הוד השרון
מקורות הירקון הוד השרון

אזור הדרום

אזור הדרום בתקופת החורף והאביב המוקדם הוא המתאים ביותר לאוכולוסיית המטיילים בארץ. זאת משום שבתקופת הקיץ התנאים אינם בלתי נסבלים שמש חזקה קופחת ובהינתן העובדה שכמעט אין מים וצל להתרענן , הדבר כמעט בלתי אפשרי. ישנם לא מעט מסלולים שהטוב מכולם הוא נחל ערוגות המשלב רחצה בבריכות מים צלולות ונקיות. כל שמורת עין גדי הכוללת גם את נחל דוד היא שמורה מאושד מיוחד הכוללת יעלים והמון מים בלב אזור מדברי.

נחל נוסף שנמצא באזור דרומי יותר , בערבה, בדרך לאילת הוא נחל מסור מדובר על מסלול עם טיפוס והליכה בתוואי גבוה המזכיר צורה של מסור . גם באזור ערד הנחשב לנגבב הצפוני יש מספר מסלולי טיול מסומנים ומעניינים במיוחד אחד מהם הוא נחל כידוד הנמצא מתחת למצפה טומרקין בעיר ערד.

ישנם גם נחלים המשלבים גלישת מצוקים היישר אל תוך גבי מים קרירים ומרעננים למשל : נחל רחף. בנחל זה ישנם גם מסלולי הליכה רגליים ללא חובה במעבר עם ציוד סנפלינג  או רחצה. אם נרד לקצה הכי דרומי במדינה, לעיר אילת. נגלה סביבה ובתוכה מספר נחלים מרשימים ביופיים. המרהיב מכולם הוא נחל שני שנמצא בהרי אילת. זהו נחל הכולל מקטעי הליכה מרשימים שחלקם עוברים בטיפוס על סולמות. ששיא הטיול הוא הקטע של הקניון האדום. זהו מקטע מרשים עם סלעים בצבע אדום.

נחל שחורת הינו נחל שלצידו יש גם חניון לילה לאוהבי לינת שטח. שיכולים לשלב לאחר הטיול ובקמפינג שלהם בישול בפויקה. נחל זה כולל הליכה מלווה בטיפוס קל , הוא נמצא למרגלותיו של הר אמיר. היופי שלו טמון בצבעו המיוחד ובמאובנים עתיקי היומין שנמצאו בו. אפשר גם לשלב בטיול זה הליכה לעמודי עמרם.

מפל מים במסלול נחל דוד
מפל מים במסלול נחל דוד

לסיכום

אפשר לטייל בישראל לאורכה ולרוחבה , כל הארץ כוללת מעל 1000 מסלולים מסומנים. מסלולים אילו מותאמים לרמות קושי שונות , מרמות קלות ,למשפחות, עד לרמות קשות המיועדות למטיבי לכת. המטיילים בארץ מאז עידן הקורונה, פקדו המון מסלולים בארץ. וקיבחו הזדמנות פז להכיר את ישראל דרך הרגליםם. אמנם בלית ברירה אבל זה לא כל כך משנה. עצם העובדה שקיימת קשת רחבה של מסלולי טיול בהם ניתן לטייל החל מיום אחד עד טיולים של כמה ימים. ניתן לטייל בעזרת הסימונים בשטח או עם תוכנות ניווט כגון אופרוד או עמוד ענן היכולות לפצות על מטיילים שלמרות סימון השבילים סטו מן המסלול.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

No results found.

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלנו ?  נשמח שתפרגנו לנו.

היכנסו לחנות בקישור זה  : חנות .  והזמינו פריט/ים  של "בא לי לטייל".   דמי המשלוח עלינו…

דילוג לתוכן