פארק הכרמל – המדריך המלא לטיולים בכרמל

הר הכרמל

הכרמל הינו שלוחת הרים בישראל המזמן עשרות מסלולי טיול נפלאים, מפגש בין ים תכול לשמיים נקיים שבמרכז שבילים עם : מערות ,ארכיאולוגיה, חורש טבעי , חניוני פיקניק ועוד. בפוסט זה תקבלו מדריך מלא לטיולים ואפשרויות בילוי עם המשפחה בכרמל שמעבר להיותו שלוחת הרים ארוכה ומרשימה בישראל הוא טומן בחובו אינספור אפשרויות לבילוי וטיול עם כל בני המשפחה.יצא לכם לטייל באזור הכרמל כבר ? אם התשובה היא כן בוודאי שמתם לב שבהרבה מקומות יש שלט גדול "פארק הכרמל".

פארק הכרמל נמצא בתוך שלוחת הרים ארוכה המכונה "הכרמל". הוא כולל חניוני יום לרווחת המטיילים קיום פיקניקים ובילוי בטבע. כמו כן חניוני לילה למטיילים בשבילים השונים המסומנים על רכסיו של הר הכרמל.בשנת 2010 אירע אירוע טראומתי לשמורת פארק הכרמל , התחוללה שריפת ענק שכילתה שטחים גדולים מיערות הכרמל. בעיקר באזור בית אורן. באזור זה נבנתה אנדרטה לזכרם של הנספים באסון הכרמל.

השביל של נחל המעפילים בכרמל
פארק הכרמל

על שלוחת הרים נמצא הכרמל שבליבה יערות עם חורש טבעי כגון :עצי אלון , אלה אטלנטית, עצי דולב ועוד. המכסים את הכרמל בצבע ירוק כל ימות השנה. דבר שהופך את חווית הטיול בשביליו ומשעוליו של הכרמל לחוויה יוצאת דופן.פארק הכרמל כולל :גנים לאומיים, שמורות טבע, חניוני יום, חניוני לילה, מצפורים, אנדרטאות ועוד. הוא משתרע על שטח של מעל 100,000 דונם. גבולות הכרמל :

באזור הצפון : חיפה והיישוב נשר.

באזור הדרום : רמות מנשה וזיכרון יעקב.

במרכזו של פארק הכרמל נמצאים היישובים :בית אורן ,כפר עוספיא(כפר דרוזי) ודלית אל -כרמל (גם כן כפר דרוזי).

באזור המערבי : מישור החוף.

באזור מזרח : בית שערים ,יוקנעם עילית  ,קרית טבעון ואלונים.

להלן המדריך המלא לטיולים בכרמל , החניונים והאטרקציות:

1)עין אלון – מעיין חביב במיוחד ואהוד על משפחות , מעיין יפהפה , הנמצא על  ערוץ נחל אורן , סמוך אליו ישנו מבנה בטון ששימש בעבר כטחנת קמח. מי המעיין נובעים כל ימות השנה ומומלץ להגיע לפה בקיץ ולרחוץ במעיין. הסבר מלא כולל הוראות הגעה :עין אלון.

2)חי בר כרמל – אטרקציה לכל המשפחה , פארק עם נשרים וחלק מפרויקט להצלת והשבת חיות הבר למקומם הטבעי . בפארק ישנם יחמורים ,איילים נשרים ועוד. לפרטים נוספים היכנסו לקישור הבא :חי בר כרמל.

3)נחל כלח ושוויצריה הקטנה – זהו אחד מהמסלולים המבוקשים והמטויילים ביותר באזור הכרמל, זהו נחל אכזב שההליכה בו כוללת טיפוס על סולמות והליכה בין מצוקים , בסופו נמצא הצניר הגדול ושוויצריה הקטנה.  לפרטים נוספים: נחל כלח ושוויצריה הקטנה.

4)מערת אורנית -נחל גלים – מסלול רב גוני ויפהפה המשלב טיפוס אל סדרת מערות אורנית החולשות אל נוף הים התיכון , שלמרגלותיו נחל נדר ונחל גלים המובילים לעין קדם ונחל נדר מעין עם ניקבה יפה אליה ניתן להיכנס. לעוד פרטים  : מערת אורנית – נחל גלים.

5)מקטע 13 שביל ישראל מיגור לנחל אורן – אחד המקטעים היפים של שביל ישראל חוצה את הכרמל ועובר בשלל נקודות עניין :מערות , הרים , פריחות , הליכה בחורש טבעי, מצפורים ועוד. לפרטים נוספים היכנסו : מיגור לנחל אורן – מקטע 13 שביל ישראל.

6)מערת אצבע – אחת מהמערות היפות באזור הכרמל הנמצאת על רכס אצבע, מערה שמכונה גך בגלל צורתה כאצבע , היא פונה לנוף הים התכול , ניתן לעלות ולהיכנס לתוכה מסלול קצר שמומלץ מאוד עם ילדים. לפרטים : מערת אצבע.

7)שמורת נחל  מערות – שמורת הטבע הפופולרית ביותר בכרמל מדובר על סדרת מערות המתחקה אחר ההיסטוריה של האדם הפרהיסטורי וכוללת מופע אורקולי בבטן האדמה אודותיו . לפרטים : נחל מערות.

8)קרן הכרמל (המוחרקה) – נקודת נוף מהיפות בכרמל, נמצאת ליד הכפר דלית אל כרמל וכוללת מנזר מרשים שמעליו מרפסת הפונה לעמק יזרעאל , עוד במקום גן יפה ומטופח פסל ויפורו של אליהו הנביא  והבעל. לפרטים : קרן הכרמל – המוחרקה.

9) חורשת הארבעים – אחת החורשות היפות באזור הכרמל הכוללת עצי אלון עתיקים בני מאות שנים. במקום שביל מעגלי קצר הכולל : מצפורים ,בארות ושביל מסומן בכחול . לפרטים על המסלול : חורשת הארבעים.

10)נחל מעפילים – נחל יפהפה הכולל הליכה לאורך נוף מדהים של מצוקי הר הכרמל , השביל כולל הליכה לאורך תוואי מוצל ברובו של חורש טבעי ונמתח בין קיבוץ יגור במורד וחניון יום "היערן" בפסגה. לפרטים על מסלול זה :נחל מעפילים .

11)נחל יגור – אחד המסלולים המאתגרים והקשים שבפארק הכרמל, כאן נדרשת יכולת פיזית. כי המסלול כולל טיפוס על סולמות, הליכה על סלעים ובולדרים , והינו גם ארוך יחסית. לפרטים על המסלול : נחל יגור.

12)נחל קטיע -נחל נשר – פארק הגשרים התלויים בנשר נמצא בדיוק מעל נחל קטיע , מדובר על פארק יפהפה הנמצא בכרמל , זוג גשרים תלויים מאפשרים הליכה בין שמיים לארץ שמצד אחד נופי הכרמל ומצד שני הים . להסבר מלא : פארק הגשרים התלויים בנשר.

13)הר שוקף וחורבת רקית  – הר גבוה בפסגות רכס הכרמל , נמצא בגובה מעל 500 מטרים מעל פני הים , ניתן להעפיל אליו בקלות יחסית מחניון רקית (הכולל שביל הליכה מערה עתיקה וקדומה וחניון יום)או להעלות אליו מנחל חיק . להסבר מלא כיצד להגיע : הר שוקף ורקית.

14)שמורת טוף כרם מהר"ל -שמורת טוף כרם מהרל הינה שמורת טבע המתחקה אחר פעילות ססמית געשית לפני מיליוני שנים באזור הכרמל ששרידיה נראים עד היום .וכוללת שביל הליכה ומוקדי פריחה. להסבר על האתר : שמורת טוף כרם מהר"ל.

15)מערת ישח- מערה קדומה ענקית הנמצאת לאורך קיר אבן בפארק הכרמל , במקום יש כוכים נוספים בסלע צניר מרשים ופריחה ססגונית בחורף בסתיו ובאביב . למקום יש מסלול קצר של כ 1ק"מ מחניון רקית. להסבר על המקום : מערת ישח.

16)חניון האגם – אחד מחניוני היום המוכרים בעליות לבית אורן שבכרמל .בחודשי החורף יש אגם עם מים בתוכו , במקום יש חניון עם : ברזי מים ,שולחנות קק"ל , חנייה , צל (עצי אלון רבים) ,אפשר לעשות מנגל או פויקה רק לדאוג לכבות אחריכם בוויז : "חניון האגם" (כרמל).

17)נחל שיח – נחל יפהפה שבתקופות של חורף לאחר הגשמים זורם יפה, נמצא מתחת לשכונת כרמליה בחיפה הוא מסומן יש בו עתיקות כגון : בוסתן קדום (כיאט) , מסלול מסומן  , מעיין חביב ועוד. כדי לקבל מידע נוסף על המסלול היכנסו לקישור הבא :נחל שיח.

18) נחל ספונים – מסלול טיול מרהיב עין הפונה לעבר הים הכחול של אזור חוף הכמל , המסלול נמצא באזור הכרמל הדרומי וכולל מערה ,מצוקים ומספר שבילים לפרטים על המסלול היכנסו לקישור : נחל ספונים.

19) אנדרטה לאסון הכרמל – בשנת 2010 אירע אחד האסונות האקולוגיים הגדולים בתולדות מדינת ישראל , שטח גדול מיערות הכרמל עלה באש וגרם לשריפה כבידה עם אבידות בנפש במהלך ניסיונות דיכוי האש וחילוץ אנשים לפרטים : האנדרטה לזכר הנספים באסון הכרמל.

מפת הגעה למקום

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן