לוגו אתר בא לי לטייל

אנדרטת חטיבה 8 – אנדרטת קרבות עוג'ה אל חפיר

אנדרטת השיריון בניצנה

אנדרטה חטיבה 8  המכונה גם אנדרטת קרבות עוג'ה אל חפיר באזור ניצנה. היא גלעד לקרבות קשים מאוד שהתרחשו באזור זה.

בסוף שנת 1948 בעיצומה של מלחמת העצמאות , התרחשו באזור זה שהיה מכונה עוג'ה אל חפיר קרבות עקובים מדם.למרגלות תל ניצנה הוקמה אנדרטת חטיבה 8 שבמרכזה ניצב זחל"ם שהוא אחד מכלי השריון המובהקים של חיל השיריון .

קרבות עוג'ה אל חפיר

אנדרטה זו היא גלעד להנצחת הקרבות הקרבות הכבדים בעוג'ה אל חפיר, שהתחוללו באזור זה ובסיני שבמצרים מעבר לכביש 10 הסמוך לפה.ע"י חטיבה 8 של השיריון וגדוד 5 של חטיבת הראל. יעד החטיבה היה לבלום את התקדמותו המהירה וחסרת הפשרות של הצבא המצרי הנה. זאת באמצעות התקפי ועוצמתי של פריצה לתוך סיני. וניתןקו של הצבא המצרי מאזור זה.

הזחלם באנדרטה בניצנה
הזחלם באנדרטה בניצנה

בגלל שגדודי החטיבה התעכבו להגעה למקום (בגלל קושי תעבורתי בציר של הדרך הרומאית). נשלח גדוד 89 כדי להסתער ולפשוט על הצבא המצרי בבסיסיו בסיני דרך הכביש. במהלך קרבות אילו נהרגו המ"פ והמ"מ. הכוח הצליח במשימתו וגם נחלץ מהאש הכבדה. וחזר על עקבותיו כדי לחבור לכוחות שהיו בערוץ נחל לבן.

העץ ליד אנדרטת השריון
העץ ליד אנדרטת השריון

לאור המתקפה החלו המצרים לשלוח תגבורת גדולה של כוחות מאזור רפיח. הם גרמו להרג של חיילים וגם נזק לכלי השיריון. למחרת בבוקר יצאה חטיבה 8 במבצע הנקרא "מבצע חורב". כדי לפשוט על נכוחות המצרים בסיני(כיום הגבול הנמצא ממש קרוב לכאן מעבר לכביש 10).בקרב זה נהרגו 18 לוחמים ועוד 4 נוספים ששמותיהם חקוקים על לוח המתכת שבאנדרטה זו.

איך מגיעים?

בוויז : תל ניצנה . עליכם לעבור את חאן ניצנה , הנמצא סמוך לצומת ניצנה, משם סעו כל הזמן ישר , המשיכו עם העיקול של הכביש שמאלה . עד שתראו משמאל שלט ירוק של רשות הטבע והגנים . גן לאומי ניצנה. אנדרטה חטיבה 8 נמצאת ממש על השביל מימינכם. לצידה יש עץ גדול , מתחתיו ניתן לנוח ולעשות הפסקה.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלנו ?  נשמח שתפרגנו לנו.

היכנסו לחנות בקישור זה  : חנות .  והזמינו פריט/ים  של "בא לי לטייל".   דמי המשלוח עלינו…

דילוג לתוכן