לוגו אתר בא לי לטייל

תחנת הרכבת העות'מנית – עוג'ה אל – חפיר

עוג'ה אל חפיר

ברחבי גן לאומי ניצנה נמצאו עתיקות ושרידים מהתקופה העות'מנית אחד מהם הוא עוג'ה אל חפיר (תחנת רכבת עותמנית) .שסביב שרידיה נבנה מגדל מים קדום מאבן דקורטיבית בגובה של לא פחות מ -11 מטרים. סביבו הוצבו סוללות עפר ומבנים לטובת הנחת מסילת הברזל של הרכבת על גביהם .

רקע

עוג'ה אל חפיר היא תחנת רכבת ומסילת ברזל שחוברה לה מהעיר באר שבע. זהו קטע מתוך פרויקט צבאי עצום של האימפריה העות'מנית בתקופת מלחמת העולם הראשונה. בחלקה הדרומי של האימפריה. בשנת 1916 תמה בנייתו של קו רכבת זה שמבאר שבע לפה. שמו עוג'ה אל -חפיר. במקום הותקנו מסילות ברזל שכללו אדנים. מה שאיפשר להמשיך את קו הרכבת עד לסיני שבמצרים .

במהלך הקרבות במלחה"ע הראשונה , נאלצו העות'מנים לסגת לקו האחורי שלהם . ובכך נטשו את את המסילה והתחנה הזו שהושבתה. את קטע מסילת הרכבת הזו תיכנן מהנדס רכבות גרמני בשם היינריך מיסנר . קו הרכבת כלל יותר מ 100 גשרים ונחשב למשוכלל בעת ההיא. הוא נסלל בקצב קדחתני של קילומטר אחד ביומיים. אספקת המזון והמים הגיעו עם הרכבות כל פעם עד הקטע שבו נסלל הקו.

בשנת 1948 במהלך מלחמת יום העצמאות השתלטו הכוחות המצרים על עוג'ה אל חפיר ועל מגדל המים. ורק בשלהי שנת 1948 שוחרר המקום סופית ע"י צה"ל במבצע חורב.

חריץ במגדל המים בניצנה

מה יש לעשות במקום

האטרקציה המרשימה במקום היא מגדל המים , שסגור מכל עבריו אך בחלקו האחורי שי פתח דרכו ניתן להזדחל ולהיכנס פנימה לתוך חלל המגדל. החלק הפנימי שלו מרשים ניתן לראותו כמו ארובת אבן ענקית וניתן להביט מתוכו על השמיים התכולים בזוויות שונות.

איך מגיעים ?

בוויז : מנחת קציעות . האתר נמצא לפני המנחת תראו בצד שמאל של הדרך מגדל אבן גבוה.

אם הגעתם מכיוון כביש 211 פנו שמאלה , לכיוון ניצנה, המשיכו ישר כל הזמן עד שתגיעו לצומת , פנו בה ימינה לכיוון היישוב עזוז מיד תראו בצד שמאל של הכביש מבנה אבן עתיק . סעו ימינה בדרך העפר ותגיעו לרחבת חנייה.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלנו ?  נשמח שתפרגנו לנו.

היכנסו לחנות בקישור זה  : חנות .  והזמינו פריט/ים  של "בא לי לטייל".   דמי המשלוח עלינו…

דילוג לתוכן