לוגו אתר בא לי לטייל

אקוודוקט קיסריה – חוף הקשתות

אקוודוקט קיסריה

אקוודוקט קיסריה אשר בחוף הקשתות , היא למעשה אמת מים קדומה שבנה הורדוס כדי לשנע ולהעביר מים לעיר קיסריה. בעבר הרחוק ,העברת מים בוצעה ע"י בניית אמות מים שגבוהות יותר מהיעד אליהן הן היו אמורות להגיע. זאת כדי לנצל את הפרשי הגבהים ולגרום למים לזרום בלחץ טוב ליעד שלהן. הורדוס כידוע היה ארכיטקט מחונן הוא בנה אמת מים יפה גבוהה עם הרבה קשתות עשוי מאבן. אשר הובילה מים מאזור בנימינה ממעיינות שוני עד לעיר קיסריה.

האקוודוקט נמצא צמוד לחוף שנקרא על שם הקשתות של האמה "חוף הקשתות". זהו אמנם חוף לא מוכרז אך מבוקש מאוד תכול ויפהפה . זאת מאחר שניתן למצוא מחסה מהשמש מתחת לקשתות האבן. ומשם ניתן לרחוץ בים בכלום מרחק.

אמת המים הגבוהה של קיסריה (נבנתה בתקופתו של הורדוס) הושמדה כמעט כליל ע"י ביברס שהחריב גם את העיר קיסריה. שרידים אילו מראים חלק מאמה שסיפקה כמעט סה"כ כ 3500 מ"ק לשעה ( מכל התעלות שחוברו אליה ). האמה נבנתה על קשתות אבן שתמכו אותה ומנעו את קריסתה. אמה זו הייתה המפתח להישרדותה של העיר. חלק ממפעל מים זה חצוב בתוך מנהרות שאת שרידהן ניתן לראות עד עצם היום הזה.

אמת המים בקיסריה

ברבות השנים עלו צרכי העיר ונדרשו להזרים לתוכה יותר מים בעיקר בתקופה הביזנטית. ועל כן נבנתה אמת מים נוספת שנקראה אמת המים הנמוכה.

אמה זו (נבנתה בתקופה הביזנטית) זרמה מתחת לאמה הגבוהה ולבסוף התוואי שלה עובר במקביל לאמה הגבוהה עד למפתן העיר. בתוך האמות היו תעלות מים שנחצבו ומנעו כניסת חול לתוך מי השתייה.

אחת הבעיות עימה היו צריכים להתמודד מתכנני אמה זו הוא הפרשי הגובה בין נקודת הכניסה של המים לאמה שהיו נמוכים לבין יציאתם בתוך העיר קיסריה שהיו גבוהים יותר. לצורך כך נבנו סכרים אשר איפשרו ויסות עוצמת המים ו"הרמת המפלס שלהם". אחד הסכרים שאת שרידיו ניתן לראות עד עצם היום הזה הוא הסכר בשמורת נחל תנינים.

אורכו הכולל של אקוודוקט קיסריה עומד על כ 10 ק"מ.  שמים הגיעו לתוך ליבה של העיר הם הגיעו למעין מתקן מים מיוחד הנקרא "קסטלום". זהו מתקן מיוחד אשר למעשה פיצל את וחילק את המים לאזוריה השונים חלק למרחצאות ציבוריים וחלק לבתי המגורים של תושבי העיר.

איך מגיעים :

בוויז :אקוודוקט קיסריה.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלנו ?  נשמח שתפרגנו לנו.

היכנסו לחנות בקישור זה  : חנות .  והזמינו פריט/ים  של "בא לי לטייל".   דמי המשלוח עלינו…

דילוג לתוכן