לוגו אתר בא לי לטייל

בית הכנסת ההולנדי במבוא חורון

בית הכנסת ההולנדי מבוא חורון

בית הכנסת ההולנדי במבוא חורון הוא שיחזור מדוייק של בית הכנסת אשר הושמד כליל בהולנד במהלך מלחמת העולם השנייה בתקופת השואה.

סיפור המעשה

לקראת סוף מלחמת העולם השנייה. שגמלה ההחלטה בקרב בעלות הברית לצאת למלחמה כוללת נגד הגרמנים. הפציצו הבריטים מהאוויר , בשנת 1945, עיירה הולנדית הנקראת "טרבורג". מטרת הבריטים לא הייתה לתקוף את הולנד. אך לרוע מזלם של יהודי העיירה בית הכנסת הותקף ונהרס כליל בגלל מיקומו, על הגבול בין גרמניה להולנד.

התוכניות המקוריות נלקחו ממשרד ארכיטקטים בהולנד שתיכנן את בית הכנסת המקורי. ועל פי מפרט זה נבנה מחדש בית הכנסת ההולנדי במבוא חורון. תוכניות אילו נכתבו בשנת 1900 לפני מעל 100 שנים.

פסח פופ הוא היזם והרוח מאחורי הקמת בית הכנסת. הוא ראה כי עלה הצורך להקמת בית כנסת בעיקר מצד דיירי הוסטל של פגועי נפש חרדים , "חסדי אנוש" , שעד עתה התפללו בבית כנסת מאולתר בתוך קראוון.

מה יש בתוך בית הכנסת ההולנדי

בית הכנסת מעוצב באופן ייחודי. בחלקו החיצוני יש לבנים כתומות המזכירות סגנון הולנדי כפרי אותנטי. גובה התקרה העליונה של בית הכנסת מתנשא לגובה של כ -9 מטר. על קירות בית הכנסת תלויות סקיצות ותמונות של בית הכנסת ההולנדי המקורי. ואת השתלשלות האירועים שהובילו להקמת בית הכנסת המשוחזר מרגע החרבת בית הכנסת ההולנדי המקורי.

על תקרת בית הכנסת תלויות נברשות דקורטיביות המשתלבות באופן מושלם עם חיפוי עץ מעוגל המעניק חום לבית הכנסת. בתוך בית הכנסת יכולים להיות בו זמנית  מקסימום 60 גברים ו 20 נשים. השלד של מבנה בית הכנסת  עשוי מבטון. ובעל צורה מיוחדת של בית הנראה כאילו נלקח מסיפורי "עמי ותמי". את הבטון מחפים עשרות אלפי לבנים קטנות בגוון חום -לבן. החלונות גם הם בסגנון הולנדי בצורות של קשתות ,עיגולים ווחלונות בצורת מלבן.

ארון הקודש ניצב על במה כ- 8 מטר מעל רצפת ההיכל. המבנה מחולק לאזור של גברים למטה ואילו הנשים בחלק נפרד ובקומה נפרדת. הריהוט בתוך בית הכנסת מפואר, השימוש בעץ רב מאוד בייחוד הדגש הושם בעיצוב תיבת ארון הקודש.

בית הכנסת ההולנדי הוקם לטובת הנצחת יהודי הולנד ששיעור הנספים בשואה בקרב קהילה זו היה מהגבוהים במהלך השואה. וכן להעניק לחרדים פגועי הנפש מההוסטל ולתושבי היישוב מבוא חורון מקום הולם וראוי להתפלל בו.

איך מגיעים

עליכם להגיע ליישוב מבוא חורון , בוויז : "מבוא חורון".

היישוב נמצא ביציאה הדרומית של העיר מודיעין. או מי שמגיע מפארק קנדה לכיכר לפני הכניסה לעיר במקום לפנות שמאלה לתוך העיר מודיעין, עלליכם להמשיך ישר ולנסוע לכיוון מטעי השקדיות בעמק איילון. ברגע שתראו שלט "מבוא חורון" פנו ימינה והיכנסו ליישוב , סעו ישר, בית הכנסת נמצא במרכז היישוב.

צילומים : גיא ושרון רוזנפלד

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

No results found.

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלנו ?  נשמח שתפרגנו לנו.

היכנסו לחנות בקישור זה  : חנות .  והזמינו פריט/ים  של "בא לי לטייל".   דמי המשלוח עלינו…

דילוג לתוכן