אנדרטאות ומצפורים שהוקמו לזכרם של חללי צה"ל

אנדרטה גדוד עוז בעמק הבכא

היום חל יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה בישראל הוקמו עשרות מצפורים המהווים אתרי הנצחה בעיקר עבור המשפחות אך גם עבור מטיילים ומבקרים. שידעו ולא יישכחו שהנופים היפים והאתרים של מדינה זו נקנו בדם טהור של מיטב חיילנו ואזרחי המדינה שנרצחו בדם קר. ריכזנו עבורכם בעזרתה של הבלוגרית ניצה קטיפה את המצפורים נקודות החן והאנדרטאות שהוקמו עבור אילו שקיפחו את חייהם ושימשו כחומת מגן עבור אזרחי כל המדינה הזו. המקומות מסודרים לפי אזורים. חלק מהאנדרטאות הם נקודות שנבחרו כמפעל חיים של דמויות מקק"ל ואנשים בעלי חזון שאהבו את הארץ ואינם איתנו כבר.

המצפורים הוקמו חלקן ביוזמה פרטית של המשפחות ותרומות וחלקן בשיתוף עם קק"ל. הרעיון והמטרה בהקמת המצפורים היא מעבר להנצחת החללים להעניק למבקרים נקודות חן עם חווית נוף פתוח, אוויר רענן ותצפיות מרהיבות עין.
חשוב לכבד את זיכרון החללים לשמור על הניקיון במצפורים ולא לפגוע בצומח או באנדרטאות בשום אופן. אילו הם מקומות מקודשים בעיקר למשפחות החללים.

תפילת אל מלא רחמים לזכר חללי צה"ל

"אֵל מָלֵא רַחֲמִים שׁוכֵן בַּמְּרומִים הַמְצֵא מְנוּחָה נְכונָה עַל כַּנְפֵי הַשְּׁכִינָה בְּמַעֲלות קְדושִׁים טְהורִים וְגִבּורִים כְּזהַר הָרָקִיעַ מְאִירִים ומַזְהִירִים. לְנִשְׁמות החיילים והחיילות שֶׁל צְבָא ההגנה לְיִשְׂרָאֵל שֶׁנָּפְלוּ בְּמִלְחָמוֹת יִשְׂרָאֵל בפעולות הֲגָנָה, תַּגְמוּל וביטחון וּבְעֵת מילוי תפקידם וּבְעֵת שירותם ולנשמות כָּל לוֹחֲמַי המחתרות וחטיבות הלוחמים בְּמַעַרְכוֹת הָעָם ולקהילות המודיעין, הביטחון והמשטרה שחרפו נַפְשָׁם לָמוּת עַל קדושת הַשֵּׁם וּבְעֶזְרַת אלוהי מַעַרְכוֹת יִשְׂרָאֵל הֵבִיאוּ לתקומת האומה והמדינה ולגאולת הָאָרֶץ וָעִיר האלוהים וּלְכָל אֵלֶּה שנרצחו בְּאֶרֶץ וּמִחוּצָה לָהּ בְּיָדִי המְרַצְּחִים מארגוני הטרור. בַּעֲבוּר שאנו מִתְפַּלְּלִים בְּעַד אזכרות נשמותיהם בְּגַן עֵדֶן מנוחתם. לָכֵן בַּעַל הָרַחֲמִים יַסְתִּירֵם בְּסֵתֶר כְּנָפָיו לְעולָמִים, וְיִצְרור בִּצְרור הַחַיִּים אֶת נשמותיהם. ה' הוּא נַחֲלָתָם, בְּגַן עֵדֶן (תְּהֵא) מְנוּחָתָם, וְיָנוּחוּ בְּשָׁלום עַל מִשְׁכָּבָם, וְיַעַמְדוּ לְגורָלָם לְקֵץ הָיָּמִין, וְנאמַר אָמֵן".

מצפורים ואנדרטאות באזור הצפון

מצפור יצחק חידו

מצפור זה נמצא באזור הגלבוע , בדרך הנקראת "דרך נוף גלבוע"  במקום הוכשרה מרפסת עגולה המאפשרת לצפות לנוף כמעט של 360 על אזור הגליל התחתון: הר דבורה, נצרת ,עמק חרוד ועוד .
איך מגיעים בוויז : מצפור יצחק חידו. יצחק היה עובד קק"ל שאהב את הגלבוע בכל מאודו.

מצפה כנרת מנדל

מצפור יפהפה הנמצא בדרום רמת הגולן התצפית מהמצפור פונה לאזור חמת גדר, המצפור היה מוקד לחימה מרכזי במלחמת ששת הימים מול הסורים. המצפור הוקם לזיכרה של כנרת מנדל אשר נרצחה בפיגוע בשנת 2005 בגוש עציון. במקום יש עמדה קולית עם הסבר על הנופים ההיסטוריה ועל כנרת מנדל ז"ל. איך מגיעים בוויז : "מצפה כנרת מנדל".

מצפור כנרת מנדל

מצפור דוד אייזן

מצפור דוד אייזן הינו אתר הנצחה באזור רמות מנשה. האתר הוקם לזיכרם של  11 חיילים לוחמים אשר נהרגו במהלך מלחמת ההתשה עם צבאות ערב ביוני 1967. באתר יש נוף פתוח ורחב לעבר מפרץ חיפה. איך מגיעים:  "מצפור דוד אייזן".

מצפה אורון שאול

מעל הכנרת ליד יער שוויץ נמצאת אנדרטה לזיכרו של הלוחם אורון שאול ז"ל . להסבר :מצפה אורון שאול.

מצפור הר ברקן

מצפור הר ברקן הוא אנדרטה לזיכרו של אדוארד קורול חייל לוחם מיחידת אגוז אשר נפל בקרב מול מחבלים בטול כרם  במרץ 2002. המצפור נמצא על ראשו של הר ברקן . האתר כולל : מגדל תצפית , רחבה עגולה וגדולה, שילוט עם פרטיו של אדוארד ז"ל וסמלי יחידת גולני אליה השתייך. איך מגיעים : בוויז : "מצפור הר ברקן".

מצפור הר ברקן

מצפה בניה

מצפה בניה הוא מצפור מרשים אשר נמצא על רכס הרי נפתלי בגליל העליון, את המצפור הקימו אנשי קק"ל. זהו אחד מהמצפורים באזור הצפון עם הנוף היפה ביותר המשקיף  על עמק החולה, הר החרמון ורמת הגולן. המצפה הוקם להנצחתו של רב סרן בניה ריין אשר נפל במהלך מלחמת לבנון ה 2. באתר יש שלט אבן עבה עם  חצים לכיוונים של מקומות משמעותיים באזור. איך מגיעים ? בוויז : "מצפה בניה".

מצפה נמרוד

מצפה נמרוד הוא מצפה מרשים הנמצא בתוך המושבה ראש פינה, המצפה הוקם לזיכרו של  נימרוד שגב שנהרג במהלך מלחמת לבנון השנייה. איך מגיעים ? בוויז "מצפה נמרוד".

אתר הנצחה לחללי גדוד עוז 77

אתר ההנצחה לחללי גדוד עוז 77 נמצא על מקטע 4 של שביל הגולן זהו אתר הנצחה גדול ומטופח הנמצא באזור עמק הבכא בצפון רמת הגולן. באזור זה התנהל קרב קשה במהלך מלחמת יום הכיפורים בהובלתו של אביגדור קהלני . המטרה של הקרבות הייתה בלימת הכוחות הסורים שנעו לעבר ישראל ממזרח.  האתר והאנדרטאות שבו הוקמו בשנת 1973. הוא מורכב מרחבה מעוגלת אליה יורדים במדרגות. מהרחבה ניתן לראות את אזור העמק. באנדרטה זו מונצחים 44 חללים. איך מגיעים? בוויז : "עוז 77".

מצפה חוסיין

מצפור יפהפה באזור הצפון בהרי נפתלי בין היישובים מנרה ויפתח. האנדרטה בצורת פרגולה משופעת היא לזיכרו של סגן אלוף חוסיין עאמר מהכפר ג'וליס שנהרג ממטען צד בשנת 1996 בדרום לבנון. בגלל גובהו הרב של המקום כ 700 מטרים מעל פני הים הנוף הנשקף ממנו רחב ורב. מגיעים למקום ע"י הזנה בוויז :" מצפה חוסיין".

מצפה חוסיין

אנדרטה לחללי גדוד סיור 134

אנדרטת חללי גדוד סיור 134 נמצאת בצפון רמת הגולן בתוך קיבוץ זיוון. במקום אנדרטה לזכרם של 35 חללי אוגדה 36 מגדוד סיור 134 . האתר נמצא בתוך חורשה בשטח הקיבוץ.  על לוח אבן גדול חרוטים שמות החללים שנהרגו במהלך מלחמת יום הכיפורים באוקטובר שנת 73. בשטח האנדרטה יש דגל ישראל בחצי התורן. בתוך האתר שולבו אבני בזלת ברוח הגולן. אל האנדרטה מגיעים ע"י ניווט בוויז :" אנדרטה לחללי גדוד סיור 134".

מצפה הוד

מצפה הוד הוא מצפור הפונה לעמק בית שאן ולדרום הכנרת. המצפור הוקם לזיכרו של מוטי הוד מצמרת מפקדי צה"ל בדרגת אלוף שהיה מפקד חיל האוויר. במקום רחבה מרוצפת עם גדר ומעקות שבמרכזה מפת האזור. איך מגיעים : בוויז "מצפה הוד".

מצפור הר אדיר

זהו מצפור הנמצא בפסגת הר אדיר באזור הר מירון. המצפה הוקם בגובה 1000 מטרים קרוב לשמיים, לזיכרם של חללי מלחמת לבנון השנייה. במקום מפה תיאורית ומצוירת של הרי האזור וכן שמותיהם של הנופלים. מגיעים בוויז :"מצפור הר אדיר".

מצפה ארבל רייך

מצפה ארבל נמצא בגליל התחתון ליד קיבוץ רביד שם המקום ושמו של החייל ארבל רייך ז"ל חקוקים על סלע גדול עם תמונתו של רייך ופרטים עליו כגון: שהיה מפקד ולוחם בגבעתי שנפל בקרב בעזה. אל המקום יש שביל עפר ובכניסה יש גדרות עץ דקורטיביים. ברחבת המצפה יש ספסל המחובר לגדר אבן נמוכה.  אל המצפה מגיעים באמצעות הוויז :"מצפה ארבל".

מצפור ארבל רייך

תל סאקי

אתר הנצחה באזור מגשימים ברמת הגולן. האתר מנציח את אירועי הלחימה הקשים שאירעו כאן במהלך מלחמת יום הכיפורים שכוחות שריון הגיעו למוצב צה"לי שהיה כאן לסיפור המלא והוראות הגעה: תל סאקי.

אי השלום

אי השלום הוא אתר הנצחה הנמצא בתוך פארק נהריים האתר מנציח את מותם של ילדים שהגיעו לביקור באוטובוס במקום ונהרגו מירי של חייל ירדני. זו נקודה בה נפגשים הירדן והירמוך . לפרטים והסבר מלא על המקום : אי השלום.

מצפור א"ח בהרי נפתלי

מצפור א"ח הוא מצפור בהרי נפתלי הצופה לעמק החולה. המצפה חדש יחסית והוא נחנך בשנת 2017 . א"ח זה ראשי תיבות של אמיר שייך וחי קלומיטי שנהרגו בלבנון בשנת 1996.השניים ז"ל היו חיילים לוחמים בגדוד שחם שבחטיבת הנח"ל. במקום אנדרטת אבן יפה שעליה חרוטים שמות החללים. במקום ספסלי ישיבה ונוף קסום. מגיעים למקום בוויז: "מצפור א"ח".

מצפור א"ח

אתר הנצחת גדוד 890 ע"ש ראובן בלקין

אנדרטה אשר הוקמה בשנת 2010 מעל נחל תנינים ומשקיפה על אזור הנקרא ההר העגול . האנדרטה הוקמה לזיכרו של ראובן בלקין צנחן שנהרג במהלך מלחמת יום הכיפורים בתעלת בוץ בהתקפה סורית אווירת. האנדרטה בנויה על מערום אבנים צלחת מתכת ענקית שבתוכה רקוע פרח כחלל ריק בתוך האנדרטה.

אנדרטת אסון המסוקים בשאר יישוב

אנדרטה מרשימה ויפה מאוד הניצבת סמוך לשאר יישוב היכן שנפלו 73 חללי צה"ל בתאונת אימונים קשה בין 2 מסוקי יסעור שהיו בדרכם ללבנון. אנדרטת אסון המסוקים בשאר יישוב כוללת : בריכה עם מזרקת מים , 73 פסלי אבן דמויי אדם, שבילי הליכה , ופסל של חלקי מסוק. באזור האנדרטה זורמים מים חיים.

מצפורים ואנדרטאות באזור המרכז

גבעת הרדאר בהר אדר

גבעת הרדאר בהר אדר היא גבעה גבוהה עם מגדל בטון גבוה בראשה שלמרגלותיו רחבה גדולה ומספר טנקים, ניתן לעלות למגדל . במקום אנדרטה לחטיבת הראל. האתר נמצא בהר אדר בהרי ירושלים. איך מגיעים? בוויז " גבעת הרדאר".

מצפה נתן במודיעין

תצפית בשפלה לעבר עמק איילון עם נדנדה ומצבה לזיכרו של סרן נתן כהן שנהרג במהלך צוק איתן. איך מגיעים בלינק הבא : מצפה נתן.

מעלות השניים – תל גמזו

באזור שפלת יהודה מעל היישוב גמזו הוקם מצפור יפהפה לזכר הלוחמים שנהרגו בקרב ביום העצמאות בדיוק מתחת לתל זה הסבר :  תל גמזו

אנדרטת פורצי הדרך לירושלים

אנדרטה יפה עם מיצג מצינורות ברזל שנמצא מעל מחלף שורש לזיכרם של פורצי הדרך לעיר ירושלים. איך מגיעים  הסבר בקישור הבא :אנדרטת פורצי הדרך

גן לאומי שער הגיא

זהו אתר של רשות הטבע והגנים  הכולל הדמיייה ושיחזור דיגטליים וחדשניים של מלחמת יום האצמעות והקרבות שהיו באזור שער הגיא . להסבר מלא  והוראות הגעה : גן לאומי שער הגיא

אנדרטה לחללי הפיגוע בצומת השרון

האנדרטה לחללי הפיגוע בצומת ליד (השרון) זכורה לאחר פיגוע קשה  שאירע בשנת 1995 שנחרט בלבבותיהם של רבבות מהישראלים. מדובר על מחבל מתאבד שהתפוצץ עם מטען שנשא על גופו באזור עם חיילים רבים בצומת השרון. במהלך הפיגוע נהרגו 22 חיילים.זהו אחד מהפיגועים הקשים שזכורים בתודעה שלנו. במקום הוצבה אנדרטה מיוחדת מאוד של סולם העולה השמיימה ועליו דמויות חילים מברזל העולים עליו. האנדרטה נמצאת סמוך לצומת בית ליד(צומת השרון). אם הגעתם מכביש 57 מכיוון מחלף נתניה עליכם לנסוע ישר לכיוון כפר יונה האנדרטה נמצאת קצת אחרי הצומת בצד ימין. אם הגעתם מכביש 4 דרום  יש לפנות ימינה בצומת השרון ולאחר כמה מאות מטרים האנדרטה נמצאת מצד ימין של הכביש.

חללי פיגוע בבית ליד

מצפורים באזור הנגב

גבעת תום ותומר

אנדרטה מיוחדת שהוקמה בתוך גן בוטני הכולל ערב רב מצמחי ארץ ישראל.  גבעת תום ותומר נמצאת בנגב הצפוני לא הרחק מנגבה. אתר הנצחה זה מיוחד במינו והוקם לזיכרם של 73 חיילי צה"ל אשר ניספו באסון המסוקים בשנת 1997 ליד שאר יישוב כידוע זה היה אחד האסונות הקשים ביותר בתולדות צה"ל בכלל וחיל האוויר בפרט. הגבעה גבוהה וצופה לעבר הרי ירושלים ובמערב אשדוד ואשקלון.  הגבעה קרויה על שמותיהם של תומר קידר ותום כיתאין מפלוגת ההנדסה של הנח"ל. על הגבעה הוקם מגדל גבוה בצבע תכול יפה על גביו צוירו 73 יונים לזכר ההרוגים באסון. איך מגיעים? בוויז : "גבעת תום ותומר".

גבעת תום ותומר

אנדרטת הפוגה

זוהי אנדרטה שהוקמה בעקבות אסון אוויר חמור שארע על גבול ישראל – מצרים. ולכן אנדרטת הפוגה הוקמה על כביש 10 בסמיכות לגבול זה. האסון התרחש בשנת 1980 במהלך החורף ומזג אוויר סוער כאשר בגלל תאונת אימונים התרסק מטוס פוגה ועליו מדריך טיסה וחניך, הם התרסקו על ההר סמוך לגבול ומתו במקום.בגלעד שהוקם במקום שולבו חלקים מהמטוס ושברים. איך מגיעים ? האנדרטה ממוקמת ממש לאורך כביש 10 על כביש הגבול . שימו לב הכניסה לאנדרטה אפשרית רק כאשר נפתח כביש 10 לציבור וזה על פי רוב בחגי ישראל.

מצפור ברק ועמיחי

ממש מעל מכתש רמון , נמצא אחד המצפורים היפים בישראל זוהי יד לשיכרון שני האחרים ברק ועמיחי שנפלו במלחמות ישראל – להסבר מלא : מצפור ברק ועמיחי

אנדרטת הנגב

אנדרטת חטיבת הנגב אנדרטה שהוקמה בצפון העיר באר שבע לזיכרם של חללי מלחמת יום העצמאות מחטיבת הנגב של הפלמ"ח. בוויז :"אנדרטת חטיבת הנגב"

אנדרטת חץ שחור

אנדרטת חץ שחור – אנדרטה באזור הנגב המערבי לזכרם של חללי חיל צנחנים , המקום כולל קירות זיכרון עם שנות החללים, תיאור מלחמות ישראל ובמרכז אנדרטה מיוחדת בצורת חץ שחור להסבר : אנדרטת חץ שחור

מצפה יוסי יפה

ממש סמוך לניצנה ברמת הנגב נמצא מצפה יפהפה החולש על כל האזור בכניסה אליו ניצב גלעד מאבן עם מהלך חייו ושירותו ותרומות של יוסי יפה ז"ל לבטחון ישראל להסבר: מצפה יוסי יפה

מצפה נועם

מצפה נועם רוזנטל נמצא ביער מיתר. זהו אתר הנצחה הכולל מגדל תצפית הדומה למגדל שמירה בתוך ליבו של יער מיתר האנדרטה עוצבה בפסנתר כאשר גג האנדרטה הוא כנף הפסנתר והרצפה צבועה כקלידים . האתר הוקם ע"י קק"ל. למרגלות המגדל יש פרגולה ופרטיו של נועם ז"ל. נועם רוזנטל היה לוחם מיחידת מחיל שריון אשר נהרג במלחמת צוק איתן מפגיעת מרגמה. המצפור נמצא סמוך לשביל ישראל ופונה לנוף של הרי חברון והר עמשא ועוד. איך מגיעים ?בוויז : "מצפה נעם שביל ישראל".

מצפה נועם

אנדרטת הארבעה- גבעת קובי

אנדרטת הארבעה בגבעת קובי בשדרות – אנדרטה מרשימה ביופייה חדשה הוקמה ב 2.2022 . האנדרטה הוקמה לזיכרם של 4 חללי צה"ל שנהרגו בהתקלות עם מחבלים שיצאו מתוך מנהרה במבצע צוק איתן.

אנדרטת הארבעה בשדרות

צילום התמונה : טליה אוחיון.

מצפה דביר מור

ממש בפתחת הנגב ליד ניצנה נמצאת פרגולה הפונה לנוף הפתוח ולמרחבים של רמת הנגב – לזיכרו של דביר מור ז"ל הסבר: דביר מור

מפת הגעה למקום

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

2 תגובות

  1. בכתבה החשובה הזו נפלו 2 טעויות
    אחת, באנדרטת תום ותומר, אומנם נהרגו 73 חיילים אך זה לא קרה בשנת 1973
    שנייה, האנדרטה בבית ליד אינה על כביש 4 אלא יש לפנות ימינה לכיוון מזרח – כפר יונה ולאחר כמה מאות מטרים האנדרטה נמצאת מצד ימין של הכביש, חבל שזה יטעה מאחר ולא ניתן לראותה מכביש 4

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן