לוגו אתר בא לי לטייל

מצפור ברניקי – תצפית על הכנרת מהר ברניקי

מצפור ברניקי מעל הכנרת

רקע

הר ברניקי הוא הר הנמצא סמוך לטבריה וחולש על העיר מלמעלה ועל הכנרת מצידה הדרומי. ההר מתנשא לגובה של כ 200 מטרים מעל פני הים והוא מהווה נקודת תצפית מרנינה ומהנה על אזור הגליל התחתון.

על ההר נמצאו שרידים השופכים אור על כנסייה מהתקופה הביזנטית. שנבנתה על ראשו של הר זה אשר קיבל את שמו מנסיכה ששמה היה ברניקי. הנסיכה חיה בארמון כאן במאה ה 6 לספירה (ממש כמו באגדות).

מעבר לשרידי הכנסייה הביזנטית שנמצאו בהר זה – התגלו שרידים של חומה גדולה. שכפי הנראה תפקידה היה להגן על המצודה והכנסייה מפולשים. ברניקי הייתה למעשה נכדתו של המלך הורדוס – ביתו של בנו אגריפס.

ברניקי הייתה חצי יהודייה כי סבתה הייתה מרים החשמונאית. טיטוס שחשק בה התאהב בה קשות ונסע עימה יחד לרומא תוך שהוא מתנשא ומתפאר ביופיה של האישה אותה רצה לשאת לאישה.

אך מאחר שהוא יועד לתפקיד הנכבד והשווה של קיסר רומא . כתוצאה מכך הוא נאלץ לוותר עליה ולהחזירה לישראל.

תיאור ההמצפור

אפשר לעשות טיול קצר לאורך שרידי החומות ובין שרידי הכנסייה הביזנטית במקום נמצאו עמודי אבן שכפי הנראה תמכו במבנה הכנסייה.

החומה הגדולה שלא נותרא ממנה כלום הייתה חומה ארוכה מאוד שהייתה מעין "חגורה" שהגנה על העיר טבריה כולה.השיקול היה דתי להגן על המנזר שהיה כאן והכנסיות שבאזור טבחה – כפר נחום מפני פולשים.

כידוע טבריה הייתה מעוז הנצרות וישנם הרבה איזכורים וממצאים המצביעים על  זיקה וקשר דתי של העיר לנצרות.

אחד מהם הסיפור המפורסם בירדנית על הליכתו של ישו על המים. אריכאולוגיים סבורים כי המבנים שבמקום קרסו בעקבות רעידדת אדמה שהתרחשה במקום בשנת 748 לספירה. המקום נקרא "מצפור ברניקי " מאחר שהוא צופה כמו ציפור על : טבחה ; בקעת בית צידה ; כורזים  ואזור דרום הגולן.

תצפית מהר ברניקי

כנסייה ביזנטית זו שנמצאה על הר ברניקי מכונה" כנסיית העוגן" בגלל ממצא מאוד חשוב שנמצא כאן , זהו מבנה בצורת עוגן השוקל לא פחות מ 500 קילוגרמים שעשוי מבזלת. שרידים נוספים שנמצאו במקום הם בורות מים , פסיפס של רצפת הכנסייה , עמודי אבן ושרידי שער. מומלץ מאוד לבקר גם במקום הבאים הנמצאים ממש קרוב לאזור ההר . למשל : עין פוריה ; הסירה מגינוסר ; עין שבע -המפל הנסתר ; עין רקת. אל תשכחו לשמור על הניקיון במקומות בהם אתם מטיילים כדי שגם אחרים יוכלו להנות. אם החלטתם גם לנקות בצעד יוזמתי ולנקות אחרי אנשים אחרים שהשאירו לכללוך – שאפו לכם.

תצפית מהר ברניקי

איך מגיעים

בוויז : הר ברניקי

אם הגעתם מכיוון צפון עלו כביש 90 הסובב את הכנרת , עליכם לעבור את העיר טבריה ולהגיע לאזור בתי המלון של העיר , היכנסו לרחוב הנוטר סעו בו כל הזמן ישר עד שתגיעו לחיבור בין שלושת הרחובות : הנוטר , השילוח וטולדאנו . פנו שמאלה בחיבור עם רחוב טולאדנו וסעו כל הזמן ישר עד שתגיעו לאזור החנייה של ההר ושרידי הכנסיה.

קרדיט תמונות : עומר דינור

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלנו ?  נשמח שתפרגנו לנו.

היכנסו לחנות בקישור זה  : חנות .  והזמינו פריט/ים  של "בא לי לטייל".   דמי המשלוח עלינו…

דילוג לתוכן