ניטור פרפרים – ספירת פרפרים

פרפר כתמית הבוצין

פרפרים הם מבעלי החיים המרתקים ביותר בטבע. המכניזם אשר הם מנהלים עם הטבע ותהליכי האבולוציה שלהם מיוחדים במינם. ניטור פרפרים הוא תהליך שהחל לפני כ 20 שנה .זהו  פרויקט מדע אזרחי קהילתי הגדול בארץ. משתתפים בו, לאורך כל השנה, מאות מתנדבים מקהילות בכל הארץ וקהילת מודיעין בולטת ומצטיינת בו.

אירוע "ספירת הפרפרים הגדולה" הוא מיזם מבורך בתוך הפרויקט של ניטור הפרפרים, אשר מופנה לכלל הציבור ומתרחש זו השנה השנייה בתקופת חול המועד בלבד. בספירת הפרפרים הגדולה משתתפים 24 מיני פרפרים שנפוצים באביב.

והוא מתחיל מדי שנה ביום הראשון של חול המועד פסח, תחילת האביב באופן רשמי. ספירת  הפרפרים  כוללת רישום של כל הפרפרים מכל רחבי הארץ תוך ציון הפרטים שנמצאו שם הפרפר, כמות, ומיקום במפה. ספירת הפרפרים ותיעודם מאפשרת לקבל תמונת מצב של מופע הפרפרים בארצנו. את התיעוד ניתן לעשות בטופס דיווח ספירה באתר אגודת חובבי הפרפרים.
הפרפרים רגישים מאוד לשינויים בטבע ואחת המטרות בניטור וספירה מסייע בהגנה עליהם.
הפרפרים שותים צוף מצמחים שונים, אבל מטילים על צמחים ספציפיים או קבוצת צמחים. צמח כזה נקרא צמח פונדקאי.

פרפרים במודיעין

נשאלת השאלה , מהי השיטה הטובה ביותר לספור פרפרים? מגיעים לטבע עם המשפחה או לבד או במהלך טיול . עומדים בנקודה אחת כרבע שעה ומתעדים את כמויות הפרפרים המעופפים שמגיעים.

תהליך התפתחות של הפרפר כוללת 4 שלבים :

השלב הראשון מתחיל בהטלת ביצים ע"י נקבת הפרפר, על גבי הפרחים. אגב שמות הפרפרים קרויים על שם הפרחים עליהם הם מטילים את ביצהם ומהם הם מפיקים את מקור המזון העיקרי שלהם, הצוף.

השלב השני , לאחר הטלת הביצים הוא פקיעתן ויציאה של הזחלים מתוכם. הזחל אוכל את העלים של הצמח בו הוא בעצמו נולד ואט אט הוא גדל ומתפתח עד לשלב השלישי בו הוא הופך לגולם (הגולם לא חסר חיים, כן חסר תנועה. בתוך הגולם מתפתח הפרפר). מעין פקעת סגורה וחסרת חיים ותנועה .לאחר שמזג האוויר משתפר והופך לנוח ואביבי . וכן שתנאי השטח אופטימליים מתוך הגולם יוצא הפרפר שזהו למעשה השלב הרביעי והאחרון  בתהליך התפתחות הפרפר.

הפרפר הוא בעל חיים שאינו חי זמן רב בין שבועיים לחודש בלבד. ולעיתים גם פחות ,אם הוא נטרף ע"י לטאות זיקיות או ציפורים.

כדי שהפרפרים יתעופפו ויופיים ייראה מעל הפרחים. צריכים להתקיים מספר תנאים: שלא תהיה רוח, שהשמש תזרח, והטמפרטורה תהיה נוחה לא קר מדי לא חם מדי. לרוב  תנאים אילו מתאפשרים בין 9:00-15:00.

לבנין הצנון

 

הנה רשימת 25 הפרפרים המתארים את המגדיר היעודי של ספירת הפרפרים הגדולה.: זנב סנונית נאה, לחמוני האשחר, צהבוני התלתן, לבנין הכרוב, דרומי הסלודורה, ירוק כנף מפוספס, לבנין הרכפב, לבנין הצנון, נימפית הסרפד, נימפית החרשף, כתמית הבוצין, אצילית היערה, אביבית משוישת, חומית היבלית, טבעית זוטית, סטירית פקוחה, כחלון הקוטב, כחלון האספספת, כחלון האפון, נחשתן החמעה, כחליל השברק, נחושתן הנשרן, אפרית החלמית, הספרית שחורה.

מינים נדירים יותר הם : כחליל המדבר, כחליל ערבתי, קרקשי הסנה, תכלתן ההרנוג, ירק כנף המוריקה, ירק כנף צהבהב, כתם קצה מדברי , כחלון השיטה.

כחליל המדבר הוא פרפר בצבע כחול החי באזור הערבה וים המלח הוא אוהב פריחה אדומה וגם עצי שיטה. משך פקיעת הגולם באזורים מדבריים ארוך בהשוואה לאזורים אחרים בארץ שעשירים בפריחה.

במהלך פעילות ספירת פרפרים שנערכה בגינת הירק הקהילתית שבמודיעין -מכבים רעות , צפינו בפרפרים הבאים: לבנין הצנון, כתמית הבוצין, נימפית החורשף, צהבוני התלתן, כחלון האפון.

מצ"ב צילום של מגדיר פרפרים לשימושכם.

מגדיר פרפרים

אולי יעניין אתכם גם לקרוא על : הלב במעגן מיכאל

מפת הגעה למקום

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולי טיול באזור המקום

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן